Prawda bywa niejedna – kto więc odkrył Amerykę ?

żaglowiecNa pytanie kto odkrył Amerykę? Każdy odpowie Krzysztof Kolumb. Tak naprawdę Amerykę odkryli i zasiedlili Tatarzy i Eskimosi.

 

 

Najpierw twierdzono, że wydarzyło się to około 8 tys. lat temu. Obecnie uczeni określają czas tego wydarzenia na 3 do 4 tyś.  lat temu. Twierdzą, że to nie była jedna migracja lecz cały jej szereg. Późniejszymi odkrywcami mieli być mityczni mieszkańcy Atlantydy. Mieszkańcy wysp na Atlantyku.

W okresie między 4,5 a 1,5 tys lat temu w Europie panowała kultury megalityczna. Praktycznie wiemy o niej bardzo mało. Tym niemniej na zachodnich wybrzeżach Ameryki Północnej znajdujemy szereg megalitycznych nisz grobowych i tak zwanych dolmenów i menchirów.

Liczni są też zwolennicy popierający teorię egipskich wypraw do Ameryki. Egipskie papirusy obszernie opisują głośne wyprawy do słynącej z bogactwa krainy „Puszt”. W tym czasie Egiptem zarządzali mieszkańcy Nubii w większości czarnoskórzy. Czy to przypadek, że jedna z pierwszych kultur Ameryki „Olmekowie” z II tysiąclecia przed naszą erą, przedstawiają swoich bogów jako osoby o rysach negroidalnych.

Dochodzi jeszcze budowa piramid, pismo obrazkowe i balsamowanie zwłok. Inni zasługę okrycia Ameryki przypisują największym żeglarzom świata starożytnego – Fenicjanom. W późniejszych czasach mówi się o nich jako o Kartagińczykach. Kartagińczycy założyli swoje kolonie na terenie dzisiejszej Portugalii, regularnie pływali do Anglii, odkryli wyspy kanaryjskie.

Historyk rzymski Strabon twierdził, że za słupami Heraklesa znajdowało się około 100 miast kartagińskich. Znana była słynna wyprawa Hanona podczas której 60 statków dopłynęło do zatoki Gwinejskiej. Właśnie  stąd wiatry i prądy morskie są najkorzystniejsze jeśli ktoś chciałby płynąć do Ameryki. Dyskutowanymi dowodami są; znajdowane inskrypcje i napisy, brodaci bogowie o białej cerze, którzy mieli ponoć przypłynąć ze wschodu, wizerunki statków żaglowych i składanie krwawych ofiar z ludzi tak jak to czynili Kartagińczycy.

Historycy Diodor i Seneka opisują, że Kartagińczycy lokowali na Atlantyku Wyspy Szczęśliwe o bujnej zieleni i rzekach pełnych słodkiej wody.  Na pewno nie mogły to być Wyspy Kanaryjskie, Owcze lub Islandia. Inna alternatywa to Galatai, Galowie, obecnie  najczęściej nazywamy ich Celtami. W okresie największego rozkwitu ich kultury rozciągali swoją dominację od Hiszpanii po Polskę i Bałkany. Był to okres od tyś. lat pne. do 200 roku nasze ery. Posiadali liczną flotę i umieli żeglować. Sam cezar w swoich wspomnieniach pisze o bitwie morskiej w 55 r. ne.  z flotą 220 pełnomorskich okrętów celtyckich. Znaleziono w Ameryce ślady osadnictwa i napisy przypisywane Celtom. Dodajmy do tego zdziwienie Hiszpanów i Portugalczyków którzy wśród Indian spotkali ludzi o skórze jaśniejszej niż sami posiadali.

Chiński żeglarz Hoei Szin w VII wne. Dopływa do kraju Fu Sang leżącego na wschód od Chin. Chińczycy, Japończycy i Koreańczycy posiadali statki pełnomorskie i dokonywali kolonizacji setek wysp polinezyjskich. Jednak jeśli nawet odwiedzali wybrzeża Ameryki to nie osiedlali się tam i nie zakładali miast.

Irlandzki mnich św. Brendan około 570 roku, przez siedem last szukał ziemi obiecanej. Z opisów można wywnioskować, że odwiedził; Islandię, Nową Fundlandię i Może Karaibskie.

Od końca VIII wieku nasiliła się ekspansja Normanów zwanych tez Wikingami. Byli znakomitymi żeglarzami. Pływali po morzu Śródziemnym, dotarli do Morza Czarnego. Zamieszkiwali na Islandii i Grenlandii. Około 986 roku sztorm zagnał statek Wikingów na wybrzeża Ameryki. Leif syn Eryka Rudego wyruszył na wyprawę odkrywczą. Ziemię „płaskich kamieni” nazwał Hellulandią, bardziej na południe odkrył krainę lasów – Marklandię, kraj jagód (winorośli) nazwał Winlandią. Po powrocie nazwali go Leifem Szczęśliwym. Na nowym lądzie zakładano osady, polowano, walczono z tubylcami a organizatorami wypraw byli; Thorwald, Thorstein, Karlsefning, Freydhis. W okolicach zatoki Wraków odkryto szczątki świń i ślady wytopu żelaza nie znanego Indianom jeszcze przez parę wieków.

Znaleziska te są datowane od 680 r do 1060 rne.. Skandynawowie około 1354 roku odkryli rzekę Św. Wawrzyńca i Krainę Wielkich jezior. Dla przypomnienia początek kultury Inków to 13 wiek. Królowie Inków mieli cerę jaśniejszą od „zdobywców” a legendy mówiły o brodatych, jasnoskórych królach przybyłych ze wschodu. Na cmentarzyskach spotyka się szczątki zmarłych o rudych bądź jasnych włosach, znaleziono też szczątki udomowionego psa. Inka Tupac w latach 1450-1485 zorganizował wielką wyprawę na Pacyfik. Kroniki podają, że nie wszyscy żeglarze z tej wyprawy powrócili. W późniejszych latach Cook i inni odkrywcy spotkali na wyspach tubylców o jasnych włosach i oczach.

W 1476 r. król Dani wysłał polaka Jana z Kolna (de Colno lub Johane Scolnus) a ten odkrył Lablador. Do Jana przyznają się również Hiszpanie, Portugalczycy i Norwedzy.

Według znawców tematyki Kolumb był w posiadaniu map wcześniejszych odkrywców a mogli to być; Wenecjanin Antonio Zeno, Anglik John Cabota, Francuz Jean Consina z Dieppe, Amerigo Vespucci.

Wacław Zabłocki

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kazimierz
9 lat temu

Pięknie, że było tyle generacji, które odkrywały Amerykę. Jednakże pierwsze stałe kolonie założyli Hiszpanie, Portugalczycy i Anglicy po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba i przeszli do historii. Podobnie będzie z Marsem. Ludzie, którzy założą stałą kolonię na Marsie będą prawdziwymi odkrywcami Marsa i przejdą do historii ludzkości.

Bolo
9 lat temu

interesujące…