Izba pamięci w Szkole Podstawowej w Wyszanowie wzbogaciła się o nowy eksponat

DSCF25117W dniu 23 października br. w Szkole Podstawowej w Wyszanowie odbyła się uroczystość przekazania przez Bogdana Nawrockiego Burmistrza Wieruszowa  dyrektorowi  szkoły Wiesławowi Kasprzakowi pieczątki liczącej 240 lat o następującej treści „Fabryka Papieru Mirków”.

Burmistrz Nawrocki uznał, że szkoła w Wyszanowie będzie odpowiednim miejscem do przechowywania eksponatu związanego z nieistniejącą już, a swego czasu prężnie działającą fabryką papieru w pobliskim  Mirkowie.

Przekazanie odbyło się w obecności  pana Czesława Zawadzkiego, inicjatora poszukiwania tej pieczątki, który pochodzi z tych stron, a  obecnie mieszka w Poznaniu.
Pieczęć ta będzie eksponowana w Izbie Pamięci w szkole w Wyszanowie wśród innych  eksponatów związanych z przeszłością  tej okolicy.  Izba pamięci powstała  w roku 2012 i nieustannie cieszy się zainteresowaniem zwiedzających zarówno uczniów, rodziców i gości, których podejmuje szkoła. Do pokaźnej kolekcji wciąż  są ofiarowywane  kolejne eksponaty a nawet pamiątki rodzinne.
Dzieci z kółka historycznego pod kierunkiem pani Joanny Wróbel nauczycielki historii przygotowały zarys historyczny o Mirkowskiej Fabryce Papieru i jej   dziejach. Przypomnijmy, że fabryka ta  powstała w drugiej połowie XVIII wieku,  działała do 1888 roku.  Pan Czesław Zawadzki opowiedział o osobistym zaangażowaniu w poszukiwanie tej pieczątki.
W czasie swojego wystąpienia pan Czesław opowiedział dzieciom o tym, jak doszło do tego, że udało mu się odnaleźć tę pieczęć i jakie były jej dalsze losy.

Pan burmistrz podziękował panu Czesławowi Zawadzkiemu za przybycie i opowiedzenie  historii poszukiwania pieczęci oraz o tym,   jak doszło do  tego, że   trafiła w ręce burmistrza.
Pieczątkę kilka lat wcześniej przekazał panu Bogdanowi Nawrockiemu były dyrektor Szkoły Podstawowej w Mirkowie pan Jan Powolny. Eksponat ten przechowywany był w Urzędzie Miasta, by ostatecznie znaleźć się w izbie pamięci w Wyszanowie.
Zainteresowani historią Mirkowskiej Fabryki Papieru będą się mogli zapoznać się z nią wpisując w wyszukiwarce internetowej „Ziemia Wieruszowska 8/98” artykułu pana Grzegorza Szymańskiego.
Na zakończenie uroczystości goście w osobach panów: Bogdana Nawrockiego i Czesława Zawadzkiego wpisali się do szkolnej  Księgi Pamiątkowej.
Pan Wiesław Kasprzak dyrektor Sz.P. w Wyszanowie zaprasza szkoły oraz innych miłośników historii do odwiedzania izby pamięci, jest  w niej  wiele ciekawych eksponatów godnych zobaczenia. Duża w tym zasługa pani Joanny Wróbel, która zbiera eksponaty i opiekuje się izbą pamięci.
Dyrektor podczas spotkania    poinformował burmistrza o sprawach swojej placówki oraz  podziękował w imieniu rodziców i nauczycieli opiekujących się dziećmi w wieku przedszkolnym za zabezpieczenie środków w   gminie na zatrudnienie pomocy przy opiece nad dziećmi. Uczniowie  zwłaszcza najmłodsi  są lepiej strzeżeni i mają większe bezpieczeństwo. Tę formę pomocy burmistrz zabezpieczył już w pierwszym roku urzędowania.

Spotkanie w Wyszanowie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze.
Opracował:
Wojciech Kudaś

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments