Dożynki Gminno-diecezjalne na Pólku

W niedzielę dnia 28 sierpnia 2011 r. wszystkie drogi wiernych prowadziły do Sanktuarium na Pólku i zgromadziły na placu przed kościołem tłumy. Dożynkowe uroczystości w zasadzie rozpoczęto powitaniem delegacji, które przed kościołem na honorowych wyznaczonych miejscach składały wieńce ze wszystkich dekanatów.

Z Gminy Bralin przybyły delegacje ze wszystkich sołectw. Przed mszą każdą delegację witał osobiście biskup ks. prof. Stanisław Napierała w asyście gospodarza ks. dr Dariusza Smolnika i innych księży. Delegacje otrzymały z rąk biskupa pamiątkowe książki o Pólku i święte obrazki, potem nastąpiło poświęcenie wieńców, w tym czasie wierni odśpiewali hymn Pólka „Miasteczko Bralin. Jest tam Maryja bez zmazy poczęta Panienka święta….”

Msza święta koncelebrowana przez biskupa w asyście księży z całej diecezji. Słowo wstępne wygłosił ks. kanonik dr Dariusz Smolnik, proboszcz miejscowej parafii „ spotkaliśmy się aby w tej pięknej wspólnocie wiary dziękować Bogu za tegoroczne zebrane plony i za chleb powszedni”. Witał zaproszonych gości. Biskup Stanisław Napierała w eucharystii dziękował Bogu za tegoroczny chleb i wszystkim ludziom pracy na roli, dzięki trudowi jaki ponieśli ta ziemia wydała plon a my będziemy mieli chleb, będziemy się modlić za ludzi pracy na roli.

Starostami Dożynek Diecezjalnych została Maria Bajer z Mnichowic oraz Jan Czomko z Nowej Wsi książęcej, którzy zasiedli przy ołtarzu podczas mszy dziękczynnej. Na uroczystość przybyło wielu gości z całej diecezji oraz liczna grupa wiernych nie tylko związanych z rolnictwem. Starostowie wręczyli biskupowi bochen chleba z tegorocznych zbiorów a delegacje z Gminy Bralin składały dary owoców i warzyw, wędlin, ciasta , kwiatów, miodów i chlebki na ręce biskupa. W homilii biskup mówił o szacunku do ziemi polskiej, trudu rolniczego i naszych tradycji. Wójt Roman Wojtysiak mówił „Człowiek potrzebuje chleba zarówno tego, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich jak tego, który z nieba zstępuje i życie daje światu (cytował słowa J. P. II i słowa pieśni, która stała się hymnem Pólka, przybliżył zebranym nieco informacji o Gminie Bralin,)… dożynki są dla nas refleksją nad dalszym rozwojem gospodarki oraz życia mieszkańców wsi i miast”. Dziękował ludziom rolniczego trudu za całoroczny trud i ciężka pracę i wszystkim, którzy ich wspierają w codziennej pełnej poświęceń pracy na roli, w którą tak mocno wpisany jest rytm przyrody…Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nigdy nikomu nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny pozostawiony bez opieki(cyt. J.P.II ).”
Uroczystości towarzyszyła również wystawa maszyn rolniczych, która po mszy cieszyła się sporym zainteresowaniem. Dożynki były tez okazją honorowego oddania krwi. Przy głównej promenadzie stanął specjalistyczny autobus z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Kalisza, gdzie można było wesprzeć potrzebujących. Była darmowa grochówka, żurek i chleb ze swojskim smalcem. Biskup dziękował za gościnę i ogromny trud jakie gmina i parafia podjęli, aby przygotować to wszystko co stanowi to miejsce i ten krajobraz. Potem odbyła się część artystyczna w której wystąpiły m.in. chóry Radzowiczanie , Ale Babki.

MaŁa


Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments