Odpust w Ochędzynie

W czwartek 26.07.2012r. w miejscowości Stary Ochędzyn odbył się odpust parafialny ku czci św. Anny, połączony z 90 rocznicą powołania parafii oraz utworzeniem Ochotniczej Straży pożarnej w Ochędzynie.

Historia parafii sięga już XIII wieku. Prawdopodobnie wtedy istniała we wsi kaplica rzymskokatolicka. Wielokrotnie została ona przekazywana pod opiekę tamtejszych władz oraz klasztorów. W końcu mieszkańcy doczekali się oddzielnej wspólnoty Kościoła, gdyż właśnie 17.06.1922r erygowano Parafię pod wezwaniem świętej Anny w Starym Ochędzynie.

Z okazji tego ważnego wydarzenia w miejscowości Ochędzyn odbyły się przepiękne uroczystości, które zostały zainaugurowane już wczesnym rankiem.

Muzyka dobiegająca spod kościoła delikatnie budziła wszystkich mieszkańców do życia. Nie tylko można było usłyszeć piękne, religijne pieśni, ale także dowiedzieć się kilka faktów z historii Ochędzyna. Przed świątynią zostały postawione parawany, na których widniały stare fotografie przedstawiające wydarzenia z życia wspólnoty kościelnej tamtejszych czasów.

O 12 rozpoczęła się suma odpustowa, na którą zostali zaproszeni księża, którzy brali aktywny udział w życiu parafii przez ostatnie lata. Była to idealna okazja do wspomnień, retrospekcji dawnych czasów oraz ukazania młodemu pokoleniu, jak to kiedyś obchodzono odpusty. Od zawsze w parafii Ochędzyn ta uroczystość kościelna odbywała się w ten dzień, w który wypadała. Nigdy nie była ona przesunięta na inny termin.

Słyszałem, że kiedyś w czasach przedwojennych odpust był raz przełożony na inny dzień. Wiem, że wtedy przydarzyło się coś niedobrego i od tamtej pory nigdy nie przekładano tej uroczystości – twierdzi z przekonaniem jeden z mieszkańców.

Wyniosłość tej uroczystości została przypieczętowana przez procesję druhów strażaków. Szli oni ulicami Ochędzyna wraz z asystą sztandarów.

W całej wsi rozbrzmiały syreny.

Ksiądz proboszcz Bogdan Tyc zatroszczył się również o żołądki parafian i zorganizował dla nich ciepły posiłek, napoje oraz słodycze. Można było odpocząć w cieniu drzew i mile spędzić czas.

Jedną z ciekawszych atrakcji, która szczególnie ucieszyła małe dzieci był przejazd kucykami. Niecodziennie przypada okazja aby pojeździć na tych wspaniałych zwierzętach.

Punktem kulminacyjnym całej imprezy był występ Big-bendu Filharmonii Kaliskiej. Koncert odbył się we wnętrzu kościoła. W brzmieniach orkiestry, kierowanej przez dyrygenta, każdy znalazł coś do siebie, gdyż ich muzyka obejmowała wszechstronne gatunki.

Kto śpiewa modli się dwa razy – wspominał proboszcz

Miejmy nadzieję, że jeszcze będzie okazja aby posłuchać tej rytmicznej i donośnej muzyki.

Następnie o godzinie 21.00 mieszkańcy Ochędzyna bawili się przy nutach zespołu APLAUZ. Zabawa trwała do bladego świtu. Tym miłym akcentem zakończyły się obchody 90- lecia utworzenia parafii oraz powstania OSP w Ochędzynie.

Malwina Frankowska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Odpust w Ochędzynie

 1. ANONIMUS Z MUSU pisze:

  Niektóre tam w Starym służą (cyt) -„ojczyżnie ludowej”.-Chyba że to te z Walichnów? 🙂

 2. Opel Corsa pisze:

  Pani Aniu wszystkiego najlepszego z okazji imienin ;*

 3. Ania pisze:

  dziękuję

 4. Opel Corsa pisze:

  I jeszcze najlepsze życzenia dla Pani Ani z naszego Domu Kultury