Dziadek premiera, a sprawa wieruszowskich Żydów

fot7_800x563Gazeta Tajne Historie Świata w nr 3/ 2014 odnosi się do tematu ulotek, rzekomo krążących po Wrocławiu, na których miało by się znajdować zdjęcie dziadka obecnego Premiera RP. O sprawie informowała wcześniej Gazeta Wyborcza, a Tajne Historie Świata wyjaśniają dodatkowo, że takie opisy zdjęcia, pochodzącego  z września 1939 r. nie mogą być prawdziwe.

Zdjęcie, według opisu, wykonane zostało we wrześniu 1939  roku, a znajdujący się na nim funkcjonariusze SS nadzorowali wywóz Żydów z ziemi sandomierskiej. Kierowcą  rzekomo miałby być ojciec Donalda Tuska.

Nie jest to jednak możliwe jak twierdzi THŚ, ponieważ ojciec Tuska w 1939r. miał zaledwie 9 lat. Według THŚ Opatów sandomierski nie był miejscem tych zdarzeń. Zdaniem  tej gazety chodzi o nasz Wieruszów i 10 km na południe  przy drodze 450  położoną  miejscowość Opatów, a 2 km bliżej  osadę uzdrowiskową Ustronie.

Innym dowodem, jak twierdzi gazeta THŚ na to, że znajdujący się oddział  SS mordował Żydów i Polaków na Podzamczu i w Wieruszowie jest potwierdzony autorowi tego artykułu w THŚ przez właścicieli spalonego na Podzamczu domu, fakt okoliczności palenia domów i przeprowadzenia egzekucji przez oddział SS. Mogiła pomordowanych Żydów znajduje się przy ulicy Leśnej w Wieruszowie – twierdzi THŚ.

O więcej informacji w tej sprawie i ustosunkowanie się do tej kwestii poprosiłem Pana Piotra Grądziela, który obecnie przygotowuje do druku bardzo ciekawą książkę dotyczącą historii Wieruszowa pt.  „Wieruszów – życie nad Prosną”.

Otrzymany materiał przedstawiam w całości niżej  i serdecznie dziękuje Panu Piotrowi  za wykonaną konsultację.

E.Tomaszek

Żydzi a sprawa ojca D. Tuska

Na prośbę Pana redaktora o ustosunkowanie się do artykułów gazety Tajne Historie Świata nr 3/2014 przedstawiam swoje poszukiwania i ustalenia co do zdjęć tam zamieszczonych. Zdjęcia przedstawione pochodzą faktycznie z Bundesarchiv i zostały zrobione 1 września, jak podpisano na zdjęciu. Prawdopodobnie zostały zrobione później, to jest 28.09.1939 r. Również ściągnąłem te zdjęcia. O Żydach wieruszowskich starałem się coś dowiedzieć z Archiwum Jad Vashem. Przejrzałem ponad 110 tys. zdjęć i wśród nich znalazłem między innymi i te zdjęcia. Przy nich jest opis – Wieruszów. Polska. Transport  Żydów ciężarówką przez SD i Żandarmerię.   W swojej książce „Wieruszów – życie nad Prosną”  piszę co udało mi się ustalić.  „Jeszcze w 1939 roku Niemcy wywieźli około 80-ciu Żydów ubranych w tradycyjne stroje na dworzec kolejowy i załadowali ich do wagonu, a następnie wywieźli do Norymbergii  (Nuren-berg). Na wagonie był napis, że ci Żydzi zamordowali Niemców. Podróż trwała tydzień i została sfilmowana do celów propagandowych. Po tygodniu Żydzi wrócili do Wieruszowa.

fot1_772x600

 

 

 

 

 

Zdjęcie z archiwum Yad Vashem przedstawia prawdopodobnie transport tych Żydów na stację” 28 września.

Zdjęcia te zamieszczone są również w książce wydanej w Stanach Zjednoczonych przez ocalałych Żydów wieruszowskich, którzy przed wybuchem wojny opuścili Wieruszów. Książka jest napisana w języku hebrajskim.  Zdjęcie z lewej – strona tytułowa książki. Zdjęcie z prawej   to prawdopodobnie autorzy – ci trzej panowie widoczni na pierwszej stronie książki. Ten na górze to  Aharon Józef Zelikowicz urodzony 1917 roku w Wieruszowie, wnuk  Mordechaja Szmuela Zelkowicza.  

 

 

fot2_575x800fot3_575x800

 

 

 

 

 

Te zdjęcia ( 2- poniżej) były robione do celów propagandowych, świadczy ilość sprzętu filmującego jak kamera, i aparaty fotograficzne. Żydzi są porządnie ubrani i nikt ich nie szarpie. Miejsce zbiórki jest prawdopodobnie przy drodze z Podzamcza do Opatowa. Nawet na jednym ze zdjęć jest taki podpis, co autora artykułu mogło zmylić i uznał, że jest to Opatów sandomierski. Na niektórych zdjęciach jest napisane, że są to robotnicy przymusowi Żydzi na Litwie i zaznaczone Kowno.

 

fot4_800x413

 

 

 

 

 

Kowno po „IV rozbiorze Polski” było wraz z Litwą w granicach ZSRR.   Data na zdjęciach z Bundesarchiv bierze się prawdopodobnie z niedokładności archiwisty niemieckiego. 1 września armia niemiecka nie zajmowała się takimi sprawami, a jedynie szybkim posuwaniem się na wschód. Dla porównania dwa te same zdjęcia z rożnych archiwów.

fot5_800x527

 

 

 

 

 

Następne bzdety lub celowe prowokacje związane są ze zdjęciem u jednych dziadka Tuska, a u innych ojca Tuska. Wiemy, że  ojciec jego był jeszcze dzieckiem, a dziadek podobno służył w Wermachcie lub jak podają inni w SS. Faktycznie kierowca na jednym ze zdjęć jest bardzo podobny do Donalda Tuska (zdjęcie poniżej). Tyle, że całą tę hecę propagandową z Żydami przeprowadziło SD i Żandarmeria, co uważny obserwator rozpozna po mundurach SD. Jak się dobrze przyjrzy, to na zdjęciu z domniemanym Tuskiem, jako kierowcą, zobaczy opaskę SD na rękawie oficera (zaznaczyłem strzałką). Pozostałe zdjęcia „dobrej niemieckiej roboty propagandowej” jeżeli potrzeba mogę przesłać.

 

 

fot6_724x600

 

 

 

 

 

Co do zdjęć budynków, to daję do nich opis obok zdjęcia.   Zdjęcie płonących budynków na skrzyżowaniu ulic; Kuźniczej, Wieruszowskiej (obecnie Podzamcze) i Mirkowskiej. Ujęcie od strony wylotu ulicy Kuźniczej przy narożniku domu Łabendskiego. Obu widocznych domów już nie ma. Jak zawsze trzeba sfilmować dzielnych niemieckich strażaków gaszących pożary. To drugie zdjęcie z kapliczką nie jest z Wieruszowa. Nie znam z opowiadań, aby taka kapliczka była w mieście. Może w Podzamczu, ale z dawnych zdjęć nigdzie nie spotkałem zdjęcia, aby ktoś nie zrobił sobie takiego na tle ładnej neogotyckiej kapliczki.

 

fot7_800x563

 

 

 

 

 

fot8_800x540

 

 

 

Piotr K. Grądziel

 

Uzupełnienia do  powyższego artykułu nadesłane przez Pana Piotra Grządziela.

Po ponownym przejrzeniu zdjęć i widokówek, znalazłem w kolekcji z Podzamcza tą  murowaną kapliczkę.  Jak widać stała ona przed hotelem „Gruchocki”. Budynek ten stoi do dziś na rogu ulic Teklinowskiej i Ostrzeszowskiej, jedynie nie widać kapliczki. Prawdopodobnie spotkał ją los taki, jak wszystkie kapliczki i krzyże oraz pomniki katolickie w czasie niszczenia przez Niemców tych symboli wiary w Wieruszowie w 1942 roku. Przesyłam do wyboru widokówki i zdjęcia.

fot9_800x572

 

 

 

 

 

fot10_800x451

 

 

 

 

 

fot11_800x452

 

 

 

 

 

fot12_749x600

 

 

 

 

 

fot13_800x516

 

 

 

 

 

fot14_680x600

 

 

 

 

 

W uzupełnieniu zdjęć dotyczących akcji propagandowej Niemców, warto dołączyć i to zdjęcie przedstawiające żołnierzy Wojska Polskiego narodowości żydowskiej, których włączono do akcji obwożenia Żydów wieruszowskich po Rzeszy. Widoczny jest transport 4 ciężarówek. W każdej po około 20 Żydów.

Piotr Grądziel

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
czytelnik
9 lat temu

ciekawy artykuł i wyjaśnienia p. Grądziela