Wieruszów orbituje w kosmosie

CBK Warszawa - foto E.T. (24)Dnia 19 sierpnia 2014 roku, zgodnie z planem  czyli o 5:15:00 czasu polskiego chińska rakieta Long March-4B wyniosła na orbitę okołoziemską drugiego satelitę naukowego BRITE-PL „Heweliusz”.

 

 

Jak informują naukowcy odłączenie satelity BRITE-PL „Heweliusz” od górnego stopnia rakiety nośnej Long March-4B nastąpiło po 14 minutach od startu. Drugi polski satelita naukowy został umieszczony na prawie kołowej orbicie o wysokości 630 km nad Ziemią czytamy na  brite-pl.pl

To maleństwo: kostka o krawędzi 20 cm i wadze zaledwie 6 kilogramów jest wyposażony w profesjonalny teleskop – najmniejszy naukowy teleskop na orbicie okołoziemskiej.

Na pokładzie satelity Heweliusz staraniem Kazimierza Błaszczaka umieszczono pliki z ok. 200 fotografiami.

Tak wiec po orbicie latają w tym  zestawie: zdjęcia  Wieruszowa oraz wielu  mieszkańców naszego miasta i okolic.

W elektronicznym zapisie fotek są: członkowie Koła Astronomicznego „Wieras” oraz uczniowie szkół z terenu naszej gminy a mianowicie ze  szkoły Podstawowej w Pieczyskach, Gimnazjum nr 1 im. Św. Jana Pawła II, Szkoły Podstawowej w  Teklinowie, Szkoły Podstawowej nr 1 im Janusza Korczaka, Zespołu Szkół nr 2 im Józefa Piłsudskiego oraz Radni gminy Wieruszów. Planowany czas orbitowania przewidziany jest na 10  000 lat. Satelita będzie badał  zmiany jasności 286 gwiazd, a co za tym idzie  będzie to wykorzystane  do badania  konwekcji ciepła w tych gwiazdach.

Dzięki tym badaniom  lepiej poznamy działanie naszego Słońca w zakresie powstawania burz magnetycznych, które są szkodliwe dla satelitów komunikacyjnych  oraz powodują zakłócenia w działaniu urządzeń  energetycznych  na Ziemi.

Nasze pierwsze nanosatelity naukowe -„Lem” i „Heweliusz” zostały zbudowane w CBK o czym pisaliśmy na naszym portalu  – Z wizytą w Centrum Badań Kosmicznych PAN

E.T.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments