4 czerwca w Gminie Perzów

DSC_64064 czerwca w całej Polsce uroczyście obchodzono 25. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które rozpoczęły transformację ustrojową. O tej ważnej w naszej najnowszej historii dacie pamiętano również w  Perzowie. Punktualnie o godzinie 10.00 na placu przed Urzędem Gminy zebrali się przedstawiciele władz powiatowych, samorządowych, instytucji oraz dzieci i młodzież ze szkół z obszaru gminy Perzów.

4 czerwca 1989 roku to najważniejszy dzień w najnowszej historii Rzeczpospolitej – odbyły się wówczas pierwsze od II wojny światowej częściowo wolne wybory parlamentarne. Podczas swojego wystąpienia Wójt Gminy Perzów – Bożena Henczyca mówiła o mieszkańcach, którzy swoją odwagą, postawą obywatelską i wiarą w lepsze jutro, także przyczynili się do tego, że dziś możemy żyć w wolnej Polsce. Zwróciła się szczególnie do dzieci i młodzieży. Jak trudne to były czasy, na szczęście, nie wiecie. Ja wtedy miałam 13 lat i pamiętam jeszcze puste półki w sklepach, kolejki, tatę słuchającego w nocy radia Wolna Europa i szarość wszystkiego… Wy, od urodzenia żyjecie w wolnej ojczyźnie, ale nie znaczy to, że jesteście zwolnieni z obowiązku bycia dobrym obywatelem. Możecie dziś korzystać z wolności w pełni tego słowa znaczeniu – powiedziała Bożena Henczyca.
O znaczeniu rocznicy mówił też starosta Włodzimierz Mazurkiewicz. 25 lat temu zdarzyła się rzecz niewiarygodna, zdarzył się prawdziwy cud- Polska dołączyła do rodziny krajów wolnych. I tak naprawdę, posługując się słowami Papieża, tutaj się wszystko zaczęło, tutaj właśnie w Polsce. Wszystko co miało miejsce później czyli demokracja, samorząd, wejście do Unii Europejskiej wszystko to tak naprawdę było efektem 4 czerwca – mówił starosta.
Podczas uroczystości nie zapomniano także o mieszkańcach gminy, którzy ćwierć wieku temu przyczynili się do tego, że dziś żyjemy w wolnym kraju. Dla upamiętnienia rocznicy przy Urzędzie Gminy posadzono „Drzewo Wolności”. Dołączono do niego pamiątkową tabliczkę z napisem upamiętniającym to wydarzenie. Ważnym akcentem uroczystości było również wspomnienie o tych mieszkańcach gminy Perzów, którzy ćwierć wieku temu przyczynili się do tego, że dziś żyjemy w wolnym kraju. Są to: Jan i Regina Janiec, Leszek Paluszek, Marek Lesiczka, Marian Kozieł, Karol Pawelka, Józef Nawrot, Piotr Wawrzyniak, Piotr Potyrała, Tadeusz Budzik, Jadwiga Kozan, Henryk Kula, Marek Kokot, Henryk Wiorek, Józef Jasiak, Zbigniew Burzała, Andrzej Grzeżółka, Andrzej Walczak, i nieżyjący już – Antoni Klimek, Jan Majcher i Alojzy Wiorek. Dużym wsparciem byli także księża: ks. Jerzy Krajka i ks. Tomasz Ilski.
Uwieńczeniem spotkania było wypuszczenie w niebo przez dzieci biało-czerwonych balonów.

UG Perzów

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.