Rozwój kompetencji szansą na lepszą przyszłość

SP W Pieczyskach 2014 (9) „Rozwój kompetencji szansą na lepszą przyszłość” to tytuł projektu  realizowanego w Szkole Podstawowej w Pieczyskach w ramach priorytetu 9. Rozwój wykształcenia i kompetencji w rejonach, działanie 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty.

 

 

To kolejny projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, który umożliwia uczniom udział w licznych zajęciach pozalekcyjnych. Wstępna diagnoza oczekiwań uczniów potwierdziła chęć uczestnictwa w zajęciach komputerowych, przyrodniczych, matematycznych i językowych, i właśnie te zajęcia znalazły odzwierciedlenie we wniosku aplikacyjnym.

Sporą nowością dla uczestników projektu jest cykl zajęć SzOK(szkolny ośrodek kariery), w czasie których dzieci i młodzież dotykają problemów dotyczących hobby, wyboru szkoły, ciekawych zawodów i zainteresowań. Poznają swoje mocne i słabe strony oraz uczą się rozwiązywania „problemów”. Uczestnicy z najstarszych grup rozwiązują testy sprawdzające ich predyspozycje do pracy w zawodzie, o którym marzą.

Zajęcia matematyczne rozwijają zainteresowania i umożliwiają wyrównanie braków. W świat matematycznych działań przenoszą się poprzez zabawę w sklep, przygotowanie przyjęcia urodzinowego, organizację loterii, pomoc Mikołajowi, zakładanie akwarium, dzielenie się pizzą, podróż z Kopernikiem, szalone zakupy.

Zajęcia komputerowe otwierają świat możliwości w zakresie tworzenia rebusów, obrabiania zdjęć, tworzenia komiksów, krzyżówek,  prezentacji multimedialnych, korzystania z Internetu, tworzenia szkolnej gazetki. Przyroda może być ciekawa, gdy w czasie zajęć wykorzystujemy mikroskop, mierzymy wysokość drzewa za pomocą cienia, poznajemy najszybsze, najwolniejsze zwierzęta świata i najdziwniejsze rośliny, poznajemy Wszechświat, stawiamy pierwsze kroki w optyce, określamy stopień zanieczyszczenia powietrza, znajdujemy odpowiedzi na ciekawe pytania.

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się zajęcia  języka angielskiego, w których uczestniczy 76% uczniów. Z wykorzystaniem metod aktywizujących, wielosensorycznych  i TPR, ciekawych pomocy i form pracy realizowane są tematy i rozwijane słownictwo z zakresu sportu, tradycji krajów anglojęzycznych, zwierząt, rodziny, pracy, hobby. Dużo miejsca poświęcone jest rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych.

Przystąpienie do w/w projektu potwierdziło gotowość szkoły do wykorzystywania środków pozabudżetowych i ogromną chęć uczniów do uczestniczenia w ciekawych formach zajęć dodatkowych, wpływających na  ich wszechstronny rozwój .

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments