Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

W Kościele katolickim, Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego. Tego dnia obchodzi się pamiątkę ustanowienia Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa.

W kościołach katedralnych kapłani odnawiają swoje śluby. Wieczorem odprawiana jest wtedy uroczysta msza, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, sprawowana na pamiątkę ustanowienia Eucharystii przez Chrystusa.

W liturgii podczas wykonywania pieśni „Chwała na wysokości…” biją wszystkie dzwony w świątyni. Gdy wierni skończą śpiewać pieśń organy i dzwony milkną. Zamiast gongu, w momencie Przeistoczenia używa się drewnianych kołatek. W niektórych kościołach odbywa się tzw „Mandatum”, czyli obrzęd mycia nóg dwunastu mężczyznom.

Ksiądz w czasie Eucharystii konsekruje taką ilość komunikantów, a by wystarczyła ona tego dnia, a także w Wielki Piątek. Po zakończeniu Wieczerzy ksiądz przenosi Najświętszy Sakrament do tzw. „Ciemnicy” czyli do kaplicy adoracji, aby upamiętnić uwięzienie Chrystusa w wieczerniku.

Adoracja odbywa się do późnych godzin wieczornych i przez cały następny dzień. Świece, krzyż i mszał zostają zdjęte z ołtarza po zakończeniu liturgii. Po zakończeniu Eucharystii kapłan pozostawia otwarte tabernakulum i gasi Wieczną lampkę.

Mateusz Starowicz

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments