Projekt Radioteleskop dla Wieruszowa, co dalej?


Temat budowy radioteleskopu w Wieruszowie był poruszony na XII sesji Rady Miasta w dniu 23.11.2011 i XII sesji Rady Powiatu w dniu 29.11.2011r.

W maju projekt budowy radioteleskopu został przedłożony na sesji Rady Miasta w formie interpelacji przez Radnego Henryka Urbańskiego. Projekt został wstępnie zaakceptowany przez Radę Miasta i przez Burmistrza. W odpowiedzi Burmistrz poinformował, że w sprawie lokalizacji na Zamczysku zwróci się o opinię do konserwatora i zwrócił się z prośbą o podanie programu edukacji dla młodzieży związanego z radioteleskopem. Program ten został przekazany na piśmie.

Lokalizacja radioteleskopu: warianty – na Zamczysku obok samolotu, na Zamczysku za samolotem na miejscu poprzednich domków kempingowych, w parku za samolotem przy ul Wrocławskiej, na terenie dworca autobusowego i między Gimnazjum Jana Pawł II a torami kolejowymi. Są to tereny należące do Urzędu Miasta a teren dworca autobusowego jest w trakcie komunalizacji.

Mieszkańcy dopytują się o różne aspekty budowy radioteleskopu.

Czy fale radiowe nie będą powodować zakłóceń? Wrogiem radioteleskopu są interferencje fal radiowych przez nadajniki ludzkie. Niestety nigdzie się tego nie uniknie i czy w mieście czy poza miastem to nie ma różnicy. W jakim stanie technicznym jest radioteleskop? Stan techniczny jest bardzo dobry. Wykonany jest ze stali nierdzewnej więc warunki atmosferyczne nie mają żadnego wpływu na jego stan. Mechanizmy obrotu zwierciadła i mechanizm podnoszenia są sprawne technicznie. Jeśli w przyszłym roku uda się go zmontować to będzie można nim poruszać za naciśnięciem guzika z pilota. Już samo to będzie robić wielkie wrażenie na uczniach i na wszystkich, którzy tu przyjdą, będzie to już obcowanie z kosmosem. Młodzież będzie dociekać, sięgać do literatury i zastanawiać się do czego służy i jak pracuje. Jakie będą koszty utrzymania? Nie będzie żadnych kosztów utrzymania ponieważ radioteleskop jest ze stali nierdzewnej. Czy nie będzie szpecił zamczyska? Jest on wytworem techniki XXI wieku i moim zdaniem doda urody i atrakcji temu miejscu. Znam przypadki wizyty gości z Kanady, Australii, Niemiec itp. w naszym mieście , którzy zachwycali się naszym samolotem i klasztorem Paulinów i w zasadzie nie ma co więcej pokazać w Wieruszowie. Teraz doszłaby jeszcze jedna atrakcja. Czy potrzebny jest budynek zaplecza? Jeśli chodzi o zaplecze to nie potrzeba żadnego budynku Przewidziany jest kontener ze wzmacniaczem i komputerem. Odbiór sygnału będzie drogą internetową do każdej szkoły w Wieruszowie i tam młodzież może realizować programy. Podłączenie do mediów- potrzebny tylko prąd – jest tam skrzynka elektryczna, do której podłączają się zespoły estradowe i tam wystarczy się podłączyć no i potrzebne jest podłączenie do internetu ale to też może być zdalne podłączenie bezprzewodowe. Tak że szacowany koszt montażu wyniósłby 50 tys. zł w roku 2012 i 50 tys. zł – elektronika w roku 2013.

Czy młodym ludziom będzie się chciało z niego korzystać? Młodzi ludzie, uczniowie z Wieruszowa garną się do wiedzy astronomicznej i astronautyki – są to dziedziny przyszłościowe. Dowód; udział wieruszowskiej młodzieży w wojewódzkim konkursie astronomicznym URANIA w Częstochowie – 14 uczniów w tym roku zdobyło miejsca na podium i nagrody. Poza ty w ramach Unii Europejskiej są już specjalne programy badawcze dla młodzieży za pomocą radioteleskopu finansowane przez Unię. Nasza młodzież zachęci się z pewnością do udziału. W ostatnim numerze Uranii jest artykuł o gimnazjalistach, którzy zrobili pracę za pomocą radioteleskopu o gęstości rozmieszczenia materii w naszej Galaktyce.

Należy jeszcze dodać, że radioteleskop ten jest w planach utworzenia interferometru z radioteleskopem w Częstochowie i na UJ i wówczas będzie służył do zaawansowanych badań astronomicznych. Instytucja z Warszawy zwróciła się z zapytaniem, czy mogą go wykorzystywać do łączności satelitarnej z polskimi satelitami na orbicie, które wkrótce mają być wystrzelone. Jeśli radioteleskop ten powstanie da on mnóstwo różnych innych możliwości, o których teraz nawet nie wiemy.

Na przykład w ostatnich dniach Rosjanie mają problem z misją Fotos – Grunt. Rakieta znajduje się na orbicie i nie można odpalić rakiet, które wyniosą ten pojazd na odpowiednią trajektorię na Marsa, z powodu zawieszenia się komputerów pokładowych. Nie udaje im się zresetować komputerów. Zlecili to zadanie Niemcom, żeby połączyli się przy pomocy radioteleskopu o średnicy 15 m. Nasz ma średnicę 13 m. Kto wie czy kiedyś w sytuacji awaryjnej pomożemy jakiejś wielkiej agencji kosmicznej?

Kazimierz Błaszczak

Foto: RDTEL wizualizja

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trzeźwomyślący
9 lat temu

co za bezsens ?! co daje zabezpieczenie w postaci płotu, muru czy barierek jesli chodzi o promieniowanie , kto takie głupoty wypisuje?!

Promieniowanie
9 lat temu

Każdy działający radar, radioteleskop astronomiczny, wydziela bardzo silne promieniowanie szkodliwe dla zdrowia a nawet życia, czy zatem ten będzie odpowiednio zabezpieczony? Jakieś barierki? Jakiś mur, czy płot?