Prawidłowe żywienie osób z niepełnosprawnością ruchową

sikos.JPGStowarzyszanie Integracyjne „Klub Otwartych Serc” realizuje projekt Akademia dla Rodziców
i Opiekunów „Nie jesteś sam”. Beneficjentami projektu są przede wszystkim osoby z najbliższego otoczenia osób z niepełnosprawnością tj. rodzice, opiekunowie, terapeuci, wolontariusze. Prowadzone szkolenia, spotkania informacyjne oraz indywidualne i grupowe konsultacje specjalistyczne są pomocne w rozwiązywaniu wielu problemów z dziedziny prawa, psychologii, seksuologii, zdrowia, edukacji i aktywizacji zawodowej. Mierzalnym efektem projektu jest objecie skierowanie do 90 osób szkoleń i spotkań informacyjnych, udzielenie ponad 100 porad w ramach
Punktu Konsultacyjno – Informacyjnego „Niepełnosprawnych – możliwości, uprawnienia, szanse”  oraz powstanie Grupy Wsparcia „Nie jesteś sam” dla rodziców i osób z najbliższego otoczenia niepełnosprawnych.

 

Według badań Głównego Urzędu Statystycznego ponad 28% wśród osób niepełnosprawnych przebywa na diecie lub stosuje specjalny sposób żywienia. Jest to znacznie więcej w porównaniu z osobami sprawnymi przebywającymi na diecie, których jest zaledwie 10%. W grupie osób niepełnosprawnych na zmianę sposobu żywienia zdecydowało się 23% osób, natomiast w grupie osób sprawnych decyzję taką podjęło prawie 13% ankietowanych. Najczęstszym powodem, dla którego osoby niepełnosprawne decydowały się na zastosowanie diety była choroba lub dolegliwości zdrowotne – powód ten dominował wśród 71% osób niepełnosprawnych. U 14% powodem była nadwaga, 12% zdecydowało się zmienić styl życia na zdrowszy, natomiast zaledwie 3% pragnęła utrzymać wagę ciała. Czy prawidłowa dieta, przestrzeganie zdrowych zasad odżywiania ma również znaczenie w przypadku osób z niepełnosprawnością? Czy dieta ma wpływ na ich terapię? Spróbujmy zastanowić się nad tym
z punktu widzenia osób z niepełnosprawnością ruchową.

W przypadku osób z niepełnosprawnością ruchową, porażeniami mięśni i mniejsza zdolnością przemieszczania się nieprawidłowe żywienie oznacza nadwagę lub otyłość przybierająca nieraz znaczne wartości. Wpływa ona znacząco na jakość życia osób z niepełnosprawnością ruchową i powodują skutki negatywne, które dotyczą nas wszystkich niezależnie od poziomu sprawności. Musimy pamiętać, że nadmiar masy ciała przede wszystkim powoduje spadek poziomu sprawności co może stanowić jedną z przeszkód w uzyskaniu samodzielności w czynnościach samoobsługowych. Nieprawidłowa dieta, która doprowadziła do nadwagi czy otyłości, bardzo często wpływa także na zachwianie gospodarki lipidowej, a tym samym na zbyt wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów. Zbyt wysokim wskazaniom wagi często towarzyszy także nadciśnienie tętnicze czy upośledzona tolerancja glukozy.

Każdy człowiek nie wyłączając osób z niepełnosprawnością ruchową musi pamiętać, że ilość i rodzaj pożywienia jaki dostarczamy naszemu organizmowi musi być dostosowana do indywidualnych predyspozycji, stylu życia oraz ogólnej kondycji fizycznej. Jednym z najczęściej powtarzanych błędów jest dostarczanie zbyt małej lub zbyt dużej ilości pokarmów co powoduje w konsekwencji nadmiar jednych a niedobór drugich składników odżywczych. W zależności od wieku, płci, aktywności fizycznej każdy organizm wykazuje określone zapotrzebowanie na pokarmy o określonej wartości energetycznej.

W przypadku osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim zapotrzebowanie energetyczne jest zdecydowanie niższe niż przewidują to normy żywieniowe. Zakładając, że osoba prowadzi umiarkowany tryb życia, nie uprawia sportu i nie ma zbyt intensywnej aktywności fizycznej, jej zapotrzebowanie wynosi średnio 1500 kcal/dobę czyli o około 1000 kcal mniej niż w przypadku osoby sprawnej fizycznie. Pamiętać musimy oczywiści o zachowaniu prawidłowych proporcji pomiędzy produktami żywności z poszczególnych grup, co obrazuje tzw. piramida żywieniowa.

Jej podstawę stanowią produkty, na których powinna opierać się nasza dieta, a na samym czubku znajdują się te produkty, których w naszej kuchni powinno być jak najmniej. Z piramidy żywienia wynika, że najważniejszym składnikiem naszej diety powinny być produkty z pełnego przemiału
i tłuszcze roślinne. W dalszej kolejności powinny znaleźć się warzywa i owoce (pamiętajmy o 5 porcjach tych produktów dziennie) a następnie orzechy i warzywa strączkowe, potem mleko i jego przetwory. Na samym końcu znajdują się natomiast produktów zawierających białko: ryby, mięso, które wystarczy jadać 2-3 razy w tygodniu. Czerwone mięso lepiej zastępować drobiem, koniecznie bez skóry.

Nie zapominajmy o aktywności fizycznej. W tym celu zalecane jest konsultowanie się z lekarzem rehabilitantem, który podpowie jakie ćwiczenia należy wykonywać. Z pewnością przyczynią się one do aktywnego spalania tkanki tłuszczowej, a zatem do walki z nadwagą czy otyłością a tym samym poprawią komfort życia.

 

Ewelina Sokołowska – Opelt

Dietetyk

ogosy sikos

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
iwona
9 lat temu

wiecej informacji o zasadach zywienia osob z niepełnosprawnośćią ruchową tutaj: http://inwalidzki.wozek.ort-reha.eu/tetraplegia/dieta-para-tetraplegikow