Międzypowiatowy Przegląd Folklorystyczny i Koncert „Ocalić Od Zapomnienia” w ramach Obchodów Roku Oskara Kolberga Lututów 2014

Prasa (3) (Kopiowanie)20 września  w Gminnym Ośrodku Kultury w Lututowie w ramach Obchodów Roku Oskara Kolberga odbył się Międzypowiatowy Przegląd Folklorystyczny i Koncert „Ocalić Od Zapomnienia” Lututów 2014.

 Oto relacja Wacława Zabłockiego.

Dzień dobry Państwu. Tak tradycyjnie powitała uczestników i gości Aleksandra Kalus wieloletni pracownik „działu kulturalnego” w Gminnym Ośrodku Kultury w Lututowie..
O otwarcie uroczystości poprosiła Gospodarza i Wójta Gminy Lututów Pana Józefa Suwarę.
Po powitaniu wszystkich gości, uczestników i organizatorów przedstawił tradycję organizowanych przeglądów w Gminie Lututów
Przegląd Folklorystyczny „Ocalić od zapomnienia” miał charakter konkursowy. Zgłosiło się sześć zespołów oraz dwie solistki.

Uczestników oceniała komisja konkursowa powołana przez organizatora w składzie: Małgorzata Dziurowicz Kaszuba- etnograf z Łódzkiego Domu Kultury,
Tomasz Spychała – etnograf z Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Reżyser teatralny- Sieradzkie Centrum Kultury – Jerzy Kaszuba
Magdalena Kaźmierska – Sekretarz Urzędu Gminy w Lututowie
Dorota Bartoszek – dyr. Szkoły Podst. W Lututowie
Barbara Skotarska – dyr. Szkoły Podst. w Niemojewie
Drodzy państwo tradycyjna muzyka, taniec, śpiew, gwara są jednymi z największych skarbów kultury narodowej. Dzisiaj razem będziemy ocalać od zapomnienia każdy oddech tak pięknej aczkolwiek ginącej kultury ludowej.
Szanowni Państwo pieśni ludowe to nie są zwykłe piosenki. Są to opowiadania, swoiste poematy,które zawierają bogate treści. Te pieśni opowiadają o trudzie pracy na wsi, o miłości tej szczęśliwej i tej niespełnionej, opowiadają o zwykłej prostej codzienności. One nie powstały w profesjonalnych studiach ale zrodziły się przy pracy ,przy żniwach,przy wykopkach,przy kolebce. Moi drodzy te pieśni są oddechem naszych przodków. My musimy o nich pamiętać i ciągle do nich wracać jak po trudach życia wraca się do ciepła domowego ogniska.

A teraz przystępujemy do części konkursowej i jako pierwsi wystąpią gospodarze czyli Kapela Ludowa „LUTUTOWIANIE” . Występują w składzie: Zbigniew Szczepański , Bogdan Szczepański, Tadeusz Majchrowicz,
Mieczysław Ignaczewski, Kazimierz Gruchot oraz dziewczęta Marta Kalus, Justyna Kurek, Marta Pośpiech i Weronika Smug.
Zespół zaprezentuje następujące utwory: Polka wesoła,Owjok – a uciekej bo cie gunie, Wyjechoł pun młody, Ścieżeczka, miałam jo chłopca, Owczarysek Władka.
Przed państwem Kapela „LUTUTOWIANIE”

Dziękujemy gospodarzom a za chwilę dla państwa wystąpią „OPOJOWIANIE” Jest to zespół śpiewaczo – obrzędowy, który powstał w 1984roku. Reprezentuje Gminę Czarnożyły. Występują na imprezach gminnych ,powiatowych oraz biorą udział w przeglądach i konkursach ogólnopolskich m.in. W Kazimierzu nad Wisłą,w Węgorzewie oraz w Bukowinie Tatrzańskiej.
Dzisiaj zespół zaprezentuje następujące utwory:
Jus dyscyk pado, A na polu stoi lipka, Tam na górze róży kwiatek.
Dziękuję reprezentantom Gminy Czarnożyły i zapraszam Kapelę z gminnego Ośrodka Kultury w Czastarach,która wystąpi w następującym składzie:Andrzej Wajner, Waldemar Wierzbiński, Anna Wierzbińska, Anna Drosińska,oraz Grzegorz Wykrota. Zespół zaprezentuje następujące utwory:
Świeci księżyc na błękicie, Siano grabiła,Świeci miesiąc, Czastarska dziewczyna, Polka Tańcuj, tańcuj, Jak żym szedł na granie.

Dziękujemy zespołowi z Czastar. Drodzy państwo z przyjemnością przedstawiam Państwu Ludowy zespół śpiewaczy „Ostrowiacy”.Zespół jest kulturalną wizytówką gminy Ostrówek,uświetnia imprezy na scenach lokalnych oraz uczestniczy w konkursach i przeglądach zespołów ludowych poza granicami powiatu wieluńskiego. Przed Państwem „Ostrowiacy” z następującym repertuarem:
Bioło sukiynka, Oj wiecór wiecór, Pod moim łoknym.

Dziękujemy Ostrowiakom a na scenę zapraszam zespół Folklorystyczny „Sokolniki”. Zespół pielęgnuje i stara się ocalić od zapomnienia lokalny folklor z końca XIX i początku XX wieku. Występuje w strojach ludowych Ziemi Wieluńskiej. Poprzez kultywowanie gwary oraz tradycji śpiewaczych i obrzędowych zespół znacząco wpływa na rozwój kultury w gminie Sokolniki.
Zespół zaprezentuje następujące utwory: Kompała się Kasia w morzu, Gdzie ty chodzisz po wsi chłopoku, I pojechoł do Klucborka.
Dziękujemy Sokolnikom za jak zwykle piękny występ.

A teraz dla państwa wystąpi zespół z zaprzyjaźnionej gminy Klonowa. Kapela „Paka Klonowiaka” działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Klonowej. Powstała w 1999 roku na okoliczność I Powiatowych Dożynek w gminie Złoczew i od tamtego czasu spotyka się systematycznie w dziewięcio osobowym składzie muzyków amatorów. Kapela uprawia muzykę ludową i biesiadną. Występowali we wszystkich gminach powiatu sieradzkiego a także w sąsiednich powiatach: wieluńskim i wieruszowskim. Kapela zaśpiewa takie oto utwory: Oj płynie woda szeroko, Tam koło młyna oraz Kukułeczka. Zapraszam.

Drodzy Państwo wszystkie zespoły zaprezentowały się w części konkursowej ale to nie jest koniec bowiem dodatkowo wystąpi przed Państwem Adrianna Wójcik. Adrianna jest uczennicą w Zespole Szkół w Sokolnikach. W zespole folklorystycznym śpiewa od trzech lat. Największym sukcesem Ady jest wyśpiewanie I miejsca na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej pod nazwą „Dziecko w Folklorze”
Dzisiaj Ada zaśpiewa nam takie utwory jak: Ani ojca, ani matki oraz Chodziła sierotka po wsi.

Wysłuchali Państwo wszystkich uczestników Przeglądu.
Mówiąc na początku,że pieśni ludowe to prawdziwe opowiadania o bogatej treści, przyznają państwo,że miałam rację. Naszym obowiązkiem jest pielęgnowanie
i kultywowanie bogactwa kultury ludowej, kultury naszego regionu.
Utrwalamy naszą tożsamość i wiarę. Dzięki temu nie stajemy się anonimowi. Nie wolno nam o tym zapomnieć.
Życzę państwu i sobie aby nie zabrakło nam siły i wiary w to,że praca nasza ma sens i w to,że pokolenia które przyjdą po nas tak samo będą pielęgnować to co my im zostawimy.

A teraz Jury zapraszam na naradę. Mam nadzieję,że będzie zgoda w ustaleniu werdyktu a Państwa w oczekiwaniu na wyniki zapraszam na ciepłą strawę życząc smacznego.
Obrady trwały długo ale były owocne i powinny usatysfakcjonować wszystkich uczestników.
I miejsce zajął Zespół Śpiewaczy Ostrowiacy.
II miejsca Zespół Śpiewaczy Opojowianie.
Zespół Śpiewaczy Sokolniki
Zespół Śpiewaczy Lututowianie
To były takie głównie wyróżnienia dla gmin.
Ponadto pierwszą nagrodę otrzymała kapela Lututowianie
Pierwszą solistka Adriana Wójcik z Sokolnik.
Dwa wyróżnienia przypadły dla zespołów równie dobrych ale te nie zrozumiały regulaminu i reprezentowały muzykę daleko odbiegającą od folkloru, a były to;
Kapela z Czastar i Paka Klonowiaka.
Przed wręczeniem naród Zabłocki Wacław powitał obecnego na sali; muzyka, akordeonistę i opiekuna kilkunastu zespołów Pana Marka Derę. Przedstawił życiorys i dokonania Henryka Oskara Kolberga oraz fakt ratyfikowania przez Polskę konwencji UNESKO o Ochronie Niematerialnego Dziedzictwa Ludowego.
Wyniki pracy komisji przedstawił pan Jerzy Kaszuba. Nagrody wręczała Pani Sekretarz Magdalena Kaźmierska a właściwie cała komisja brała udział w tym wręczaniu i składaniu gratulacji. Publiczność każdego laureata nagradzała rzęsistymi oklaskami.
Na koniec okazało się , że Stowarzyszenie Integracyjne „Rodzina” z Lututowa poza konkursem przeglądu ufundowało dwie nagrody publiczności.
To jest nagrodę dla solistki Adrianny Wójcik z Klonowy.
Oraz dla Kapeli Ludowej „Lututowianie”.
Wręczenia nagród dokonali członkowie Zarządu Stowarzyszenia z Panią Chrobot Kazimierą na czele.
Potem była występy kapel ale już na luzie. Bigos, barszczyk, wędlinki z reprezentacyjnego sklepu. Śpiewy tańce i wzajemna integracja między gminami.
A zarazem między powiatami. Przegląd bowiem reprezentowały zespoły z powiatów wieruszowskiego, wieluńskiego i sieradzkiego.
I ja tam byłem.

Zabłocki Wacław

 I był  Ilustrowany Tygodnik Powiatowy  🙂

Foto: W. Zabłocki, E. Tomaszek

Film: E. Tomaszek

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments