Dzień niemiecki w Gimnazjum Nr 1 w Wieruszowie

dzień niemiecki (117)Dziś 11.03.2014 na parkingu Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Wieruszowie po raz kolejny zaparkował kolorowy samochód „Deutsch Wagen Tour”.

Oznaczało to, że odbędzie się dziś fajne spotkanie realizowane w ramach programu, którego celem  jest motywowanie uczniów i inspirowanie nauczyciel poprzez niekonwencjonalne metody i na naukę poprzez śmiech i zabawę. Gimnazjaliści z wieruszowskiej placówki do tego dnia przygotowywali się już kilka ładnych tygodni wykonując makiety i plakaty pod hasłem „Urlaub&freizeit” – „Urlop i czas wolny”. Fotografie  prac można obejrzeć w galerii a oryginalne prace zostały wyeksponowane w holu głównym szkoły.

Kilka słów o tym ciekawym projekcie:

24 kwietnia 2009 r. wyruszyło w Polskę pięć samochodów oznakowanych logo „Deutsch Wagen Tour”. Lektorzy projektu prezentują szereg nowatorskich rozwiązań związanych z nauką języka i w niekonwencjonalny sposób przekazują informacje o Niemczech, między innymi w formie ciekawych gier, zabaw i konkursów.

Stałymi punktami postojowymi samochodów są następujące miasta: Poznań, Wrocław, Kraków, Lublin i Olsztyn, jednakże auta poruszają się po całym kraju i mogą dotrzeć nawet do najbardziej odległych zakątków.

Pierwsze trzy lata realizacji projektu (2009-2011) okazały się dużym sukcesem, co zaowocowało decyzją o jego kontynuacji do końca 2014 roku.

Podstawowym wyposażeniem aut są różnego rodzaju pomoce naukowe, podręczniki, płyty z muzyką i filmami oraz drobne prezenty. Będzie można zastosować je jako urozmaicenie zajęć i imprez lub rozdać uczniom jako nagrody. Naszych lektorów można zaprosić też do uczestnictwa w spotkaniach z rodzicami, konsultacjach z nauczycielami i rodzicami, w czasie których chętnie poinformują o korzyściach wynikających ze znajomości języka niemieckiego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Dzień niemiecki w Gimnazjum Nr 1 w Wieruszowie

  1. Logicznie myślący pisze:

    Deutsch-Wagen to przygoda, emocje i pozytywne skojarzenia z językiem niemieckim. Takie spotkania w szkole i przygotowania do tych spotkań, zawsze przyczyniają się do zmian w postrzegania języka niemieckiego w dotychczasowy, stereotypowy sposób – jako języka trudnego, którego znajomość nie ma przełożenia na życie codzienne. Najwyższy czas zmieniać stereotypowy wizerunek języka niemieckiego jako języka trudnego, niezbyt atrakcyjnego i mało przydatnego. Zapytajcie tych co pracują w Niemczech, jak bardzo jest tam przydatny i ile więcej by się zarabiało (dostało by się lepiej płatną pracę) gdyby się znało język niemiecki.
    Czy niemiecki może być fajny? Jasne, że tak! Parzcież to język Goethego. Pokłony dla gości i gospodarzy oraz organizatorów.
    Dla spokoju duszy, sprawdziłem wyniki tego Gimnazjum na egzaminie gimnazjalnym w 2013r. z języka niemieckiego: mają – 1 miejsce w Gminie i Powiecie, a w Polsce – tylko 4 procent gimnazjów miało lepsze wyniki od tego Gimnazjum!!!
    Na poziomie rozszerzonym z niemieckiego też zajmują 1 miejsce w Gminie i Powiecie. Ciekawe czy nauczyciele j. niemieckiego z tego Gimnazjum byli wyróżnieni za osiąganie tak wymiernych wyników (może nikt nie wiedział o tym)? Jeżeli nie, to na pewno uczniowie i rodzice są Wam wdzięczni za ciężką pracę. To pokazuje jednocześnie, że mamy w Wieruszowie dobrych nauczycieli, szkoda tylko, że bezimiennych.