Tradycja Dni Lututowa

Dni Lututowa II (33) (Kopiowanie) Pierwsze Dni Lututowa zostały zorganizowane w 1999 roku. Składały się z Dnia Szkolnego z udziałem Kapeli Ludowej oraz Dnia Sportowego w postaci festynu rodzinnego, sportowo rekreacyjnego dla wszystkich chętnych.

 W roku 2000 w dniu szkolnym występowali uczniowie szkół i Kapela Ludowa,

natomiast uczestników dnia sportowego podzielono na współzawodniczące ze sobą drużyny; Szkołę Podstawową, Zespół Szkół Rolniczych, Bank Spółdzielczy

i “Budżetówkę”. Podliczano punkty za udział dorosłych i dzieci. Zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Lututowie.

W roku 2001 program został rozbudowany; do Dnia Szkolnego wprowadzono dodatkowo Wybory Miss Lututowa, wystawę rękodzieła i sztuki ludowej oraz zaprosiliśmy na występy zespół z Klonowy. Dzień Sportowy przebiegał tradycyjnie. Były współzawodnictwa między zakładami pracy i ponownie wygrała Szkoła Podstawowa z Lututowa.

W 2002 roku zorganizowany był Dzień Szkolny i wybory “Miss Lututowa”, następnie mecz piłki nożnej “Juniorzy” contra “Seniorzy”. Imprezę zakończono Nocą Świętojańską nad stawami. W niedzielę zostały zorganizowane Zawody Sportowo Pożarnicze oraz Maraton Orkiestr Dętych z udziałem dziewięciu orkiestr.

Rok 2003 to po raz pierwszy trzy dni składające się na obchody Dni Lututowa.

Tradycyjny już Dzień Szkolny. Dzień Kulturalny a w nim; mikrofon dla wszystkich,

loteria fantowa, wystawa sztuki i rękodzieła oraz V Powiatowa Biesiada Zespołów Folklorystycznych i Kapel Podwórkowych. W niedzielę były Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze, mecz “Albatrosi” contra “LKS Chojny”, Piłka Plażowa Siatkowa i podsumowanie konkursu na “Najładniejsze Posesje”.

W 2004 roku Dzień Szkolny zakończono dyskoteką dla dzieci.

Dzień Sportowy to współzawodnictwo “Dzikich Drużyn” Piłki Nożnej, Drużyn Piłki Siatkowej Plażowej a na zakończenie mecz “Sportowa Łódź” contra “Sportowy Lututów”. Dzień trzeci to II Powiatowy Maraton Orkiestr Strażackich  i podsumowanie konkursu na “Najładniejsze Posesje i Zagrody”.

W roku 2005 przebieg Dnia Szkolnego był tradycyjny. W Dniu Sportowym Turniej “Dzikich Drużyn” Piłki Nożnej zgromadził 10 drużyn, do Piłki Siatkowej Plażowej zgłosiło się 14 drużyn, dzień zakończył się meczem “Sportowej Łodzi” z zawodnikami “Sportowego Lututowa”. Trzeci dzień to Maraton Orkiestr Strażackich z udziałem aż 12 orkiestr, podsumowanie konkursu na “Najładniejszą Posesję

i Zagrodę” oraz uroczyste wręczenie statuetek “Lutoldów” dla osób szczególne zasłużonych dla Gminy Lututów w pięciu różnych kategoriach.

W roku 2006 Lututów obchodził 600 – lecie swojego istnienia. W związku z tym w Dniu Szkolnym wypuszczonych zostało 600 gołębi pocztowych. Następnie odbyły się prezentacje artystyczne dzieci i młodzieży, natomiast wieczorem zorganizowana była Noc Świętojańska. W Dniu sportowym odbył się Turniej piłki nożnej „Dzikich Drużyn” oraz mecz „Sportowa Łódź” – contra „Sportowy Lututów”.

Dzień trzeci tradycyjnie należał do orkiestr dętych. Prezentowało się 10 orkiestr z powiatu wieruszowskiego oraz powiatów sąsiednich. W przerwach między występami wręczane były statuetki „LUTOLDA” oraz ogłoszone zostały wyniki konkursu na najładniejszą zagrodę i posesję. Można było odwiedzić stoisko z wyrobami pszczelimi oraz zakupić publikacje o tematyce regionalnej.

W roku 2007 Dni Lututowa obchodzone były po raz dziewiąty.

Dzień szkolny odbywał się pod hasłem „powitanie wakacji”. Oprócz prezentacji artystycznych najlepsi uczniowie mieli wręczone nagrody książkowe za dobre wyniki w nauce w roku szkolnym 2006/2007. Dzień szkolny zakończył się zabawą taneczną.

Dzień sportowy był pod hasłem „Przez sport po zdrowie”. Odbył się Finał piłki siatkowej plażowej oraz Turniej piłki nożnej „Dzikich drużyn” o puchar Wójta Gminy. Atrakcją tego dnia było „Spotkanie z balladą” z programem „My z Kopydłowa”. Na zakończenie była zabawa taneczna na kręgu.

Kolejny dzień to IV Maraton Orkiestr Dętych. Występowała orkiestra z Uniejowa,która zaprezentowała musztrę paradną, oraz orkiestra z Łubnic i z Białej. W przerwach koncertu wręczane były statuetki LUTOLDA oraz został podsumowany konkurs na najładniejszą posesję i zagrodę. Na zakończenie zorganizowana była Noc Świętojańska i dyskoteka.

W 2008 r. po raz 10 obchodzono „Dni Lututowa”. Dzień 14.06 był Dniem Szkolnym a 15.06 Dniem Sportu Szkolnego. W dniu 21 czerwca zorganizowano Dzień Sportowy pod hasłem „Przez Sport do Zdrowia”. Walkę na boisku toczyły drużyny seniorów wystawione przez Chojny, Świątkowice i Lututów.

Wieczorem w Małym Parku społeczeństwo gminy miało okazję spotkać się z „Balladą” czyli z wspaniałym kabaretem Leszka Benke występującym w inscenizacji „Tak jest Panie Komendancie”.

Jest w orkiestrach jakaś siła” to drugi dzień Dni Lututowa.

O godz 16:00 w rynku pokaz musztry paradnej zaprezentowała Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Brunatnego „Konin”i Orkiestra Reprezentacyjna Poczty Polskiej z Łodzi

O godz 17:00 wszyscy zgromadzili się w Małym Parku. Powitał wszystkich Wójt Gminy Pan Józef Suwara i wypuścił w powietrze gołębia. Na ten sygnał Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych Sekcja Lututów wypuściła 602 gołębie.

W następnej pozycji programu Wójt Gminy wręczał statuetki „Lutoldów, które” otrzymali; Kazimierz Pawlak ze Swobody i Lucjan Misiek z Kolonii Dobrosław. W kategorii Edukacja Dzieci i Młodzieży laureatami zostali: Stanisława Bartoszek i Józef Pichliński. W kategorii Twórca – Animator Kultury wyróżniony został Eugeniusz Wojtasik z Dobrosławia. Dobroczyńcą, Sponsorem Gminy Lututów zostali Zdzisław Obała i Czesław Mielczarek prowadzący piekarnię w Lututowie. W kategorii Najlepszy Rolnik Gminy i Działacz Społeczny Kapituła postanowiła wyróżnić Wiesława Dębskiego. W kategorii Zawodnik i Działacz Sportowy statuetkę otrzymał Edward Perdek. Statuetkę w kategorii Promocja Gminy Kapituła postanowiła przyznać Piotrowi Grąbkowskiemu.

W kategorii „Najładniejsza Posesja zwycięzcami zostali:

III miejsce – Henryka Kolenda – Kolonia Dobrosław

II miejsce – Agata Gotfryd – Huta

I miejsce – Anna i Marian Nawroccy – Popielina

W kategorii „Najładniejsza Zagroda” zwyciężyli:

III miejsce – Milena Fita – Świątkowice

II miejsce – Justyna i Roman Majda – Kopaniny

I miejsce – Ewelina i Tomasz Kubaccy – Łęki Duże

Zakończeniem części artystycznej był występ „Baby z Chłopym” duetu prezentującego piosenki i humor śląski. Po nich pałeczkę przejął zespół „MUSIC SYSTEM” Piotra Sitarskiego, w którym utwory młodzieżowe mieszały się z biesiadnymi,

W 2009 roku uroczystości zorganizowano w dniach 20, 21 czerwca

Pierwszy dzień Przez Sport do Zdrowia został zorganizowany od godz. 12.

Rozgrywki były prowadzone o Puchar Wójta Gminy. Turnieje Piłki Plażowej Siatkowej, Dzikich Drużyn, konkurencje lekkoatletyczne. Mecz Piłki Nożnej niezrzeszonych został rozegrany miedzy Wartą Działoszyn a Jagą Lututów. Wygrała Warta. Wieczorem był śląski kabaret „Masztalscy” i zabawa taneczna. Drugi dzień to program pod tytułem „Siła Orkiestr Dętych” ; parada, musztra i występy orkiestr z Kleszczowa, Uniejowa I Łubnic. Było wręczanie Lutoldów dla najbardziej zasłużonych Lututowian, Programy dla dzieci. Wesołe miasteczko i zabawa taneczna na kręgu w Małym Parku.

W roku 2010 dni zostały zorganizowane w dniach 26 i 27 czerwca.

Dzień Sportowy rozpoczął się o godz. 10 Turniejem Piłki Siatkowej Plażowej. Potem były rozgrywki dzikich Drużyn chłopców i dziewcząt. O godzinie 18 kabaret z Częstochowy prezentuje „Właśnie leci show dla dzieci” a już po ciemku prezentował się kabaret „Pod Sufitem” z udziałem Macieja Damięckiego i Marka Siudyma. Przy sztucznym oświetleniu na „Orliku” odbył się mecz piłki nożnej piłkarzy niezrzeszonych a potem tylko zabawa taneczna.

W dniu następnym wędkarze zorganizowali zawody Wędkarskie o Puchar Wójta Gminy. Pokaz musztry paradnej i koncerty zorganizowała dla lututowian Orkiestra Policyjna z Wrocławia i orkiestry z Kleszczowa i Łubnic. Kapituła „Lutoldy” przyznała następującym osobom; Henryk Pluskota, Jerzy Kurczewski, Zbigniew Szczepański, Andrzej Aleksandrowicz, Józef Grzegorek, ks. Jacek Bąk. Był jeszcze plenerowy teatr dla dzieci i na koniec występy zespołu „Jaca Band” z telewizyjnego programu „Jaka to melodia’ z licznym i aktywnym udziałem publiczności. W obu dniach było wiele zabaw i atrakcji dla dzieci ufundowanych przez Gminę Lututów a na zakończenie zabawy taneczne w Małym Parku.

W roku 2011 zostały zorganizowane Dni Lututowa. Tradycyjnie były rozgrywki dzikich drużyn piłki nożnej, i siatkówki plażowej. Były jeszcze atrakcje dla dzieci, pchniecie kulą i skoki w dal. Oprócz orkiestr prezentujących koncerty i marsze paradne gwiazdami wieczory byli; Spotkanie z Balladą i Leszek Benke oraz Koncert YAKA BAND z programu telewizyjnego

Jaka to melodia”.

Siódme z kolei Lututowskie Oskary czyli „Lutoldy otrzymali;

Justyna i Andrzej Bartoszkowie

Dorota i Jacek Krzak

Sabina Kiełbasa

Sławomir Wolniewicz

Krzysztof Matławski

Krzysztof Golas

 

Organizatorzy

Foto – Dni Lututowa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysiek
9 lat temu

ale się w niedziele działo! o ho ho ho! a na koncercie” wielebny blues” padało a wiary przyszło dużo. ksiądz z kapelą dali czadu!!!