Ziemia kępińska – jedna historia

warsztaty1

Informacja prasowa

Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego zaprasza młodzież gimnazjalną i licealną z powiatu kępińskiego do udziału w projekcie „Ziemia kępińska – jedna historia” i włączenia się w tworzenie nowej wystawy stałej.

Celem projektu jest zwiększenie zainteresowania historią ziemi kępińskiej wśród młodzieży gimnazjalnej i licealnej powiatu kępińskiego a także zainspirowanie do działań o charakterze interdyscyplinarnym – połączenia elementów wiedzy historycznej, artystycznej i wiedzy o mediach.

Zadaniem uczestników będzie wybranie jednego przedmiotu, który zainspiruje ich do opowiedzenia historii swojej rodziny lub miejsca, w którym mieszkają. Wybór przedmiotu jest dowolny, może być to np. fotografia, list, pamiętnik lub po prostu przedmiot codziennego użytku. Wizerunek wybranego przedmiotu będzie punktem wyjścia do opowiedzenia historii za pomocą obrazów i dźwięków samodzielnie wykonanych przez uczestnika. Każda z opowieści może trwać do 3 minut. Wszystkie historie, w efekcie, stworzą jedną historię – historię ziemi kępińskiej.

 Działania mają charakter otwarty i są skierowane do osób w wieku 13-18 lat.

 W ramach projektu odbędą się bezpłatne dwudniowe warsztaty storytelling – tworzenia cyfrowych opowieści. Termin warsztatów:

18 lipca (piątek) godz. 11:00 – 18:00

19 lipca (sobota) godz. 10:00 – 17:00

 Zgłoszenia prac przyjmowane będą do połowy sierpnia. Po tym terminie komisja konkursowa wybierze 10 najciekawszych opowieści. Oceniane będą: oryginalność tematu, sprawność opowiadania i spójność historii, walory artystyczne, sugestywność przekazu, jakość wykorzystanych źródeł.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone pierwszego dnia nowego roku szkolnego w trakcie uroczystego finału a 10 najlepszych opowieści związanych z historią lokalnej społeczności zostanie włączonych jako element multimedialny do nowej wystawy stałej w Muzeum Ziemi Kępińskiej

Wymóg stawiany uczestnikom konkursu to zgłoszenie pracy na licencji Creative Commmons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska. Na tej licencji prace zostaną także udostępnione na stronie internetowej projektu. Opowieści powinny być wykonane z użyciem przygotowanych samodzielnie materiałów foto, wideo i audio lub materiałów udostępnianych na wolnych licencjach.

 Projekt finansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Zapisy na warsztaty pod numerem telefonu 62 78 230 58 lub osobiście w siedzibie muzeum – Kępno, ul. Kościuszki 7

Termin warsztatów: 18-19.07.2014

Miejsce warsztatów – Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie

Prowadząca – Karolina Kryczka, dokumentalistka, animatorka działań w Ośrodku Brama Grodzka w Lublinie.

Na czym polegały warsztaty? Prosiliśmy każdego, kto chciał wziąć udział w warsztatach o przyniesienie z domu jakiegoś przedmiotu, który inspiruje do opowiedzenia historii – wybór przedmiotu był dowolny, mogła to być na przykład fotografia sprzed lat lub przedmiot codziennego użytku. Już na miejscu uczestnicy uczyli się, jak w barwny i atrakcyjny sposób przedstawić swoją historię.

Nagrywaliśmy wspomnienia kamerą, dyktafonem, aparatem fotograficznym, po czym łączyliśmy nagrane treści w krótkie opowieści. Zależało nam na połączeniu różnych nośników treści: głosu, fotografii i filmu w jedną cyfrową opowieść.

Dajemy uczestnikom czas do połowy sierpnia, aby popracowali nad swoimi projektami i zgłosili swoją pracę na konkurs cyfrowych opowieści. Najlepsze zostaną włączone do wystawy stałej muzeum już w nowej siedzibie. Każdy odwiedzający muzeum będzie mógł odtworzyć opowieści.

Projekt finansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments