Młodzież z Łubnic w Oświęcimiu

Wycieczki szkolne-to miła i pożyteczna forma spędzania czasu. Uczą samodzielności a jednocześnie mają wielkie walory poznawcze-można z nich wynieść więcej niż z najlepszych lekcji geografii czy historii.

Wspaniałą okazją do pogłębienia wiedzy z historii była niewątpliwie wyprawa klas II a, b ,c Publicznego Gimnazjum im. Armii gen. Andersa w Łubnicach do byłego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu (zorganizowana przez wychowawców 28 października 2011r.)

Miejsce to, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach ,Romach i innych narodowościach w okresie II wojny światowej wywołało wśród uczniów gimnazjum duże przerażenie .Młodzież była wstrząśnięta widokiem piecy , w których palono zwłoki ludzi, ścianą śmierci, gablotami , w których znajdują się ludzkie włosy, buty, ubranka małych dzieci…

Poruszenie spowodowała także opowieść przewodnika o ludziach ,którzy zginęli w obozie-niewyobrażalne jest , co musieli oni przeżywać w krematoriach. Ludzi traktowano jak przedmioty ,które są bezwartościowe.

Głębokie wrażenie ,smutek i współczucie wywarł również na młodzieży film dokumentalny ,,OŚWIĘCIM-BIRKENAU”.Wszyscy pochłaniali wzrokiem obrazy bólu, rozpaczy, smutku i cierpienia , które malowały się na twarzach jeńców i więźniów.

Uczniowie Gimnazjum w Łubnicach długo będą pamiętać to miejsce, gdzie zdeptano godność człowieka. Rzeczy, które zobaczyli odkryły straszną rzeczywistość działalności obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

Alicja Chadryś

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.