XXV Plener Malarski w Kępnie

1._Mariusz_Wildeman_fot_roland_okon_2012_800x533W dniach od 13 do 19 września 2014 w Kępnie odbędzie się jubileuszowy XXV Plener Malarski, w którym weźmie udział ośmiu polskich artystów młodego pokolenia.

 

 

Podstawowym celem pleneru jest pozyskanie dzieł sztuki do kolekcji Muzeum Ziemi Kępińskiej, stworzonych przez wyróżniających się młodych artystów, których twórczość wnosi oryginalną i świeżą perspektywę w polską sztukę współczesną.

Kurator tegorocznego pleneru – Karolina Klimek, zaprosiła do udziału twórców, których dzieła obrazują współczesną polaryzację praktyki artystycznej. Wywodzą się oni ze zróżnicowanych środowisk akademickich, polskich i zagranicznych uczelni artystycznych, charakteryzujących się odmiennymi tradycjami twórczymi, takich jak: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu czy też Akademia Sztuk Pięknych w Wiedniu. Ich twórczość różni wiele aspektów – od techniki i środków wyrazu po wymiar malarskości, który czasem ma charakter metaforyczny.

Do udziału w kępińskim plenerze zaproszenie przyjęli: Bartek Buczek, Krzysztof Furtas, Barbara Karpiel, Justyna Mędrala, Izabela Rogucka, Martyna Ścibior, Filip Wierzbicki-Nowak oraz Mariusz Wildeman. Wielu z nich to laureaci ogólnopolskich i zagranicznych konkursów np. Konkursu Gepperta oraz stypendyści Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Swoje prace wystawiali nie tylko w Polsce, ale również w Czechach, we Włoszech, w Niemczech a nawet w Iranie.

Pamiętając o społecznościowych zobowiązaniach Muzeum Ziemi Kępińskiej oraz kontynuując ideę partycypacji mieszkańców regionu w działalności muzeum, przygotowany został cykl działań artystycznych. Każdy z zaproszonych artystów pozostawi więc nie tylko w Kępnie swoje prace, ale również poprowadzi otwarte warsztaty plastyczne lub podejmie próbę przedstawienia swojej twórczości w trakcie otwartego wykładu, będącego swoistą zachętą i mobilizacją do dyskusji o sztuce.

Podsumowaniem pleneru będzie wystawa prac, której wernisaż przewidziany jest w połowie października.

Plan działań artystycznych

15 września

17:00-19:30 Mariusz Wildeman, warsztaty plastyczne „W stylu lat 80.” projektowanie plakatu lub okładki (od 12 lat)

19:30-20:30 Krzysztof Furtas „Malarstwo widmowe”, wykład i prezentacja prac artysty

16 września

17:00-19:30 Iza Rogucka, warsztaty plastyczne „Glify” (od 12 lat)

19:30-20:30 Justyna Mędrala „Wideo art i ars electronica”, wykład i prezentacja prac artystki

17 września

17:00-19:00 Martyna Ścibior, warsztaty plastyczne „Każdy malarzem” (od 6 lat)

19:00-20:00 Bartek Buczek „Depresja i poczucie humoru”, prezentacja prac artysty wraz z krótkim wprowadzeniem o twórczości Bas Jan Adera

18 września

17:00-18:00 Barbara Karpiel „Malarstwo codzienności czy malarstwo świata idei”, wykład i prezentacja prac artystki

18:00-19:00 Filip Wierzbicki-Nowak „Obszary zapamiętane”, wykład i prezentacja prac artysty

Na wszystkie wykłady i warsztaty wstęp wolny. Udział w działaniach artystycznych nie wymaga zapisów.

Otwarte działania artystyczne odbywać się będą w Powiatowej Bibliotece Publicznej,
ul. Sienkiewicza 26a, Kępno.

Agata Józefowicz
Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments