Urocze kolędy w świetnym wykonaniu naszych wspaniałych chórów !!!

Kościół p.w. św. Stanisława B i M zamienił się w estradę dla XIII już Koncertu Kolęd chórów wieruszowskich. W nawie wypełnionej do ostatniego miejsca przez mieszkańców Wieruszowa w niecodziennej atmosferze tegoroczny koncert poprowadził Waldemar Urbaniak, natomiast pieczę na dźwiękiem sprawował – operator dźwięku Jakub Musiał. W koncercie udział wzięło 6 chórów, co zdecydowanie świadczy o tym, że Wieruszów to rozśpiewane miasto. Poniżej zamieszczam króciutkie ich charakterystyki przygotowane przez Waldemara Urbaniaka:

Chór szkolny „Wiolinki” ze Szkoły Podstawowej im J. Korczaka liczy 45 chórzystów z klas czwartych i piątych. Dyrygentem i opiekunem chóru jest Pani Izabela Nawrocka.

„Wiolinki” uatrakcyjniają swoimi występami wszystkie uroczystości szkolne, śpiewając a `cappella oraz dwu – i trzy – głosowo. Jednak najbardziej lubią śpiewać utwory z podkładem muzycznym, opracowanie w ciekawych aranżacjach, czego przykładem były wykonane pastorałki.

Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali Małgorzata Faryś z kl.Vc wraz z Hubertem Ceglarkiem z kl. Vc i Weronika Bulesowska z kl.IVa.

Chór Wieruszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działa od 2011 roku.

Dzięki życzliwości księdza Prałata Henryka Orszulaka chór odbywa próby w tutejszej parafii.

Występował kilkukrotnie na imprezach organizowanych w Wieruszowskim Domu Kultury oraz innych uroczystościach. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni biesiadne, patriotyczne, żołnierskie, religijne i oczywiści kolędy, które mogliśmy usłyszeć. Aby uświetnić swój występ chór zaprosił do akompaniamentu kwartet saksofonowy z OSP Wieruszów. Chórem dyrygował Krzysztof Bezen.

Chór „PRYMKI” pod batutą Pani Magdaleny Burzały działa przy Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Wieruszowie. Obecnie liczy 58 osób. Repertuar chóru jest zróżnicowany i dostosowany do charakteru uroczystości. Dziewczęta śpiewają utwory jedno – dwu i trzygłosowe. Chór bierze udział w konkursach i koncertach, zdobywając wysokie pozycje między innymi w Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Łodzi. Chór zdobył I miejsce a w Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Będzinie wyróżnienie.

Chór „LIRA” , działa przy Klasztorze OO Paulinów i liczy około 30 osób. Członkowie zespołu wykazują się cierpliwością i zaangażowaniem oraz wytrwałością, które są receptą na dobrą i efektowną pracę każdego zespołu. Chór „Lira” zdobył wiele nagród i wyróżnień. Na bogaty repertuar składają się zarówno arcydzieła dawnych mistrzów jak utwory współczesne. Dyrygentem chóru jest br. Franciszek Bulanda. Natomiast Chór męski „Lira” liczy około 20 osób. Chórzyści są przykładem odpowiedzialności, pracowitości oraz umiłowania śpiewu. Chór występuje oczywiście pod batutą br. Franciszka Bulandy.

Płomień nadziei” to chór szkolno – parafialny działając przy parafii Nawiedzenia N.M.P. w Wieruszowie – Podzamczu. Swoją działalność rozpoczął w 2001 roku. Obecnie chór liczy 35 osób. Zadaniem chóru jest przede wszystkim uświetnianie liturgii mszalnej podczas świąt i uroczystości a nawet gminnych. Co roku chór ubogaca swoim występem jasełka wystawiane w Zespole Szkół nr 2 w Wieruszowie. Do tej pory wraz z zespołem muzycznym „Emanuel” zorganizował 12v cyklicznych koncertów wielkanocnych. W tym roku liturgicznym Roku Wiary ze swojej inicjatywy chórzyści wraz z proboszczem przygotowali liturgię mszalną aby wspólnie z wiernymi zgłębić nasza chrześcijańska wiarę . W październiku chór pojechał na dziękczynną pielgrzymkę do Kalisza do katedry oraz sanktuarium Św. Józefa aby w Roku Wiary spędzić tam czas na modlitwie w tych dwóch najważniejszych miejscach w naszej diecezji. Chórzyści podczas prób kierują się hasłem „kto śpiewa ten dwa razy się modli”. Ta myśl pozwala im lepiej zbliżyć się do Boga.

Słuchając wykonania kolęd i pastorałek chciałem się pokusić o ocenę, ale wyszło mi na to, że choć chóry śpiewały na różne sposoby prezentując wysoki poziom wykonania, każdemu postawiłbym piątkę z plusem.

Podobnego zdania był także z pewnością Burmistrz Wieruszowa Bogdan Nawrocki, który każdemu przedstawicielowi chóru wręczył dyplomy i okolicznościowe statuetki oraz nagrodę w wysokości 500 zł. Choć aura na dworze specjalnie nie sprzyja, to ten wieczór sprawił, że wszyscy uczestnicy z pewnością poczuli przypływ duchowego ciepełka !!!

E. Tomaszek

Zapraszamy na film Pana Macieja Dzięglewskiego

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Urocze kolędy w świetnym wykonaniu naszych wspaniałych chórów !!!

  1. on pisze:

    Czy będzie filmik z tego koncertu?

  2. Sobczyńscy pisze:

    Czy jest jeszcze takie miasto rozśpiewane jak Wieruszów, które ma tyle chórów tak pięknie śpiewających. Dziękujemy Panu fotografowi za pamiątkowe zdjęcia, Panu Maćkowi za wspaniały film i to piękne zakończenie. Gratulacje Panowie Marcin i Krzysztof – pięknie. Brawo!