Stuletnia historia

Kiedy w pożarze w 1911 roku spaliła się połowa wsi Wójcin, wraz z pięknym kościołem mieszkańcy poszli po rozum do głowy i założyli Straż Ogniową. Dzisiaj prężnie działająca jednostka OSP Wójcin obchodzi 100-lecie istnienia. W sobotę 16 lipca miały miejsce uroczyste obchody jubileuszu, w którym uczestniczyli strażacy i mieszkańcy wsi nierozerwalnie złączeni przez cały wiek. Uroczystość zaszczyciło swą obecnością wielu znamienitych osób.

Mszą Świętą w kościele p.w św. Katarzyny w Wójcinie odprawioną przez proboszcza miejscowej parafii kapelana straży ks. dziekana Zbigniewa Króczyńskiego rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami 100-lecia OSP w Wójcinie. Stawili się jubilaci na czele z Prezesem Zenonem Kopisem i Naczelnikiem Pawłem Rogowskim, który był dowódcą uroczystości oraz sąsiednie i zaprzyjaźnione jednostki. W uroczystościach oprócz gospodarzy brali udział Prezesi Zarządu Powiatowego OSP sąsiednich powiatów: wieluńskiego, który reprezentował Poseł na Sejm RP jednocześnie Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wieluniu Mieczysław Łuczak oraz kępińskiego, który reprezentował Prezes Oddzialu Powiatowego ZOSP RP w Kępnie Eugeniusz Grzesiak były komendant PSP  regionu kępińskiego, do którego w tym okresie należeli strażacy z Wójcina. Przybyli przedstawiciele władz OSP i PSP z terenu wieruszowskiego, Policji oraz władze samorządowe gminne i powiatowe wraz z radnymi. Władze wojewódzkie OSP reprezentował Prezes O/Woj. ZOSP RG woj. łódzkiego dh Jan Ryś. Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta z Łubnic na czele z kapelmistrzem Arturem Krzęciem i mażoretkami.


Dzisiaj strażak ochotnik jest niezbędny w ochronie przeciwpożarowej. Strażacy zdali swój egzamin w powodzi w ub.r. i po wichurze jaka przeszła przedwczoraj przez województwo mazowieckie i łódzkie. Tam pracują też strażacy z Wójcina tylko tego Wójcina z Opoczna. Kiedy zobaczyłem samochód OSP Wójcin pomyślałem „To Nasi”, ale nasi też tam są z powiatu wieluńskiego i wieruszowskiego. Na strażakach ochotnikach opiera się całe działanie. Zdajemy sobie sprawę, że w rankingu poparcia społecznego strażak ochotnik i strażak z PSP jest numerem 1. Ludzie mają największe zaufanie do strażaków. Życzę jubilatom wiele podobnych jubileuszy i pieniędzy, bo przyjechały władze to i kasa będzie, życzę najnowszego sprzętu i wozu bojowegomówił w swoim wystąpieniu Mieczysław Łuczak Prezes ZP OSP w powiecie wieluńskim Poseł na Sejm RP.

Uroczystość jubileuszowa to dobra okazja do wyróżnień i odznaczeń. Jednostka OSP Wójcin została odznaczona Złotym Krzyżem na sztandar.

Złotym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczono druhów: Krzysztof Pacyna, Czesław Tomaszewski.

Srebrnym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczono dh: Jan Mączka, Andrzej Cierkosz, Robert Gołębiowski i Zenon Kopis.

Brązowym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczono dh: Bogdan Mączka, Paweł Rogowski.

Odznakę „Strażak Wzorowy” nadano dh: Grzegorz Kmiecik, Tomasz Pawlik, Szymon Kostrzewa, Adam Mączka, Sebastian Ciach.

Honorowym Krzyżem Zasługi i okolicznościową paterą w podziękowaniu za współpracę uhonorowano firmy i darczyńców oraz Stowarzyszenie Gospodyń „Wójcin nad Prosną”.

Obecnie jednostka OSP Wójcin liczy 45 członków czynnych, 6 honorowych i 22 wspierających. Są zarejestrowani w Krajowym Rejestrze Sądowym w Łodzi. Posiadają odpowiedni sprzęt gaśniczy i zrzeszają w swoich szeregach dobrze wyszkolonych druhów. Biorą udział w zdarzeniach i akcjach ratowniczych na terenie gminy Łubnice, powiatu wieruszowskiego i województwa łódzkiego. Uczestniczą w licznych zawodach sportowo – pożarniczych i w uroczystościach gminnych, państwowych i kościelnych, a remiza strażacka jest centrum kulturalno -oświatowym. OSP Wójcin nierozerwalnie złączona jest z historią wsi. Strażacy niosą pomoc w obliczu klęsk żywiołowych i zagrożeń pożarowych. A wszystko zaczęło się 100 lat temu, kiedy w niedzielę 30 czerwca 1911 roku w wyniku uderzenia pioruna podczas gwałtownej burzy zapaliła się kryta strzechą chata w centrum Wójcina. Pożar rozprzestrzeniał się błyskawicznie i objął połowę wsi. Spłonął także piękny drewniany kościół. Mieszkańcy wsi nie dysponowali wtedy sprzętem gaśniczym. Po tym tragicznym wydarzeniu powołano w Wójcinie Straż Ogniową. Jej założycielem i jednocześnie Prezesem został ówczesny proboszcz parafii ks. Andrzej Witulski, a Naczelnikiem Włodzimierz Szewczuk nauczyciel ze szkoły. W swoich szeregach zrzeszała 48 członków, posiadali sikawkę ręczną, bosaki i tłumice. Sprzęt przechowywano u jednego z gospodarzy. W 1918 r. jednostka posiadała już sztandar. W 1939 roku rozpoczęto budowę strażnicy. Po wojnie OSP Wójcin wznowiła działalność. Przez lata strażacy remontowali i modernizowali remizę. Dzisiaj imponujący budynek jest Domem Strażaka i Centrum Kultury Wsi Wójcin i Andrzejów. Jednostka posiada odpowiedni sprzęt i samochody bojowe. Na przestrzeni 100 lat prezesami jednostki OSP Wójcina byli: wspomniany ks. Andrzej Witulski, Jakub Adamski, Józef Szybak, Tadeusz Wilczyński, Franciszek Noworyta, Stanisław Kulak i obecnie Zenon Kopis. Natomiast Naczelnikami: Włodzimierz Szewczuk, Michał Białek, Franciszek Mendel, Czesław Cichosz, Zbigniew Tomaszewski, Stanisław Kulak, Andrzej Siwek i obecnie Paweł Rogowski.

Jerzy Przybył

Foto: J. Przybył, R. Zych


Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
19 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zdrowomyślący
12 lat temu

wielokrotnie klikam na strony tugazeta i itp i tym samym nabijam licznik, widzę, że tygodnik usuwa wpisy które są obraźliwe i zawierają wulgaryzmy i są poniżej pewnych granic, a na tugazeta jak jest temat niewygodny są wyłączone komentarze co jest bardzo nie fer albo przy artykułach są same peany i wiadomo kto je pisze, bo z tego co mi wiadomo na forum pisze bardzo niewielu. O ile biorę do ręki ITP to zawsze sobie coś poczytam i kosztuje mnie to 2 zł ale kiedy biorę do ręki łącznik oczywiście bezpłatny nie wiem w jakiej ilości wydawany i poprzewracam kartki to doszedłem już do przekonania, że są to powielane materiały z tugazeta, żadnego prawie tematu, trochę reklamy szczególnie kuje mnie w oczy monopol na apteki, reszta to bzdety i peany na temat policji, władzy, sponsorów czytaj: jak swego czasu pisał o nich pan Rafał, że ma ich Nawrockich, Szymanka i innych w…… Z doświadczenia wiem, że niedługo z całą zaciekłością zostaną zaatakowani przez Rafała Przybyła gdy przestaną opłacać się, tak było z dyskoteką pepo, Przybyłem ale Jerzym i innymi. Ubolewam tylko nad tym, że Rafałem Przybyłem nie zainteresuje się Powiatowy Urząd Pracy i nie da mu skierowania do uczciwej pracy i nie skreśli go z listy bezrobotnych i przestanie płacić za jego ubezpieczenia. Ani starosta ani burmistrz nie może zatrudnić mającego się za wybitnego inteligenta człowieka, który nie posiada odpowiedniego wykształcenia, może taki d…właz by im się przydał, chociaż szybko zaprowadziliby ich przed oblicze Temidy.
ps. panie Rafale czemu nie zajmiesz się problemem przemodelowania szpitala, skrzywdzonymi ludźmi przez starostwo i Rade Powiatu, a próbujesz mydlić oczy, że oczyściłeś rzekę rękami, bo jest to syzyfowa praca, jedynie tylko do poklasku i dla szpanu, z który jak wynika z wywiadu burmistrza w RZW kazali sponsorom oraz sami bardzo sowicie zapłacili, a na klub sportowy czy też na sportowców którzy sławią imię Wieruszowa twierdzą, że nie mają kasy. Chciałbym aby któryś z portali ukazał na swoich łamach negocjacje w sprawie co papier przyjął dopisek ogólnopolski bieg rzeka Prosna i ujrzał światło dzienne odnośnie protokołów i negocjacji w tej sprawie organizatorów i współorganizatorów którzy sowicie za to zapłacili czym powinni zająć się i wyjaśnić radni. Jeszcze jedno chciałbym zapytać co to jest tugazeta i czyje to jest, bo już się pogubiłem?

życzliwy prawdziwy
12 lat temu

do sponsora biegu – chamstwo i jeszcze arz chamstwo. Proponuję abyś to ty zaczal sie leczyć u specjalisty bo leczenie u weterynarza nic ci nie pomaga. Znajome teksty jakby z naszych urzedów, a toby pasowało bo podobno hojni byli i zasponosrowali z podatnikow kieszeni że ho ho. UMiG lekka ręką naszego nowego burmistzra dał podobno 15 tysiakow starostwo chyba tez tyle bo zaplacili za zespól. Jurek zapytaj o to i podaj publicznie ile dofinasowaly do tej zabawy nasze władze. Zapytaj takzę ile dały z własnej kieszeni? bo dawac z podatnikow pieniedzy to dawają a nawet szastają. Jakbyc madralo czytał ze zrozumieniem to byś wiedział że mnie i innym nie chodzi o sam bieg, bo powiem ci ze pomysl dobry ale rafal rzeki nie uratuje i jest to bujda na resorach. Wszedl do rzeki i sobie pokrzyczal jak indianin i tyle zreszta ajk zawsze dużo szumu i nic. Krowa ktora dużo ryczy to malo mleka daje! a ile ty zasponsorowałes sponsorze biegu ? a ile zasponosorowal rafał jakie nagrody i na jaka kwote przeznaczył. Jurek dowiedz sie tego. Ci ze starostwa i pan burmistzr z malzonką szanowną mają zdaje się za półbogow, chcieli by sie bawic na koszt spoleczęństwa. chcą się bawić niech się bawią ale za swoje. I prosze nie wciskać ciemnoty ludziom, bo tych w powiecie jest niewielu!

życzliwy prawdziwy
12 lat temu

do współorganizatora – taki jesteś niby inteligenty a zioniesz jadem na odległość, co daje ci oczernianie i obrażanie? zaspokaja to twoje puste ego zadufańcu? Gazet lokalnych może być kilka i tak zazwyczaj jest, każdy robi swoje i każda ma swoich odbiorców. Sprawa ma się inaczej kiedy powstaje niby bezpłatna gazeta na zamówienie w roku wyborczym. Nadal masz ludzi w naszym powiecie za ciemniaków?

odp
12 lat temu

a to pewnie mao ming 🙂

pytający
12 lat temu

nie mam na imię Rafał 🙂

odp
12 lat temu

rafcio co to znaczy „cymają”? na przyszły rok to przyjdzie ci chyba sprowadzić kilka tysięcy Chińczyków by pobiegli u ciebie w biegu 🙂

pytający
12 lat temu

Co tam Jurek w polityce? Chińcyki się mocno cymają?

konik bujany
12 lat temu

wyjaśnił kolego o co ci chodzi, przecież nie wszyscy tak jak ty muszą się znać na koniach chcesz dać do zrozumienia R, ze Jurek zrobił z ciebie marmoladę? 🙂

czy jurek musi mieć uprawnienia aby ujeżdżać konia...?
12 lat temu

trzeba bardzo uważać na jakiego konia się siada, w naszym powiecie większość koni daje sobie wejść na głowę ale jest kilka takich ogierów, które zrobią z jeźdźca marmoladę, mogą nawet zabić, trzeba bardzo uważać do którego się podchodzi bo wszystkie wyglądają tak samo ale charaktery zdradzają dopiero jak próbuje się na nie wejść… o jeden krok za dużo i koń pokaże na co go stać… Konie to naprawdę nieprzewidywalne zwierzęta.

ziomal
12 lat temu

no proszę proszę jaki postęp super filmik wyszedł panu panie Jurku gratki wielkie

życzliwy
12 lat temu

szanowna redakcjo chciałem podzielić się takim spostrzeżeniem gdzyz zauważyłem tu chyba 2 wpisy ktore robi prawdopodobnie ktoś chory, zawistny i prowokujścy was do utarczki słownej.otóż panie Jurku czy zwrócił pan uwagę że na portalu ugazeta od czwartku była cisza nikt nie pisał peanów bo tam tlyko peany się pisze a robi to wiadomo kto, że tez ludzkie sumienie może to zdzierżyć,wracając do tematu w tym czasie u was nie było podobnych wpisów, tzn prowokujących i agresywynych podobnie jak na ugazeta, po zakończeniu impry pojawily się najpierw peany na ugazecie zastanawiajace jesy że wszystkim tak sie podobało jaki to nasz naród zgodny?!, i u was tez zaczeły sie pojawiać wpisy szkalujące i prowokujące do agresji i utarczki słownej. Chyba teraz widzi pan panie Jureczku kto dokonuje tych wpisów? tam i tu! wstyd panie R. wstyd!

życzliwy
12 lat temu

ha ha ha ha ha ha ha ha ha ……ha ha ha „) nie prowokuj miły nie prowokuj przecież nie jest znowu z ciebie taki cud…:)

a.d nowakowie
12 lat temu

My z mężem widzieliśmy redaktora naczelnego w Wyszanowie.

jack
12 lat temu

piekna uroczystśc, dzięki panie Jerzy za pozytywne pióro i znakomity fotoreportaz
podziekowania tez dla pana Ryszarda za fotki
to milo że byliscie by razem ze strazakami uczcic ich swięto

ps wiesiek zdaje ci się w wyszanowie na „wyborczej kielbasie” nie bylo więcej ludzi