Dziś Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

IrenaDziś, 1 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten jest  poświęcony Polakom, którzy po drugiej wojnie światowej walczyli z sowietyzacją naszego kraju.

 

 

Dlaczego  uczestnicy ruchu partyzanckiego po II wojnie światowej  nazywani są  „żołnierzami wyklętymi”? Określenie to po raz pierwszy zostało użyte w roku 1993, w tytule wystawy poświęconej antykomunistycznemu podziemiu zbrojnemu po 1944 roku, a której organizatorem była Liga Republikańska przy Uniwersytecie Warszawskim. Autorem wystawy był  Leszek Żebrowski – historyk i działacz społeczno – polityczny, a nazwa „żołnierze wykleci odnosiła się do listu, który otrzymała pewna wdowa po wykonaniu wyroku  męża – żołnierza podziemia.

Dowódca jednostki wojskowej  napisał w tym liście (cytat z Wikipedii) – „wieczna hańba i nienawiść naszych żołnierzy i oficerów towarzyszy mu i poza grób. Każdy, kto czuje w sobie polską krew, przeklina go – niech więc wyrzeknie się go własna jego żona i dziecko”. Termin „żołnierze wyklęci” upowszechnił Jerzy Śląski – dziennikarz i pisarz, autor opracowań dotyczących II wojny światowej i powojennego podziemia. niepodległościowego, który opublikował  swoją książkę własnie pod takim tytułem. Warto przypomnieć, że  w walkach podziemia z ówczesną władzą zginęło ok. 15 tys. ludzi, w tym ok. 7 tys. członków podziemia. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił Parlament w roku 2011.

W całym kraju 1 marca oddajemy hołd Żołnierzom Wyklętym – członkom  antykomunistycznego podziemia. Żołnierze ci walczyli po zakończeniu II wojny światowej w obronie niepodległego Państwa Polskiego, z bronią w ręku, kryjąc się po lasach  przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu komunistycznemu  reżimowi.

Instytut Pamięci Narodowej od wielu lat w całej Polsce prowadzi poszukiwania zarówno żyjących członków walczącego  podziemia, jak i  miejsc pochówku ofiar komunistycznego. terroru.

Nasza redakcja od lat utrzymuje kontakt z Panią Ireną Taras – Nawrocką, pseudonim „Krysia” – żołnierzem oddziału Franciszka Olszówki „Otta”, jedną  z niewielu już żyjących bohaterów tamtego okresu.

Dziś, w tym jakże  ważnym dniu przekazujemy Pani Irenie serdeczne podziękowania, pozdrowienia i życzenia zdrowia i długich lat życia, by świadectwo tamtych dni mogła przekazać przyszłemu pokoleniu.

Przypomnijmy  rozmowę z Panią Ireną.  Zapraszamy  do obejrzenia materiału filmowego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments