Lubię swoją pracę i kontakt z ludźmi

DSC_021529 maja 2015r. w piątek odbędzie się Noc Bibliotek. Z tej okazji postanowiliśmy porozmawiać z dyrektor MGBP w Wieruszowie – panią Anetą Możdżanowską.

 

ITP: Czym dla pani osobiście jest bibliotekarstwo.

A.M: Dla mnie bibliotekarstwo jest pasją. Przyznaję, że w dzieciństwie czytanie nie było moim ulubionym zajęciem, zmieniło się to z wiekiem. Bardzo lubię to co robię.

ITP: Jak zaczęła się Pani historia z książkami?

A.M: Zaczęła się zupełnie przypadkowo. Po szkole średniej trafiłam na staż do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieruszowie. To był moment kiedy nie dostałam się na dzienne studia pedagogiczne, na które planowałam iść – i to był taki rok przestoju. Nie bardzo wiedziałam co ze sobą zrobić. Poszłam do Urzędu Pracy, tam zaproponowano mi staż i właśnie w Powiatowej Bibliotece Publicznej złapałam tego bakcyla. Później już nawet nie startowałam na pedagogikę. Wybrałam kierunek informacji naukowej i  bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim i tak to się zaczęło.

ITP: Jakie cechy według pani przydają się w pracy bibliotekarza?

A.M: To wszystko zależy w którym dziale pracujemy. Jeśli jest to np. dział gromadzenia i opracowania zbiorów, na pewno poza wiedzą merytoryczną, przydają się dokładność i skrupulatność. Opracowanie zbiorów wymaga szczególnego skupienia – tworząc opis bibliograficzny książki trzeba pamiętać o każdej kropce, przecinku czy dwukropku, wszystko musi być w odpowiednim miejscu, zgodnie z wymaganymi normami. Natomiast w wypożyczalni czy czytelni najważniejsze są otwartość i komunikatywność. To praca przede wszystkim z czytelnikiem, a przecież każdy chce być miło i rzeczowo obsłużony. Trzeba także posiadać dużą wiedzę merytoryczną, posiadać umiejętność słuchania innych oraz znać zasoby przy których pracujemy. Do każdego stanowiska wymagane są inne predyspozycje człowieka.

ITP: Czy lubi pani swój zawód a jeśli tak co najbardziej lubi pani w swojej pracy?

A.M: Nie ukrywam, że teraz więcej czasu i uwagi muszę poświęcić pracy biurowej i dokumentom. Jednak najbardziej lubię kontakt z czytelnikiem. Wtedy, podczas bezpośredniej rozmowy wiem na bieżąco, co czytelnik chce czytać, co mu się w bibliotece podoba, co można zmienić. Najważniejszy jest kontakt i rozmowa. Biblioteka to miejsce do którego przychodzimy dla przyjemności, a nie z przymusu. Bardzo lubię swoją pracę i kontakt z ludźmi.

ITP: A jak wygląda typowy dzień bibliotekarza?

A.M: To wszystko zależy od stanowiska na jakim się pracuje. W bibliotece każdy dzień jest zupełnie inny i nie da się przewidzieć co o konkretnej porze będziemy robić. Jako dyrektor jednostki spotykam się z wieloma ludźmi, planuję pracę na najbliższe tygodnie, szukam nowych pomysłów do realizacji. Oprócz tego mam pod sobą pracowników, którzy również wymagają poświęcenia uwagi.

W wypożyczalni i czytelni natomiast dzień zaczyna się od zrobienia statystyk z dnia poprzedniego. Praca bibliotekarza to nie tylko książki, ale także cały szereg dokumentów i statystyk, z których później Biblioteka Narodowa robi zestawienia np. poziomu czytelnictwa. Poza obsługą czytelnika, panie przygotowują materiały do różnorakich spotkań i imprez, zaproszenia, plakaty. Piszą również relacje z takich wydarzeń. Ten kto myśli, że praca w bibliotece jest nudna jest w bardzo dużym błędzie. Często zdarzają nam się takie dni, że nie wiemy gdzie włożyć ręce. Być może z zewnątrz wydaje się czasem, że siedzimy tylko przed komputerem. Owszem, czekamy na czytelnika, ale w międzyczasie robimy tysiąc innych rzeczy, których na pierwszy rzut oka nie widać.

ITP: Jakie ma pani wizje jeśli chodzi o wizję biblioteki?

A.M: Jeśli chodzi o księgozbiór to od dłuższego czasu mamy już wypożyczalnię elektroniczną, a tym samym wprowadzony do katalogu elektronicznego cały  księgozbiór dla dorosłych. Dostępny jest pod adresem  http://www.wieruszow-mgbp.sowwwa.pl/. To samo teraz należy zrobić w oddziale dziecięcym i we wszystkich filiach bibliotecznych. W miarę możliwości finansowych na bieżąco aktualizujemy księgozbiór. Dostaliśmy już informację, że lada chwila wpłynie dotacja na zakup nowości wydawniczych z Biblioteki Narodowej. Cały czas chcemy się rozwijać. Myślę, że pod koniec roku przystąpimy do największej platformy książek elektronicznych IBUK Libra, dzięki czemu zarejestrowani w naszej bibliotece czytelnicy, po otrzymaniu kodu pin będą mieli bezpłatny dostęp do wielu książek elektronicznych.

Jeśli chodzi o imprezy to na pewno będę dążyła do tego żeby rozszerzyć ofertę skierowaną dla dzieci i  młodzieży. Obecnie pracujemy nad jednym fajnym wnioskiem, mam kilka pomysłów na projekty, które ogłoszone zostaną jesienią.  Ponadto konieczne jest powiększenie oddziału dla dzieci, w obecnym nie da się realizować pomysłów w stopniu, w jakim bym chciała. Teraz wszystkie zajęcia przenosimy do czytelni, jednak to już nie to samo, a przy okazji zdarza się, że przeszkadzamy czytelnikom, którzy przychodzą przejrzeć prasę, skorzystać z księgozbioru na miejscu czy pracować na komputerze.  W niedalekiej przyszłości chciałabym też wprowadzić serię cyklicznych spotkań „Klubu malucha” – czyli spotkania mam z maluszkami w bibliotece i oczywiście uruchomić stronę internetową biblioteki.

ITP: A jakie książki są najczęściej wypożyczane? Jakiego autora jest najwięcej?

A.M.: Z gatunku literatury pięknej ulubionymi pisarkami naszych czytelników są  Nora Roberts, Katarzyna Michalak, Maria Ulatowska, nieustannie ogromnym powodzeniem cieszy się „Pięćdziesiąt twarzy Greya” E.L. James oraz cykl o rodzinie Dollangangerów V.C. Andrews. Również dużym powodzeniem cieszą się kryminały skandynawskie Camilli Lackberg, Stiega Larrsona czy horrory Grahama Mastretona. W gatunku literatury popularnonaukowej najczęściej nasi użytkownicy korzystają z książek o naszym regionie, ponadto powodzeniem cieszy się „Projektowanie ogrodu” W. Kolba, „Transport” Rydzykowskiego czy „Reklama” K. Albina

ITP: Ilu obecnie czytelników liczy biblioteka?

A.M: Biblioteka główna wspólnie z oddziałem dziecięcym na koniec I kwartału miała zarejestrowanych 1031 czytelników, natomiast filie 744.  W tym czasie wypożyczono i udostępniono na miejscu  9077 książek w bibliotece głównej oraz 9375 woluminów w filiach. Przypomnę tylko, że nasze filie mieszczą się w Wieruszowie przy ul. Kępińskiej 53 (SP ZOZ Miejski Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień i Współuzależnienia) oraz Warszawskiej 96 (salki parafialne), a także w Pieczyskach (sala OSP) oraz  w Wyszanowie (przy Szkole Podstawowej) do których serdecznie zapraszamy.

ITP: Czy aktualnie czyta pani jakąś książkę?

A.M: Oczywiście. Książkę „Nie puszczaj mojej dłoni” M. Bussi poleciła mi pani pracująca w wypożyczalni. Wczoraj zaczęłam czytać również „Chłopców” A. Saramonowicza.

ITP: W sprawie e-book’ów już pani się wypowiedziała, ale chciałbym zapytać o pani zdanie na ten temat.

A.M: E-booki są potrzebne, czytelnicy pytają o taką formę książki, dlatego chcemy iść z duchem czasu i również mieć taką ofertę w Miejsko-Gminnej Bibliotece. Dla mnie osobiście książka papierowa jest niezastąpiona. Przez cały dzień patrzę w monitor, więc wieczorem staram się, by oczy trochę odpoczęły. Poza tym szelest kartek uzależnia.  Mimo postępu techniki, ja zdecydowanie wybieram książkę papierową.

ITP: Misją  jest promowanie biblioteki jako nowoczesnego ośrodka informacji, edukacji oraz aktywności kulturalnej. Czy nadal będą kontynuowane spotkania z ciekawymi ludźmi, poetami, czy to lokalnymi czy z rożnych części kraju.

A.M. Oczywiście, że tak. Pracę w MGBP rozpoczęłam od 5 maja, natomiast już 13 maja odbyło się u nas niezwykłe spotkanie z panem Zenonem Szacfajerem, który miał prelekcję na temat 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. 16 czerwca zapraszam na  wieczór poezji pana Eugeniusza Toruńskiego, pt. „Wiosenne nastroje”.

W kwietniu w bibliotece była Kalina Jerzykowska, w maju Rafał Witek wystąpił podczas akcji „Z książką na walizkach”. Ponieważ było to bardzo energiczne spotkanie pisarz będzie on u nas ponownie 10 czerwca. Jesienią, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki przyjedzie do biblioteki polska pisarka, ale póki co nazwiska zdradzać nie będę. Pomysłów, jakich gości chciałabym zaprosić, mam sporo jednak na to wszystko potrzeba czasu i ogłoszenia odpowiednich projektów.

Już dziś serdecznie zapraszam do biblioteki na I  Noc Bibliotek, 29 maja od godz. 18.00. Będzie mobilne planetarium, ciekawe wykłady Koła Astronomicznego „Wieras” i dużo atrakcji. Myślę, że będzie to okazja by zobaczyć coś czego jeszcze w Wieruszowie nie było.

Ogólnopolska Noc Bibliotek, wzorowana na Nocy Muzeów jest organizowana w całym kraju 30 maja. Jednak my ze względu na odbywające się w tym terminie Dni Wieruszowa przenieśliśmy ją na 29 maja – będzie to impreza towarzysząca. Na wstępie podkreślę, że wszystkie atrakcje dostępne w bibliotece są bezpłatne. Przyjedzie do nas mobilne planetarium z Łodzi. Od godz. 18.00 dla dzieci będzie lot na Księżyc, Ziemia obserwowana z Księżyca, gwiazdozbiory i znaki Zodiaku, Układ Słoneczny, lądowanie na poszczególnych planetach Układu Słonecznego, gwiazdy, mgławice, galaktyki, urządzenia do obserwacji Kosmosu i powrót na Ziemię.  Ze względu na ogromne zainteresowanie bardzo proszę o zapisy telefoniczne lub osobiście dzieci w  bibliotece. Pokazy będą o godz. 18.00,19.00 i 20.00  w grupach 30-osobowych. Podczas gdy w jednej sali będzie działało planetarium, w drugiej zaprzyjaźnione Koło Astronomiczne „Wieras”  również będzie opowiadało o tajemnicach kosmosu. Pokazane będą kolekcje meteorytów oraz różnego rodzaju teleskopy. Równocześnie będziemy w tym czasie prowadzić zajęcia plastyczne dla najmłodszych: będziemy budować rakiety, układ słoneczny – wszystko związane z tematyką kosmosu, więc zapowiada się  naprawdę KOSMICZNA NOC BIBLIOTEK. Od ok. 19:30 chcielibyśmy zaprosić dorosłych. Tutaj również będzie dostępne dla Państwa mobilne planetarium, treść pokazów będzie dostosowana do dorosłego odbiorcy. Mowa będzie metodach wyznaczania kierunków świata, zjawiskach zachodzących na Ziemi, wynikających z usytuowania Ziemi w Kosmosie, lot na Księżyc, Ziemia obserwowana z Księżyca, pochodzenie nazw ciał niebieskich w oparciu o mity greckie, gwiazdozbiory, sposób odnajdywania na niebie Gwiazdy Polarnej, Układ Słoneczny, gwiazdy, mgławice, galaktyki, urządzenia do obserwacji Kosmosu, ciekawostki.

Równolegle w dalszym ciągu odbywać się będą wykłady Koła Astronomicznego. Dla odwiedzających w tym czasie bibliotekę gości będą dostępne 3 teleskopy i jeżeli pogoda dopisze będziemy chcieli przenieść się do zewnątrz biblioteki, aby obserwować Jowisz i Wenus. Chcielibyśmy również wyświetlić na projektorze relację na żywo z Księżyca. Dostępność wszystkich atrakcji na zewnątrz będzie zależna od warunków pogodowych. Oczywiście mamy już zaplanowaną sytuację awaryjną, jednak będę optymistycznie patrzeć w przyszłość. Jeszcze raz wszystkich, małych i dużych zapraszam na 29 maja do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieruszowie, oczywiście podczas wizyty będzie wtedy można oddać zaległe książki.

Korzystając również z okazji chciałabym zaprosić już dziś wszystkich mieszkańców, by 30 maja od godz. 15.00  kibicowali drużynie „Bibliotekarzy” podczas Turnieju Wymiataczy, a 31 maja, w niedzielę o godz. 14.00 wsiedli z nami na rowery i wzięli udział w Rajdzie Rowerowym „Odjazdowy Bibliotekarz”. Start w wieruszowskim rynku o godzinie 14:00, przez Sokolniki, Czastary, Parcice, wracamy do Wieruszowa. Trasa liczy około 37 km.

Z okazji Dnia dziecka chciałabym zaprosić również wszystkie dzieci na 2 czerwca do naszej biblioteki, gdzie od godziny 14:00 odbędzie się u nas projekcja bajki „Sekret Eleonory”. Jest to historia małego chłopca, który dowiaduje się, że książki z biblioteki jego cioci zostaną sprzedane. Od kiedy chłopiec odkrywa magiczne właściwości księgozbioru postanawia ocalić kolekcję dla przyszłych pokoleń, oczywiście wiąże się z tym cały szereg przygód.

Najbliższy czas w Bibliotece zapowiada się bardzo ciekawie  dlatego zapraszam wszystkich mieszkańców do włączania się w nasze akcje i obserwowania profilu na fb https://www.facebook.com/MGBPWieruszow

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments