Gminne obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Uroczystoś Ł.Opat (3)W niedzielę 1 marca 2015 r. obchody pamięci „Żołnierzy Wyklętych” rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną przez ks. Romana Nawrockiego i ks. Marka Olszewskiego w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbe w Łęce Opatowskiej

 

w intencji „Żołnierzy Wyklętych”, którzy zginęli w walkach o suwerenność i niepodległość, przeciwko stalinowskiej sowietyzacji Polski.

W uroczystości udział wzięli Wójt Gminy Łęka Opatowska Adam Kopis, Sekretarz Gminy Małgorzata Gąszczak, Przewodniczący Rady Gminy Michał Jerczyński, Starosta Kępiński Witold Jankowski, Sekretarz Powiatu Kępińskiego Magdalena Osada.

W uroczystości uczestniczyła także Pani Irena Nawrocka pseudonim „Krysia” – żołnierz oddziału Franciszka Olszówki „Otta”. Obecni byli również przedstawiciele rodzin osób, które po II wojnie światowej walczyły z reżimem komunistycznym, a których tożsamość udało się organizatorom ustalić.

Ponadto w uroczystości udział wzięli:

Mjr Stanisław Jeziorny – żołnierz generała Maczka,
Iwona Chowańska nauczycielka historii w Sycowie,
Przewodnicząca Społecznego Komitetu Pamięci Żołnierzy Wyklętych na terenie pogranicza Wielkopolski i Dolnego Śląska wraz uczniami,
Poczet sztandarowy Gimnazjum im. Kard. S. Wyszyńskiego w Opatowie wraz z opiekunem Tomaszem Gąszczakiem,
Poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Trzebieniu z opiekunem Ewą Poźniak,
harcerze wraz z dh Agatą Rybak,
Przedstawiciele Towarzystwa Ziemi Ojczystej Genius Loci,
Radni Rady Gminy Łęka Opatowska,
Pracownicy Urzędu Gminy, dyrektorzy szkół z terenu Gminy i mieszkańcy.

Po mszy świętej nastąpił uroczysty przemarsz z kościoła pod tablicę upamiętniającą „Żołnierzy Wyklętych” znajdującą się na Rządcówce w Łęce Opatowskiej, gdzie złożono
wiązanki kwiatów oraz zapalone znicze.

W miejscu pamięci honorową wartę pełnili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łęce Opatowskiej.

Na zakończenie uroczystości przy poczęstunku i kawie wspominano historię powojennej konspiracji gdzie historia i okoliczności tej uroczystości przeplatały się z aktualnymi wydarzeniami.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowił w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments