Przedszkolaki w lesie

Publiczne Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Wieruszowie jak co roku, uczestniczyło w akcji „Sprzątanie świata”. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Lasy to życie – chrońmy je”.

Dzieci 5 – letnie wraz z wychowawczyniami: Karoliną Lemiesz, Elżbietą Sudomirską i Karoliną Łakomiak , udały się autokarem do lasu do Leśnictwa Sokolniki. Dzięki uprzejmości leśniczego, Pana Tadeusza Jagieły, poznały zagadnienia związane z kolejnymi etapami rozwoju drzew, hodowlą lasu i przeciwdziałaniem zanieczyszczaniu środowiska.

Bezpośredni kontakt z przyrodą miał na celu kształtowanie szacunku do przyrody i wrażliwości na jej piękno oraz uświadamianie, jak wolno rośnie las i jak wiele zabiegów trzeba wykonać, aby ludzie mogli czerpać korzyści. Pozwoliło to również uświadomić dzieciom fakt, że leśni mieszkańcy – zwierzęta, chcą żyć w czystym środowisku, dlatego dzieci zbierały spotkane śmieci i wrzuciły do zgromadzonych worków.

Prowadzenie takich akcji ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych u kolejnych, młodych pokoleń oraz uczenie się właściwego zachowania w środowisku przyrodniczym.

Wycieczka do lasu dostarczyła dzieciom wielu wrażeń. Dzieci poznawały przyrodę –„ patrząc, słuchając , dotykając”. Uczyły się właściwego zachowania w lesie, obserwowały rośliny i zwierzęta, rozróżniały grzyby. Zbierały nie tylko śmieci ale również okazy do kącika przyrody. Na zakończenie uczestnicy wycieczki pożegnali się z leśniczym, który wręczył dzieciom kosz ze słodyczami. Po powrocie do przedszkola, pełne wrażeń, segregowały zebrane okazy i umieszczały je w kąciku przyrody.
Karolina Łakomiak, Karolina Lemiesz

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.