Pola Krajeńskie miejscem obchodów rocznicowych

krajanka (17)W intencji ofiar kampanii wrześniowej odprawiono tradycyjną już mszę polową, z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 

 

 

Piotr Zawada przedstawił licznym zebranym reprezentującym kombatantów, radnych samorządowych, szkoły i instytucje z terenu powiatu wieruszowskiego, rys historyczny zdarzeń, jakie rozegrały się na polach Krajeńskich. Następnie głos zabrał Starosta Wieruszowski Andrzej Szymanek:

Poczty Sztandarowe
Szanowni Kombatanci,
Droga Młodzieży,
Panie i Panowie, mieszkańcy powiatu wieruszowskiego

Stajemy dzisiaj, 1 września, w jednym z tych miejsc w naszym kraju, w którym Polacy podjęli walkę obronną z hitlerowskim najeźdźcą. Bombardowanie Wielunia przez niemiecką Luftwaffe i atak artyleryjski z pancernika „Schleswig-Holstein” na Westerplatte pozostaną zapisane na zawsze w historii Polski i Europy, jako miejsca, w których rozpoczęła się II wojna światowa.

Siedemdziesiąt pięć lat temu polscy żołnierze i zwykli obywatele stanęli do nierównej walki, walki, która okazała się początkiem największego i najkrwawszego w historii konfliktu zbrojnego. Postawa obrońców Rzeczypospolitej była nie tylko aktem wielkiego patriotyzmu i wierności najcenniejszym ideałom: poświęcenia i służby krajowi. Podejmując, jako pierwsi w świecie zmagania z niemieckim nazizmem Polacy stanęli także w obronie ogólnoludzkich, zagrożonych przez hitleryzm wartości: demokracji, wolności, humanitaryzmu i ludzkiej godności.

Również tutaj na polach krajańskich 1 września około godz. 17 Płk Grobicki wydał dwóm kompaniom Obrony Narodowej (Wieruszów i Wieluń II) rozkaz uderzenia na nieprzyjaciela. Polacy prowadzeni do boju przez por. Wiktora Sasa dotarli na odległość 300 m od skraju lasu, gdzie zalegli pod silnym ogniem niemieckich karabinów maszynowych. Przeważająca siła wojsk niemieckich przyczyniła się do podjęcia przez kolejnego już na polu walki dowódcę kompani – ppor., Zenona Polaka- decyzji o odwrocie. Około godz. 21 większość żołnierzy kompanii wycofała się w kierunku Czastar. W bitwie pod Krajanką poległo
6 żołnierzy: por. Wiktor Sas, ppor. Tadeusz Zajdel, kpr. Stefan Dębski,
szer. Leon Drezner, szer. Stefan Zimoch oraz żołnierz nieznany
.

Za swój patriotyczny, pełen poświęcenia czyn pierwsi obrońcy Rzeczypospolitej zapłacili najwyższą cenę – cenę własnego życia i wielu polskich rodzin, zamordowanych w odwecie przez okupanta. Ale mimo upływu czasu, pozostaje po nich wciąż żywa pamięć, o czym świadczy odbywająca się tutaj corocznie uroczystość.

Drodzy weterani. W tym miejscu pragnę pochylić się nad ofiarami hitlerowskiej agresji sprzed dziesięcioleci. Przy obelisku nawiązującym do tamtych dramatycznych w dziejach ludzkości czasów i upamiętniającym poległych żołnierzy, chciałbym przekazać słowa szacunku wszystkim Polakom, którym przyszło doświadczyć strasznej codzienności lat wojny. To właśnie Wam kombatantom, zawdzięczamy wolną, niepodległą Polskę.

Szanowni Państwo!  Zmagania Polaków i ich zdeterminowana postawa, z czego możemy być dumni, były wielkim wkładem w obronę fundamentów europejskiej cywilizacji. Dlatego społeczny sprzeciw muszą budzić podejmowane próby zakłamywania historii. Jesteśmy to winni nie tylko bohaterom kampanii wrześniowej,  ale wszystkim naszym rodakom, którzy nieugięcie walczyli z okupantem w ruchu oporu i na frontach II wojny światowej, którzy cierpieli i ginęli w licznych miejscach kaźni.

Polska w 1939 r. obroniła honor Europy, obroniła honor świata podejmując walkę ze złem. To wielka lekcja historii, która powinna głęboko zapaść w nasze serca. Polacy muszą pamiętać nie tylko o wielkości i wielkim męstwie polskich żołnierzy, · ale również o tym by być narodem znaczącym w Europie i na świecie. Trzeba wspólnie budować naszą ojczyznę. Niech wydarzenia sprzed 75 lat będą dobrą lekcją i wskazówką w budowaniu pokoju wokół nas, w relacjach z innymi Polakami, a także w naszej społeczności lokalnej, bo ten, co buduje pokój, ten nigdy nie przegrywa.

Kończąc dzisiejsze wystąpienie pragnę skierować słowa podziękowania do wszystkich Państwa, którzy biorą udział w obchodach 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dziękuję księżom za sprawowanie Mszy Św.
i wygłoszoną homilię. Dziękuję Pocztom Sztandarowym, służbie wartowniczej dzieciom i młodzieży, nauczycielom, kombatantom, służbom mundurowym, delegacjom samorządowym, organizacjom politycznym i instytucjom działającym na terenie powiatu wieruszowskiego. Dziękuję wszystkim Państwu za uświetnienie swoją obecnością dzisiejszej uroczystości patriotycznej. Dziękuje za uwagę!

Patriotyczna inscenizacja młodzieży, apel poległych oraz  składanie kwiatów po pomnikiem przez licznie przybyłe delegacje wypełniły program tych uroczystości.

E.T.

Foto- Piotr Kołodziejczyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments