Oferta dla małych pacjentów

006Około stu pacjentów dziennie przyjmują fizjoterapeuci z Działu Rehabilitacji Szpitala Powiatowego Wieruszowie. Nie tak dawno wachlarz zabiegów wzbogacił się o rehabilitację niemowląt, dzieci i młodzieży metodą Vojty.

– W rehabilitację zainwestowaliśmy bardzo dużo pieniędzy – mówi Eunika Adamus, dyrektor PCM. – To nasze oczko w głowie. Chcemy, by mieszkańcy powiatu wieruszowskiego nie musieli jeździć na zabiegi rehabilitacyjne daleko, a mogli z nich korzystać na miejscu.
W dziale pracuje sześciu fizjoterapetów, kieruje nim mgr Agnieszka Kubot.

Pacjenci mogą korzystać z rehabilitacji ambulatoryjnej, w tym fizykoterapii, kinezyterapii i masażu w ramach kontraktu z NFZ lub prywatnie.
Informujemy, iż 14.12.2014 r. mgr Agnieszka Kubot uzyskała certyfikat Internationale Vojta Gesellschaf, który jako jedyny upoważnia do pracy terapeutycznej metodą Vojty.

Kursy terapeutyczne prowadzone są przez instruktorów wyszkolonych przez IVG e.V. Kurs terapeutyczny trwa 7 tygodni (350 godzin). Warunkiem udziału w kursie jest minimum 2 letnie doświadczenie zawodowe, dyplom fizjoterapeuty i doświadczenie w pracy z pacjentami. Organizacją kursów w Polsce zajmuje się Promyk Słońca we Wrocławiu. Poniżej zdjęcie z w/w kursu.

Na zdjęciu znajdują się od prawej: Grzegorz Serkies – międzynarodowy instruktor, Agnieszka Kubot, Roland Wittl – międzynarodowy instruktor kierownik, kursu z Kindercentrum w Monachium, Agata Janiszewska – tłumacz, Anna Fonfara – asystent, Sylwia Lizak – asystent.

Rehabilitacja metodą Vojty skierowana jest szczególnie do małych pacjentów z wadami rozwojowymi. Wskazania do terapii Vojty to przede wszystkim:
· zaburzenia ośrodkowej koordynacji nerwowej,
· zaburzenia motoryki spowodowane uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego (m.in. mózgowe porażenie dziecięce, niedowłady po udarach, wylewach itd.),
· uszkodzenia obwodowe stawów (porażenie splotu barkowego, przepuklina oponowo-rdzeniowa),
· problemy ortopedyczne,
· skoliozy, wady postawy, zespoły bólowe kręgosłupa,
· leczenie pomocnicze w dysplazjach i zwichnięciach stawu biodrowego,
· zaburzenia jedzenia, mowy, połykania i innych funkcji życiowych.
Przeciwwskazania do terapii:
· ostre stany chorobowe przebiegające z gorączką,
· łamliwość kości,
· aktywny stan nowotworu,
· ciąża,
· w czasie terapii kortykosteroidami,
· 3 dni po szczepieniu Polio.

Metoda Vojty umożliwia wczesne rozpoczęcie rehabilitacji, zanim utrwalą się patologiczne wzorce motoryki. Założeniem koncepcji jest, że wszystkie mechanizmy potrzebne do zmiany pozycji ciała, pionizowania oraz przemieszczania się istnieją od momentu poczęcia, a ujawniają się stopniowo w miarę dojrzewania centralnego układu nerwowego. Rozwój każdego człowieka postępuje według zakodowanego genetycznie programu. Jak powiedziała mgr Agnieszka Kubot – terapia metoda Vojty nie jest bolesna.

. Bezwzględnym warunkiem uzyskania prawidłowej reakcji ze strony układu nerwowego dziecka jest bezbolesność działania terapeuty oraz rodziców w trakcie stymulacji. Reakcja, którą wywołujemy dzieje się poza wolą dziecka. Dla dziecka jest to ciężka praca, bo musi zaangażować zupełnie nowe grupy mięśniowe aby uzyskać globalny wzorzec ruchu, dlatego dzieci mają prawo wyrazić swoją dezaprobatę i niezadowolenie przez płacz. Terapia metodą Vojty jest lekiem i tylko systematyczna praca rodzica i terapeuty pozwala na osiągnięcie sukcesu terapeutycznego. Efekt terapeutyczny w dużej mierze zależy od stopnia zaangażowania rodziców.

Pani Agnieszka Kubot uczy rodziców sposobu wykonywania ćwiczeń, których rodzaj zależy od indywidualnych problemów i potrzeb ich dziecka. Rodzice stają się terapeutami własnego dziecka, muszą więc wiedzieć i rozumieć jakie reakcje ruchowe mają uzyskać w trakcie stymulacji – informuje Agnieszka Kubot. Rodzice muszą również wiedzieć jak bardzo ważna jest atmosfera w jakiej wykonuje się ćwiczenia. Ważne jest, aby swoim pewnym tonem głosu wspierali swoją pociechę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments