Odnowiony plac – odnowiona pamięć o Generale Piotrze hr. Szembeku

Plac Generała Piotra hr. Szembeka - Warszawa 2013 (1)W dniu 18 maja 2013 roku odbyły się podniosłe uroczystości oddania do użytku   w Dzielnicy Praga Południe w Warszawie, odnowionego Placu Generała Piotra hr. Szembeka. Odnowienie Placu Generała Piotra hr. Szembeka nastąpiło z inicjatywy Towarzystwa  im. Szembeków.

Wieloletnie starania i zabiegi Prezesa Towarzystwa Władysława Ryszarda Szeląga, który nieprzerwanie od 23 lat przypomina wszystkim m.in. o Generale Piotrze hr. Szembeku przyniosły efekt. Bardzo duże zaangażowanie w przywróceniu właściwej pamięci Generała ma też Pani Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz i Burmistrz Dzielnicy Praga – Południe Tomasz Kucharski. Uroczystości na odnowionym Placu rozpoczęły się o godz. 15 – tej. W programie uroczystości było m.in.:

– Wystąpienie Burmistrza Dzielnicy Praga Południe Tomasza Kucharskiego.

– Wystąpienie Pani Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz Waltz.

– Wystąpienie Pani Prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej.

– Wystąpienie Prezesa Towarzystwa Historycznego im. Szembeków Władysława Ryszarda     Szeląga o    Generale Piotrze hr. Szembeku.

– Wystąpienie Attache Wojskowego Ambasady Francji w Warszawie.

– Odsłonięcie płyty pamiątkowej Placu Generała Piotra hr. Szembeka.

– Prezentacja projektu pomnika Generała Piotra hr. Szembeka.

– Poświęcenie placu Generała Piotra hr. Szembeka przez Księdza Prałata Krzysztofa Ukleję.

– Wystrzał armatni Bractwa Strzelców Kurkowych.

-Otwarcie fontann podświetlanych na Placu.

– Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego im. Józefa Piłsudskiego.

– Musztra Paradna Drużyny z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.

– Piknik na Placu dla mieszkańców.

W uroczystości na odnowionym placu wzięły udział Pani Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz oraz żona Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego – Karolina Kaczorowska, która podkreśliła wartość pamięci o historii Polski i jej kultywowania wśród młodego pokolenia. Zaznaczyła również, że szarfę biało czerwona z odsłonięcia tablicy placu przekaże do Muzeum Generała Władysława Sikorskiego w Londynie. Zaproszenia Burmistrza Pragi Południe Tomasza Kucharskiego przyjęli Posłowie i Senatorowie R.P. Uroczystość zaszczycił także Przedstawiciel Rodu Szembeków Pan Marcin Sztegier – Szembek wraz  z narzeczoną, który wyraził wielkie uznanie dla trudu osób z Komitetu Organizacyjnego Odnowienia Placu Generała hr. Szembeka.

Prace nad przywróceniem świetności, Placu Towarzystwo Historyczne  im. Szembeków prowadzi od ponad 20 lat, ale właśnie 18 maja 2013 roku zostały uwieńczone z wielkim powodzeniem. Należy dodać, że wcześniej Towarzystwo Historyczne   im. Szembeków wyszło z inicjatywą nadania Gimnazjum nr 22 w Dzielnicy Praga Południe koło Placu Generała Piotra hr. Szembeka imienia tegoż Generała. W dniu 14 maja 2010 roku udało się  i te działania uwieńczyć sukcesem.

Dodać należy, że w uroczystości wziął udział Przedstawiciel Ambasady Francji  w Warszawie Attache Obrony Ambasady Francji w Polsce Pan Etienne Champeax. Okazuje się, że Generał Piotr hr. Szembek jest zarówno bohaterem walk o Polskę oraz walk kampanii napoleońskiej, wspólnie z wojskami francuskimi. Generał Piotr hr. Szembek za swe zasługi w walkach był odznaczony przez Francuzów Orderem Legii Honorowej. Francuzi są bardzo zainteresowani postacią Generała, który związał się historycznie nie tylko z Francją przez wspólne walki, ale i faktem, że żoną Generała była Francuska Henrietta Becu de Tavernier, która podczas walk wojsk napoleońskich o Gdańsk, była pielęgniarką w szpitalu wojskowym w Gdańsku i opatrywała rannego Szembeka w bitwie pod Gdańskiem.

Dodać należy, że Towarzystwo Historyczne im. Szembeków przypomniało mieszkańcom stolicy jakie jest prawdziwe pochodzenie nazwy placu – tzn., że nazwa pochodzi od nazwiska warszawianina rodem, ale i dzielnego Generała walczącego w Powstaniu Listopadowym o wolną Warszawę. Nazwę placu imieniem Generała nadano w roku 1927. W okresie powojennym prawdziwą historię Narodu Polskiego „celowo fałszowano”. Tak więc wielu mieszkańców zamieszkujących okolice Pl. Szembeka nie kojarzyło nawet jego nazwy z postacią Generała Piotra Szembeka. Kojarzono ją raczej z nieznanym kupcem żydowskim. Wiele lat minęło zanim  Towarzystwo Historyczne im. Szembeków przywróciło godność tej znamienitej postaci i świadomość kim był, jak walczył o Polskę Piotr hr. Szembek.

W dniu 18 maja 2013 r. wielu mieszkańców okolic Placu, chętnie przyjmowało rozdawane przez Towarzystwo ulotki z życiorysem Generała, w celu zapoznania się z prawdziwą historią tego miejsca.

-Współorganizatorzy uroczystości to :

-Towarzystwo Historyczne im. Szembeków

-Społeczny Komitet Budowy Pomnika Generała Piotra Szembeka

-Stowarzyszenie Promocji Grochowa

-Warszawskie Bractwo Strzelców Kurkowych

W uroczystości Ziemię Kępińską reprezentował Sekretarz Towarzystwa Władysław Garbiński. W rozmowach z Przedstawicielem Ambasadora Francji, przybliżył on wraz z Prezesem Towarzystwa Historycznego im. Szembków ślady Generała Piotra hr. Szembeka, które można obecnie zobaczyć w Siemianicach k. Kępna, gdzie jest pochowany w krypcie kościoła Św. Idziego wraz z małżonką Henriettą i gdzie znajduje się jego pałac.

W swoim wystąpieniu Prezes Towarzystwa Historycznego im. Szembeków zapowiedział, że w dniu 24 października 2013 roku w Dzielnicowym Centrum Promocji Kultury Praga Południe Miasta Stołecznego Warszawy, odbędzie się doniosłe sympozjum na temat Generała Piotra hr. Szembeka pt.: „Generał Piotr. hr. Szembek – Warszawianin Rodem, Przyjaciel Francji”.

Towarzystwo Historyczne im. Szembków

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments