Uroczyste oddanie sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Dzietrzkowicach

DSC_01387 czerwca w Zespole Szkół w Dzietrzkowicach  nastąpił długo oczekiwany moment – oficjalne  oddanie sali gimnastycznej.

Tej ważnej dla uczniów  i społeczności lokalnej uroczystości przyświecały słowa wypowiedziane przez Pierra de Coubertina – ojca nowożytnego ruchu olimpijskiego – „W życiu ważny jest nie triumf, lecz walka. Nie zwyciężać lecz toczyć  zwycięski bój”.

Mszą świętą w kościele  p.w. św. Jakuba Apostoła w Dzietrzkowicach  rozpoczęło się świętowanie  z racji ukończenia budowy i oddania do użytku nowocześnie wyposażonej sali gimnastycznej. W uroczystym orszaku z udziałem społeczności szkolnej, orkiestry dętej z Dzietrzkowic, mażoretek, mieszkańców Dzietrzkowic i władz samorządowych udano się na tereny przyszkolne, przed nowo wybudowany obiekt sali sportowej. Tam nastąpił moment symbolicznego przecięcia wstęgi, a dokonali tego:   Hieronim Hubar – dyrektor Departamentu Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Andrzej Szymanek -starosta wieruszowski, Henryk Ciosek – wójt Gminy Łubnice, przewodniczący społecznego komitetu budowy sali – Ryszard Starek, dyrektor Zespołu Szkół w Dzietrzkowicach Marek Lis oraz wzorowa uczennica tej szkoły klasy IV – Zuzanna Filipczak. Oficjalna  część uroczystości odbywała się wewnątrz nowoczesnej, wielofunkcyjnej sali gimnastycznej. Poświęcenia sali dokonał proboszcz parafii  Dzietrzkowice – ks. Krystian Klimas.

„Otwarcie nowej sali jest bardzo ważnym wydarzeniem dla naszej gminy, miejscowości i szkoły. Nowy obiekt, który już  od jutra zacznie tętnić życiem, jest nowoczesny i dobrze wyposażony. Jesteśmy dumni, że jako społeczność szkolna będziemy mogli z niego korzystać.

Dzieci i młodzież są naszą przyszłością. Młodzi ludzie powinni mieć możliwość zdobywania rzetelnej wiedzy i umiejętności zarówno w wielkim mieście, jak i w małej miejscowości, wiemy, że przez dobrą szkołę wiedzie najprostsza droga do  dobrej przyszłości. Chcielibyśmy, aby nasza młodzież czytała dużo książek,  uczyła się języków obcych, zgłębiała tajniki przyrody,  by rozwijała swoje  zdolności nie tylko umysłowe, artystyczne, a także sportowe. Harmonijny rozwój młodego człowieka wymaga ćwiczenia nie tylko umysłu, ale i ciała.

Jak wiadomo podnoszenie  sprawności fizycznej poprzez sport jest walką nie tylko z rywalami, ale i samym sobą. Przełamywanie swoich słabości i lęków w trakcie uprawiania sportu rozwija charakter. Kształtowanie siły woli i samodyscypliny procentuje później w życiu codziennym, kiedy trzeba się zmagać ze stresem i niepowodzeniami.

Żeby osiągnąć dobre wyniki, trzeba zaczynać od najmłodszych lat. Wybudowanie tej sali daje niezwykłe możliwości. Jest wśród młodzieży wiele talentów, które właśnie dzięki temu nowoczesnemu obiektowi będzie mogła rozwijać.

W imieniu całej społeczności Zespołu Szkół w Dzietrzkowicach gratuluję inicjatywy i wytrwałości w jej realizacji. Jednocześnie pragnę złożyć serdeczne  podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się  do tego, aby nasza młodzież mogła się  tu wszechstronnie rozwijać.

Oby sport promował radość życia” – mówił dyrektor ZS w Dzietrzkowicach Pan Marek Lis.

Pan dyrektor wyraził  życzenie, aby  mottem korzystania przez wszystkie grupy wiekowe z tej sali były słowa Św. Jana Pawła II –
„Oby sport promował radość życia, odpowiedzialność, zdolność do poświęceń i szacunek dla każdego człowieka”.

W krótkich wystąpieniach głos zabrali ci, dzięki którym ten  obiekt powstał oraz zaproszeni   na uroczystość otwarcia sali goście.

Po części oficjalnej uroczystości  uczniowie Zespołu Szkół w Dzietrzkowicach  zaprezentowali fantastyczną część artystyczną. Trudno oddać w słowach występ dzieci i młodzieży z miejscowej szkoły. Talenty uczniów i atmosferę uroczystości odda załączony film.

W tym miejscu należy jednak powiedzieć i złożyć ukłon w stronę dyrektora  szkoły w Dzietrzkowicach Pana Marka Lisa –  Panie Dyrektorze – ma Pan zdolnych uczniów. Jest to ogromny sukces także Pana i Grona Nauczycielskiego. Gratulujemy.

Gratulacje z okazji  otwarcia sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Dzietrzkowicach przekazali w formie listu gratulacyjnego  Witold Stępień  Marszałek Województwa Łódzkiego i Artur Bagieński Wicemarszałek Województwa Łódzkiego wyrażając  nadzieję, że nowa sala spełni oczekiwania  grona pedagogicznego i uczniów  i będzie stanowić dobrą bazę do podnoszenia sprawności fizycznej młodych ludzi. Władzom Gminy Łubnice przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi  życzyli  wielu równie pomyślnych inwestycji.

Wszystko zaczęło się 7 lat temu.

9 grudnia 2007 roku na nadzwyczajnym zebraniu  Kółka Rolniczego w Dzietrzkowicach podjęto uchwałę o przekazaniu  części środków na budowę nowej sali gimnastycznej.

W 2008 roku powołano Społeczny Komitet Budowy Sali, w skład którego weszli:  Julian Faryś, Sylweriusz Głowacki, Marek Grzesiak, Marek Kaleta, Radosław Kubak, Marek Lis, Grzegorz Merta, Adam Nowak, Ryszard Starek – przewodniczący i Henryk Szynczewski.  Komitet podjął  inicjatywę budowy hali sportowej i przedłożył w tej sprawie propozycje Radzie Gminy Łubnice i ówczesnemu wójtowi gminy – Eugeniuszowi Książkowi. Rozpoczęły się poszukiwania  projektów technicznych możliwych do  realizowania zadania.

17 listopada 2008 roku na zlecenie Kółka Rolniczego  w Dzietrzkowicach zespół projektowy Śląskiego Konsorcjum Ekologicznego Spółka z o.o. opracował projekt pierwotny.

W 2010 roku rozpoczęto inwestycję pn. „Budowa  hali sportowej z zapleczem socjalnym przy Zespole Szkół w Dzietrzkowicach”. Roboty pierwszego etapu obejmowały stan surowy otwarty a wykonawcą ich był Zakład Projektowo – Budowlany „PROJEKTOBUD”.

13 lutego 2012 roku podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej budowlano –  wykonawczej zamiennej z P.W. MITREX Mirosław Mila z siedzibą w Bytomiu.

21 maja 2012 roku wznowiono prace budowlane przez PBMH „MODERNBUD”. Wykonano m.in.:  roboty fundamentowe, konstrukcje żelbetowe,  roboty murowe części technicznej, warstwy podposadzkowej części technicznej, socjalnej i sali gimnastycznej oraz konstrukcję dachową w systemie ABM.

Rok 2013 – Trwają prace budowlane i instalatorskie. Wykonano: ściany szczytowe, stolarkę okienną i drzwiową,  instalację wodno – kanalizacyjną, solarną, CO, elektryczną, odgromową, elewację zewnętrzną obiektu,  krawężniki i chodniki z kostki betonowej.

W 2014 roku wykonano: ogrodzenie  terenu, plac parkingowy, elementy wykończenia  wewnętrznego ścian i podłóg, nawierzchnię sali gimnastycznej a także  wewnętrzne wyposażenie techniczne  sali gimnastycznej.

Na przestrzeni 7 lat udało się  zbudować nowoczesną, wielofunkcyjną salę sportową.

To, co dziś jest rzeczywistością – wczoraj było  nierealnym marzeniem.

 

Anna Świegot

Foto/Film – E. Tomaszek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments