Relacja z XXII Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki w Łodzi z udziałem nauczycieli z ZSR w Lututowie

XXII Krajowa Konferencja Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, która odbyła się w Łodzi w dniach 25 – 28 stycznia 2013 pod hasłem „Co nowego w nauczaniu matematyki” zgromadziła ponad 500 nauczycieli. Wśród nich byli nauczyciele matematyki ZSR w Lututowie: Bogusława Hoffman i Anna Sztajer.

Konferencja odbyła się pod Patronatem Honorowym m.in. Ministra Edukacji Narodowej – Krystyny Szumilas, Prezydenta Miasta Łodzi – Hanny Zdanowskiej, Rektora Politechniki Łódzkiej – Stanisława Bieleckiego, prorektora ds. edukacji PŁ Sławomira Wiaka, który przedstawił prezentację omawiającą historię PŁ, jej obecny wymiar i plany na przyszłość. Otwarcie XXII KK SNM odbyło się w sali widowiskowo-konferencyjnej Politechniki Łódzkiej. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Stefan Turnau. Podczas inauguracji wystąpił „Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej”. W trakcie konferencji odbyło się wiele interesujących wykładów i warsztatów (w sumie 166). Miały miejsce również pracownie całodobowe „Warsztat Otwarty” oraz pracownia „Origami i Matematyka” Zajęcia odbyły się na terenie Politechniki Łódzkiej.
Wśród prowadzących zajęcia byli także naukowcy z uczelni z innych krajów: prof. István Lénárt z ELTE University w Budapeszcie i David Cain.

Na uwagę zasługują wykłady pod hasłem „Wiedzieć znaczy rozumieć”, na które złożyły się wykłady pt. „Kobieta w świecie islamu”, „GMO – biobezpieczeństwo i różne kolory biotechnologii” oraz „Dlaczego myślimy i jak zmysły mogą fałszować interpretację świata” poprowadzone przez wybitnych naukowców z uczelni niezwiązanych z matematyką.

Tematyka konferencji koncentrowała się wokół poznawania aktywnych i nowatorskich metod nauczania matematyki, wykorzystywania innowacyjnych środków dydaktycznych, stosowania nowoczesnych technologii w edukacji matematycznej (w tym kalkulatorów graficznych, komputerów i oprogramowania) oraz techniki manualnej, gier i zabaw dydaktycznych. Szkolenie o łącznym wymiarze 40 godzin, obejmowało: wykłady, warsztaty, zajęcia laboratoryjne, komputerowe, prezentacje, dyskusje.

Konferencja pozwoliła zdobyć nowe doświadczenia, wiadomości i umiejętności pozwalające poszerzyć warsztat nauczyciela matematyki. Marek Matejuk prezentował edukacyjne łamigłówki przestrzenne HAPPY, ich zastosowanie na różnych etapach edukacyjnych. Pokazał, iż łamigłówki te maja ukrytą w sobie olbrzymią ilość geometrii co pozwala podczas zabawy zadawać układającym ciekawe pytania, które wyprowadzają ich w pole… czystej matematyki. Jak zadawać takie pytania – pokazane zostało na warsztatach. Poza tym tego typu lekcja ma również kontekst wychowawczy, ponieważ wywołuje konieczność wzajemnej pomocy i pracy w grupie a więc zacieśnia relacje i konsoliduje zespół. Należy również dodać, że łamigłówki te są już od wielu lat szeroko rozpowszechnione i to nie tylko w polskich szkołach. Zaś dwuletnie badania na Wolnym Uniwersytecie w Brukseli potwierdziły niezwykły wpływ łamigłówek HAPPY na rozwój dzieci i młodzieży, a szczególnie fakt osiągania przez „bawiących” się nimi uczniów lepszych wyników w edukacji szkolnej, a szczególnie dobrych wyników w zakresie przedmiotów ścisłych. Mając to na uwadze już 4 lata temu zakupiłyśmy zestaw dla średnio-licznej klasy.

Uczestnictwo w konferencji pozwoliło na zakup w cenach promocyjnych pomocy dydaktycznych, zaś odpowiedni dobór warsztatów pozwolił uzyskać dodatkowe, bezpłatne materiały ułatwiające i uatrakcyjniające pracę na lekcji (np. zestawy zadań maturalnych, plansze, kolorowe przyrządy – linijki, ekierki, kątomierze dla ucznia).

Po raz kolejny wróciłyśmy z konferencji pełne zapału do pracy, z nowymi pomysłami na pracę z młodzieżą. Zachęcamy innych nauczycieli matematyki do uczestnictwa w konferencjach SNM.

Anna Sztajer

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
11 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł, zachęca do wzięcia udziału w tego typu przedsięwzięciach. Za rok z przyjemnością wybierzemy się na SNM.