Szanowni włodarze Polskich gmin

Logo-FAM_652x600W czasach gdy Internet wchłania młodych, portale społecznościowe stają się miejscem życia towarzyskiego, a według wszystkich dostępnych badań wolontariat traci swoją atrakcyjność i znaczenie w oczach młodzieży.

 

My dorośli (społeczeństwo, samorządy, media) musimy dokonać diametralnej zmiany podejścia do animacji, pomagania i uczenia młodych bycia dobrymi dla siebie i dla innych.

Mając na uwadze fakt, iż przygotowują Państwo obecnie plany budżetowe na najbliższy rok chcielibyśmy zwrócić uwagę na kwestię finansowania działań wolontariackich i zachęcić do uwzględnienia w budżecie oraz w gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii środków na promocję,  organizację i działania wolontariatu młodzieżowego w Waszej Gminie.

Wolontariat jest jednym z przejawów społecznej aktywności. Jest również pierwszym sposobem na włączenie najmłodszych w działania na rzecz swojej społeczności lokalnej. W Fabryce Aktywności Młodych żartujemy często, że „Lenistwo wcześnie wykryte jest uleczalne”. To nie jest do końca żart.  Jeśli zaniedbamy włączanie młodzieży w wolontariat od najmłodszych lat wychowamy biernych dorosłych. Wolontariat młodzieżowy pozwala na odciągnięcie młodych ludzi od komputera, a lokalnym organizacjom pozarządowym daje szansę na skorzystanie z zasobów tkwiących w młodzieży.

Naturalny proces społeczny przebiega w sposób następujący: aktywni młodzi ludzie dorastają i stają się animatorami, którzy następnie pobudzają do działania następne pokolenie. Animatorzy skupiają się później w grupy nieformalne, które po jakimś czasie formalizują jako organizacje pozarządowe. Organizacje pozyskują w późniejszym czasie środki zewnętrzne co przyczynia się do rozwoju społeczności lokalnych danej gminy.

Zaplanowanie nakładów na promocję wolontariatu jest koniecznością, gdyż młodzi ludzie nie interesują się aktywnością społeczną, a miast tego przekazuje im się negatywne wzorce płynące z przekazu medialnego.

W budżetach 500 polskich gmin nie znaleźliśmy jakichkolwiek form wspierania promocji i organizacji wolontariatu młodzieżowego.  

W pierwszym półroczu tego roku Fabryka Aktywności Młodych w ramach przygotowań do realizacji projektu ,,Polska Fabryką Dobra” przeprowadziła szereg badań, którymi objęto 500 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z terenu całej Polski. Jednym z działań było sprawdzenie czy w budżetach tych gmin lub realizowanych przez nie gminnych programach profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych czy też przeciwdziałania narkomanii uwzględnia się działania związanie z promocją i organizacją wolontariatu młodzieżowego. Żadna z badanych gmin nie uwzględniła takich zadań do wsparcia w tym roku. W przypadku 93% badanych Gmin, priorytetową formą aktywizacji dzieci i młodzieży są różnego rodzaju zajęcia sportowe.

Jest to o tyle zaskakujące, że aktywność wolontariacka jest formą profilaktyki przeciwuzależnieniowej. Pozwala na zapewnienie szeregu alternatyw dla stylu życia opartego na stosowaniu używek. Mimo tego w Gminnych Programach Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii wolontariat pojawia się bardzo rzadko ustępując miejsca głównie działalności sportowej. Z tego miejsca zachęcamy, więc Państwa do tego, aby uwzględniać aktywność wolontariacką w działaniach profilaktycznych gminy. 

Na piedestale został tylko Jurek Owsiak

W kwietniu wśród 2000 gimnazjalistów z terenu 3 województw (lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego) przeprowadziliśmy ankietę, w której m.in. poprosiliśmy respondentów o wymienienie 10 znanych Polaków, którzy swoją osobą i postawą promują wolontariat wśród młodzieży. Tu bezapelacyjnie wygrał Jurek Owsiak, którego 93% respondentów uważa za osobę kojarzoną z aktywizacją młodych, jednak tylko 126 na 2000 osób wymieniło 2 nazwiska a jedynie 14 ankietowanym udało się podać trzy nazwiska. Nazwisko Pani Anny Dymnej wymienione zostało tylko w 17 ankietach a 140 osób nie potrafiło wymienić żadnej osoby.

W drugim pytaniu poprosiliśmy gimnazjalistów o wymienienie znanych Polaków, celebrytów, którzy swoją postawą, zachowaniem czy działaniami, kojarzą się z promocją miękkich narkotyków. Na to pytanie odpowiedzieli wszyscy, 83 % podało min. 5 nazwisk a 17% min.10 nazwisk.

Co możemy zrobić?

Po roku przygotowań ruszamy z zakrojoną na ogólnopolską skalę trzyletnią Kampanią „Polska Fabryką Dobra” promującą wolontariat młodzieżowy, do której zaprosiliśmy dzieci i młodzież, wszystkie Polskie gminy, Powiaty, Administrację rządową, szkoły, media i wiele znanych osobistości, a do jej realizacji niezbędna będzie Wasza pomoc!

Działania w ramach projektu będą prowadzone na wielu płaszczyznach:

Kampania skierowana do dzieci i młodzieży – przeprowadzenie szeregu atrakcyjnych działań, które wykreują wśród młodych modę na wolontariat. Wykorzystamy w tym celu formy komunikacji przystępne dla młodzieży: profile społecznościowe na Facebook i Twitter, zabawne memy i filmiki w Internecie, możliwość uczestniczenia w wielu radosnych inicjatywach, zaangażowanie znanych i cenionych przez młodych ludzi osób, które wybrali sami w przeprowadzonej przez FAM sondzie.

Szkoły – Wykorzystanie infrastruktury i możliwości szkół do inicjowania działań zmierzających do aktywizacji dzieci i młodzieży.

Nauczyciele, pedagodzy i animatorzy aktywności młodych – wyposażenie pracowników szkół w narzędzia ułatwiające zachęcanie w ciekawy sposób młodych ludzi do aktywności (do nauczycieli i pedagogów w każdym roku przesyłać będziemy pakiety filmów dokumentalnych wraz z materiałami pomocniczymi, które posłużą do przeprowadzenia ciekawych prelekcji o wolontariacie). Wzmocnimy animatorów aktywności młodych nagradzając i pokazując ich działalność całej Polsce w ramach Konkursu „Poszukiwany Poszukiwana”.

Gminy i Powiaty – Integrowanie samorządów lokalnych za pomocą wspólnych działań na rzecz rozwoju wolontariatu młodzieżowego i tworzenie przyjaznej atmosfery dla rozwoju i działalności lokalnych grup wolontariackich. Do tej pory w nasz program, poprzez udzielenie honorowego patronatu włączyło się 16 miast wojewódzkich i ponad 100 gmin.

Media – zachęcanie mediów lokalnych i ogólnopolskich do podjęcia tematyki wolontariatu młodzieżowego oraz aktywizacji społecznej (do ponad 2000 mediów będziemy przekazywać gotowe informacje prasowe, spoty, nagrania radiowe dotyczące wolontariatu).

Znane i poważane osoby – Opierając się na autorytecie osób znanych, idoli młodzieży chcemy pokazać, że wolontariat jest czymś atrakcyjnym i interesującym. W projekt zaangażowały się m.in.: Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Neonówka, Kabaret Łowcy.B, grupy Lao Che, Coma i Enej, wykonawca Cezik czy aktorzy: Marta Żmuda-Trzebiatowska i Marcin Bosak.

Administracja rządowa i samorządowa – Zaangażowanie Administracji rządowej
i samorządowej zwiększa rangę działań zmierzających do promowania wolontariatu młodzieżowego, pokazuje że dla najwyższych władz państwowych kwestia aktywności dzieci i młodzieży ma znaczenie.  Miło nam zakomunikować, że nasz projekt został objęty Honorowym Patronatem przez 36 Wojewodów, Marszałków i Wojewódzkich Kuratorów Oświaty. Szczególnym wyróżnieniem jest dla nas włączenie się w projekt Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Nasze działania w tym kierunku będą również zmierzać do udziału w konsultacjach aktów prawnych o randze ogólnopolskiej, które dotyczą kwestii funkcjonowania wolontariatu.

Społeczeństwo – Do osób dorosłych skierujemy kampanię społeczną uświadamiającą znaczenie wolontariatu dla rozwoju społeczności lokalnych i wpływ braku aktywności na występowanie problemów społecznych. Prześlemy materiały do mediów, przygotowujemy filmy, które zamieścimy w Internecie.

Samorządy lokalne są niezbędnym czynnikiem powodzenia tego przedsięwzięcia!

Osiągnięcie pozytywnych zmian będzie możliwe jedynie jeżeli my dorośli pokażemy młodym, że kwestia ich zaangażowania wolontariackiego jest dla nas ważna i leży w kręgu naszych zainteresowań, dlatego staramy się przekonać samorządy lokalne, by uwzględniały zadania dot. wolontariatu w swoich budżetach i również Państwa zachęcamy, aby w wydatkach na rok 2015 zaplanować fundusze na wsparcie lokalnego wolontariatu i promowanie aktywności społecznej ludzi młodych w Waszej gminie.

Wspólnie możemy zmieniać swój mały świat na lepsze!

Po więcej informacji zapraszamy na www.polskafabrykadobra.fam.org.pl.

Inforacja prasowa.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno, Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments