Świat jest wielki, ale jest jeden wąski most

 DSCF9742W niedzielę, 28 września 2014 r. o godzinie 17:00 do Sali Kępińskiego Ośrodka Kultury Burmistrz Miasta i Gminy Kępno zaprosiła mieszkańców Kępna i okolic na koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołu „Shalom”. Koncertowi towarzyszyła wystawa kart pocztowych wydanych z okazji Rosz Haszana (Żydowskiego Nowego Roku 5775).

 

Koncert zaczęli pieśnią „Shalom” Lider zespołu i prezes Stowarzyszenia Polsko-Izraelskiego w Poznaniu, Bogusław Łowiński wspomniał o książce wydanej w Kępnie na temat kępińskich Żydów.Pierwsza część koncertu raczej poważna, smutna i nostalgiczna. repertuarze wykonywanym w językach jidysz, hebrajskim, polskim i ladino, nie zabrakło piosenek takich jak „Rebeka”, HaVa Nagila Hava „Miasteczko Bełz” czy słynne „Bubliczki”, melodie klezmerskie a także śpiewane na głosy w języku hebrajskim dawne i nowe pieśni. Nie lękajcie się, budujcie most! Jaki wielki i piękny jest świat stworzony dla ludzi przez Boga. Na wspólnie zbudowanym moście nawet mieszkańcy odległych krajów mogą się poznać i podać sobie ręce – mówił wokalista podczas koncertu zespołu Shalom przytaczając słowa Jana Pawła II.

 

Występ artystów przeplatały propozycje artystyczno – rozrywkowe, przeplatana humorem i popisami instrumentalistów pełne dystansu do smutnego świata wice i anegdoty o osobistościach żydowskiej inteligencji i kultury. zespołu przypomniał słowa rabina Nachman z Bracławia.„Świat jest wielki, ale jest jeden wąski most. Wystarczy na niego wejść i podać sobie ręce”. Tematami prezentowanych przez nich utworów i anegdot stały się rodzinne miasteczka „sztetł”, szabasowe tradycje i restrykcje z nimi związane jak dodał jest ich aż 39, różnice kulturowe pomiędzy wyznawcami judaizmu i chrześcijaństwa i codzienne żydowskie życie, które nie należało w historii narodu wybranego do najradośniejszych. A chociaż smutku, także w kompozycjach i frazowaniu, nie brakuje, Żydzi żartują ze świata i samych siebie. Jak powiedział Łowiński mówi się o nich, że to „dowcipni cierpiętnicy”, którzy nie unikają tematów związanych z tęsknotą, miłością, a nawet seksem („bo to jest bardzo dobre”).

 

W repertuarze znalazły się także najsłynniejsze piosenki ze „Skrzypka na dachu”. „Gdybym był bogaczem”, które solo wykonał na klarnecie najwyższy i stwarzający pozory największego ponuraka klarnecista, Jerzy Karwowski, który rozbawił publiczność do łez. Z miną pokerzysty wczuwał się w swoją sytuację: – Gdybym był bogaczem, to na pewno bym tu przed Państwem nie stał. Zaprezentował też inne swoje talenty. Na flecie prostym, dmuchając w niego nosem, wygrał „Odę do radości” van Beethovena. Zachęcał też widzów do sięgnięcia po ich darmową płytę, twierdząc, że… jedynie umieszczony tam autorski podpis jest płatny. W składzie muzycznym zespołu Shalom występuje jedna kobieta, Jadwiga Kram, której wokalne wykonania, przenikliwe, nostalgiczne, pełne emocji – przenoszą słuchacza swobodnie w świat innej mentalności, filozofii i kultury. Towarzyszy jej wspomniany Bogusław Łowiński, a prócz klarnecisty, muzycznie wspierają ich Adam Gierak (skrzypce), Tomek Kasprzak (kontrabas) i Henryk Łukaszewski na akordeonie. A ponieważ żydowskie 'shalom’ oznacza również pożegnanie, tą samą pieśnią zespół rozstał się z publicznością.. Shalom to zespół, który prezentuje muzykę i humor bez granic. Członkami zespołu są wykształceni i pełni pasji muzycy, którzy z sentymentem i zaangażowaniem podchodzą do muzyki żydowskiej, nadając jej własny, pogodny charakter.

 

Zespół wykonuje instrumentalne i legendarne melodie klezmerskie, które są świetnie znane szerokiej publiczności, lecz tym co wyróżnia zespół spośród innych, jest ponadczasowa i autorska interpretacja starych i nowych żydowskich pieśni, śpiewanych na głosy w języku hebrajskim. Shalom zdecydowanie nie jest tradycyjnym zespołem klezmerskim. Przypomina raczej trupę teatralno – muzyczną, która funduje swoim odbiorcom niezapomniane show. Artyści występują w „sztetlowych” stylizacjach, a muzyka przeplatana jest pogodnymi anegdotami dotyczącymi kultury żydowskiej.

 

Zdecydowanie nie jest tradycyjnym zespołem klezmerskim. Przypomina raczej trupę teatralno – muzyczną, która funduje swoim odbiorcom niezapomniane show.yści występują w „sztetlowych” stylizacjach, a muzyka przeplatana jest pogodnymi anegdotami dotyczącymi kultury żydowskiej. organizowany był przez Gminę Kępno w ramach projektu „Zatrzymane w czasie – upowszechnianie wielokulturowego charakteru Gminy Kępno” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie, Oś 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments