Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pfleiderer Prospan S.A. w Wieruszowie szkoli swoich członków związku

W Pałacu Myśliwskim w Lubczynie odbyło się pierwsze spotkanie członków Solidarności Prospanu związane ze szkoleniami jakie zaoferowała im Komisja Międzyzakładowa Prospanu.

Przed rozpoczęciem właściwych zajęć zebrani wysłuchali przedstawicieli firmy Play, którzy przedstawili swą ofertę sieci komórkowej. Omówiono też po krótce sprawy wewnątrz związkowe bardzo istotne dla członków związku, które prezentował i wyjaśniał kol. Przewodniczący Piotr Morta.

Tematem szkolenia tego spotkania były „Negocjacje płacowe”.

Bardzo interesujący wykład na ten temat przeprowadził wybitny specjalista z dziedziny prawa pracy Pan Prof. Senator Michał Seweryński. W sposób bardzo przystępny ale wysoce merytoryczny przedstawił nam istotę procesu negocjacji, rolę jaką pełnią; pracodawca i związki zawodowe oraz skutki jakie to przynosi dla obu stron. Pan Profesor bardzo mocno podkreślał pozycję związków zawodowych w tym procesie a także nastawienie się na zawieranie kompromisu, który jest jego celem generalnym. Wykazał też w istotny sposób mocną, jednostronna pozycję pracodawcy, jeżeli pracownicy nie są zorganizowani w związki zawodowe i praktycznie pozbawieni są możliwości zawierania porozumień czy też „Układów zbiorowych” będących źródłem prawa a wynikających z procesu prowadzenia negocjacji płacowych.

Po zakończonym wykładzie poproszono Pana Senatora o ocenę sytuacji gospodarczej kraju.

W jego ocenie a będąc senatorem z opozycji parlamentarnej stwierdził z całą odpowiedzialnością, iż nie reprezentuje poglądu polegającego na ty że „im gorzej w kraju tym lepiej dla opozycji”. Wyraził opinię że chciałby, aby każdy rząd bez względu na opcje polityczna jaką reprezentuje miał sukcesy, duże sukcesy dla Polski.

Niestety sytuacji gospodarczej kraju na ten moment nie określił zbyt pozytywnie. Wykazując na bazie kilku zagadnień; wysokie bezrobocie, spadający PKB , brak systemowych rozwiązań dla służby zdrowia i ubezpieczeń społecznych z także olbrzymie zadłużenie kraju powodują iż gospodarka wpadła w trend stagnacji co spowoduje obniżenie stopy życiowej obywateli . Stwierdził, że nie może znaleźć nic takiego co mogłoby być dużym sukcesem tego rządu. Obecny rząd prowadzi politykę doraźnego leczenia chorych miejsc np. podniesienie wieku emerytalnego i pewnych zaniechań np. problem koncesji i wydobycia gazu łubkowego, który może być dla Polski zagadnieniem wręcz strategicznym i mogącym bardzo pomóc naszej gospodarce w przyszłości. Widzi też ogromne zagrożenia dla kraju i lekceważące podejście rządu do dialogu ze społeczeństwem, przykładem może tu być wrzucenie do kosza 2 mln podpisów obywateli Rzeczpospolitej Polskiej pod inicjatywą ustawodawczą. Uważa jednak, że nie należy wpadać w panikę a ten rok pokaże w którym kierunku to wszystko podąża, niemniej jednak wejście ponowne na ścieżkę wzrostu nie będzie takie łatwe i nie nastąpi od razu. Natomiast wprowadzenie nowych rozwiązań systemowych wymaga szerokiej dyskusji z obywatelami i działań zgodnych z obowiązującym prawem i stosowania procedur demokratycznego państwa. Spotkanie to zakończył się wspólną kolacją jego uczestników.

Za kilka dni odbędzie się kolejne spotkanie i szkolenie dla następnej grupy członków NSZZ „Solidarność” Pfleiderer Prospan S.A. w Wieruszowie .

E. Tomaszek.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
12 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
8 lat temu

a coskowliek zrobiliscie to tylko za unijne pieniadze

Anonimowo
8 lat temu

i nedzy wiekjszosci Polakow, zapytajcie sie ich odpowiedza Wam

Anonimowo
8 lat temu

chyba jednak o\ ” takom” Polske walkczyliscie -brudu smorodu nieladu tyle narobiliscie!!!!

Anonimowo
8 lat temu

to ostatnie zdanie wlasnie jest podstawa obludy takich zwiazkowcow i katastrofa dla ludz pracujacych

korektor
8 lat temu

Szanowny Anonimie wyobraź sobie,że to wszystko co tu napisałeś związki widzą i w tych dziedzinach działają. Natomiast jeżeli masz receptę jak to szybko zrobić , zapraszamy , pomożemy Ci. Wypisywanie takich tekstów to fajna rzecz ale z realizacją to już chyba trudniej. Poza tym nie jesteś chyba związkowcem a chcesz aby jak zwykle coś dla Ciebie załatwili inni. Może by tak Ci nie zrzeszeni nigdzie załatwili cokolwiek dla członków zwiazku ! A co do pieniążków to nie wtykaj nosa nie do swego portfela.

Anonimowo
8 lat temu

inaczej obliczcie ile zarabiaja czlonkowie zarzadow, rad nadzorczych dyrektorzy bedacy nad Wami, a jest ich az nie tak duzo (a i tak za duzo) a ile kilkaset razy liczacy ludzie ktorzy ciężko pracuja – obliczcie to procentowo jak to wychodzi. Czy czasami cala zaloga nie bierze mniej niz oni!!! Na tym polega demokracja o ktoira walczylisie a nie tlumaczenie ze to sprywatyzowane to do płac my nie mamy nic! A krótko do tego wyzej – to jak to jest ze wyrównywac wszystkie koszty ceny mozna do cen unijnych, natomiast zarobków nie do unijnych? Tego zwuiazki nie widza?

Anonimowo
8 lat temu

przykre to a szczegolnie, ze nagle zakonczyla sie obrona pracownikow przed krwijopicami PO