O Międzynarodowym Festiwalu „Spoza Chmur” z Anną Niesobską

Anna-Niesobska-autor-tekstu-1Okazja do znalezienia się w „krainie łagodności”

O Międzynarodowym Festiwalu Działań Nieobojętnych z Anną Niesobską – dyrektorem Wieruszowskiego Domu Kultury rozmawia Eugeniusz Tomaszek.

24–26 października w WDK wielkie wydarzenie artystyczne, która to edycja w Wieruszowie?

W tym roku festiwal w Wieruszowie rodzi się po raz czwarty. Od lat powtarzam, że ten festiwal to wielka moja pasja, moje ukochane dziecko i kawał muzycznej historii…

Złożyliśmy na jego organizację dwa projekty i po raz kolejny udało się, przesłanie festiwalu dostrzegł Marszałek Województwa Łódzkiego i dał nam część środków na jego realizację.

Współorganizatorem przedsięwzięcia jest również Łódzki Dom Kultury oraz Muzeum Polskiej Piosenki. Mamy również wielu partnerów m.in. Gminę Wieruszów i Starostwo Powiatowe w Wieruszowie.

WDK jest organizatorem, kto jeszcze przyczynił się do tego, że festiwal odbędzie się po raz kolejny w naszym małym miasteczku?

Organizatorem festiwalu jest również Stowarzyszenie Edukacji Artystycznej Dzieci i Młodzieży oraz Komunikacji Społecznej „Nadwrażliwi”, które działa w Wieruszowie od dziewięciu lat. Zdecydowaliśmy wspólnie z zarządem, że Wieruszów staje się coraz bardziej przyjazny poezji, m.in. dzięki Poetyckiej Grupie, która działa pod skrzydłami naszej instytucji. Animatorem i dobrym duchem tych spotkań jest Pani Jadwiga Tomalkiewicz, dzięki której podjęliśmy wspólnie wiele pięknych inicjatyw poetyckich.

Jakie niespodzianki czekają nas tego roku na inauguracji festiwalu „Spoza chmur”?

Myślę, że bardzo miłym wydarzeniem artystycznym na uroczystej Gali Inauguracyjnej pod patronatem Burmistrza Wieruszowa Pana Burmistrza Bogdana Nawrockiego będzie promocja zbiorku wierszy „Poetyckie barwy Wieruszowa”, nad którą zaproszeni zostali jego autorzy. Na uroczystości zaprezentowane zostaną Wiersze Grupy Poetyckiej działającej przy WDK oraz osób współpracujących z nami.

Na koncercie wystąpią perełki wokalne ze studia piosenki WDK: Oliwia Opacka, Małgorzata Bystrek, Weronika Musiał, Małgorzata Faryś, Hubert Ceglarek oraz Tomasz Wojtan. Ponadto zaśpiewają również: Agata Barańska, Aleksander Hącia, Wielebny oraz Jacek Telus. Gościem specjalnym wieczory będzie Leszek Cichoński związany z Wieruszowem więzami rodzinnymi.

Jaki jest cel festiwalu?

Celem festiwalu jest prezentacja i promocja twórczości muzycznej oraz literackiej, stworzenie warunków do konfrontacji osiągnięć twórców i wykonawców oraz ich promocja poprzez wydanie płyty CD i tomiku wierszy.

Kto weźmie w nim udział?

Do udziału w Koncercie Konkursowym zapraszamy amatorów, solistów i zespoły do sześciu osób powyżej 13 roku życia. Wykonawcy zobowiązani są nadesłać do dnia 17 października 2014 r. demo z jedną piosenką konkursową — na płycie CD wraz z załączoną Kartą Zgłoszeniową na adres organizatora (do pobrania na stronie www.wdk.info.pl).

Jesteśmy już po pierwszym etapie eliminacji, w wyniku, których jury zakwalifikowało sześć podmiotów wykonawczych. Organizując je chcieliśmy pomóc uczniom i osobom, które nie mają możliwości, aby zarejestrować swoje nagrania w studiu. Zachęcam do nadsyłania płyt, ponieważ, warto przeżyć te muzyczną przygodę, skonfrontować swoją twórczość z innymi. Dodatkową zachętą niech będą cudowne nagrody, które pozyskaliśmy od wielu darczyńców.

Myślę, że bardzo nobilitujący może być fakt, iż festiwal kwalifikuje laureata nagrody Grand Prix na Festiwal Piosenki Studenckiej do Krakowa.

Dlaczego „Spoza chmur”?

Myślę, że tzw. piosenka literacka mieści w sobie wiele fantastycznych, pięknych polskich tekstów o sferach życia, które wymykają się z codzienności. Mówią o aspektach, które są ponadprzeciętne, dotykają duchowości, głoszą pochwałę życia i twórczości.

Mamy nadzieję, że ta przygoda w przestrzeniach „Spoza Chmur” będzie okazją do wyśpiewania siebie i usłyszenia tego, co nieskażone manierą, ciekawe, nieszablonowe.

Jakie imprezy będą towarzyszyć festiwalowi?

Jak już wspomniałam, 24 października odbędzie się promocja tomiku wierszy „Poetyckie Barwy Wieruszowa”. W sobotę po zmaganiach i emocjach konkursowych odbędzie się Koncert Nocny „Bez granic”, jeden z najbardziej ulubionych przez festiwalową publiczność.

Jakich wykonawców na nim usłyszymy?

Grupę SMS Blues z Roksaną Fejcho, Roberta Kasprzyckiego TRIO oraz zespół: „Czesław Śpiewa”.

W niedzielę 26 października wystąpi hiszpański zespół “The Bad Sailors”.

Cieszymy się, że koncertować będzie zespół “U Studni” a na zakończenie odbędzie się Gala Debiutantów i wręczenie nagród laureatom.

Z tego, co Pani mówi wynika, że międzynarodowo będzie tego roku…

Tak, zaprosiliśmy hiszpański zespól zespół „The Bad Sailors”, polsko- ukraińską

Formację SMS Blues, w sobotę będą koncertować muzycy z Dani.

Taka konfrontacja to również przenikanie się kultur oraz nawiązanie współpracy kulturalnej pomiędzy artystami w Europie.

Czy łatwo jest zorganizować takie przedsięwzięcie?

W dzisiejszych czasach trzeba mieć dużo determinacji, aby się odważyć. Ale jak się coś kocha, jest łatwiej, bo wtedy są pozytywne emocje, a to się udziela innym. Odwiedziliśmy wiele firm, prosząc o pomoc, i pragnę w tym miejscu podkreślić dobroduszność wielu ludzi, bez których realizacja tego przedsięwzięcia byłaby niemożliwa. Są to oczywiście szefowie firm, dyrektorzy, prezesi, właściciele przedsiębiorstw, którzy okazali nam wiele przychylności i życzliwości. Mamy zapewnienie, iż pomoże nam Starostwo Powiatowe, oraz Samorząd Gminy Wieruszów. Każdy projekt wymaga posiadania wkładu własnego, mamy wiele wspaniałych, cennych nagród, pozyskaliśmy również środki finansowe zewnętrzne, ponieważ bez nich trudno byłoby rozliczyć projekty.

Marzenia się spełniają, po raz kolejny się przekonałam, że wiara przenosi góry…

Bardzo się cieszę, że kiedy władanie w swoich purpurowych ramionach obejmie złota polska jesień, do naszego miasta przybędą poeci, bardowie i pieśniarze, aby swoim własnym językiem opowiedzieć o cudzie wrażliwości i myślenia. Uważam, że to weekendowe święto działań nieobojętnych będzie doskonałą promocją naszego miasta.

Co jeszcze chciałaby Pani powiedzieć naszym czytelnikom?

Mam nadzieję, że przygotowywane duże przedsięwzięcie kulturalne w naszym mieście będzie atrakcyjne i warte poświęcenia tych kilku dni. Dla młodych ambitnych artystów niech stanie się okazją do wyśpiewania siebie i możliwością spotkania z profesjonalistami oraz życzliwą, choć wymagającą publicznością. Dla widzów okazją do znalezienia się w „krainie łagodności” i usłyszenia tego, co nowe i ciekawe. Niech wreszcie festiwal będzie szansą na chwile zabawy, miłą pogaduchę z przyjaciółmi, wszak jego radosnym promieniem jest muzyka. Twórców, wykonawców, dziennikarzy zapraszamy do Wieruszowa, aby wspólnie przeżyć trzy weekendowe dni. Już dziś zapewniamy, że nie zabraknie u nas życzliwości i niezwykłej atmosfery.

Spoza chmur świat wygląda nieco inaczej…

Z Anną Niesobską rozmawiał

Eugeniusz Tomaszek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments