Czy powstanie powiatowy bookcrossing ?

Uwolnij ksiązke

 

 

 

 

Andrzej Dratwa Wieruszów   Radny Rady Powiatu Wieruszowskiego złożył  do Przewodniczącego Rady Powiatu Wieruszowskiego
i  Zarząd Powiatu Wieruszowskiego stosowny wniosek.

Andrzej Dratwa Wieruszów 27.08.2015
Radny Rady Powiatu Wieruszowskiego

Przewodniczący Rady Powiatu Wieruszowskiego
Zarząd Powiatu Wieruszowskiego
WNIOSEK

Wymień się książką w Wieruszowie, czyli wieruszowska akcja bookcrossingowa

Akcja ma na celu zorganizowanie stałych punktów bookcrossingu (a przez to też promowanie samego czytania) w Wieruszowie poczynając od bibliotek domu kultury, a kończąc na prywatnych kawiarniach i księgarniach oraz edukację na czym polega bookcrossing, promowanie idei bookcrossingu i małą akcję promująca powstałe punkty

Charakter projektu
Powiatowy

Lokalizacja projektu
Biblioteki
Domy kultury
Miejskie i komercyjne instytucje (kawiarnie, księgarnie, galerie), które wyrażą chęć partycypacji, w szczególności w takich, w których się długo czeka w kolejkach. Parki, skwery, przestrzeń miejska i wiejska:

Istotne informacje o lokalizacji
Akcja opierałaby się na stworzeniu jednocześnie wielu punktów do wymieniania się książkami w różnych częściach Wieruszowa oraz także stworzeniu mapy na stronie internetowej miasta, gdzie takie punkty byłyby zaznaczone. Projekt opiera się w pewnej mierze na nawiązaniu współpracy z instytucjami publicznymi i komercyjnymi (jak księgarnie, kawiarnie, biblioteki, itp.) zajmującymi się ogólnie rozumianą kulturą. Współpraca taka miałaby polegać na posiadaniu u siebie i opiekowaniu się punktem (regałem) bookcrossingu, który byłby zaznaczony na mapie na stronie Wieruszowa oraz na ulotkach.

Klasyfikacja projektu
• edukacja
• kultura
• przestrzeń publiczna

Potencjalni odbiorcy projektu
• młodzież
• dorośli
• studenci
Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców
Akcja byłaby całkowicie dostępna dla wszystkich, nie wymagałaby żadnej rejestracji, i byłaby dostępna cały czas. Rzeczą w zasadzie opcjonalną dla kogoś, kto oddaje własne książki, byłoby naklejenie nalepki oznaczającej, że dana książka jest oddana w system bookcrossingowy. Nalepki takie byłyby dostępne wolno w punktach bookcrosingowych.

Pełny opis projektu
Za Wikipedią: bookcrossing – idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Projekt ma na celu zorganizowanie przez miasto stałych punktów bookcrossingowych w przestrzeni miejskiej i na nawiązaniu współpracy z instytucjami publicznymi i komercyjnymi (jak księgarnie, galerie, kawiarnie, biblioteki itp.) zajmującymi się ogólnie rozumianą kulturą. Współpraca taka miałaby polegać na posiadaniu u siebie i opiekowaniu się punktem (regałem) bookcrossingu zaznaczonym na mapie bookcrossingowej jako punkt. Współpraca ta mogłaby zarówno polegać na oddaniu „miejskiego regału” pod opiekę jakiejś placówki jak i po prostu zachęceniu do takiego regału zorganizowania i dopisania na listę.

Punkty bookcrossingowy byłyby regałem, półką lub gablotą, gdzie można swobodnie wkładać i wyjmować książki. Punkt byłby oznaczony grafikami tłumaczącymi prosto zasadę działania bookcrossingu („wymień się książką w Wieruszowie”) i (przynajmniej na początku) byłby zaopatrzony w ulotki z dokładniejszym opisem, wydrukowaną mapą punktów i nakłonieniem do partycypacji (w tym do przekazywania swoich własnych niepotrzebnych, nieużywanych książek) oraz naklejkami na książki informującymi, że dana książka została oddana do akcji bookcrossingu.

Na stronie internetowej miasta byłaby dostępna wersja online mapy, do której mogłyby być dołączane nowe punkty bookcrossingowe powstałe już z inicjatywy własnej instytucji.

Ponadto projekt zakłada małą akcję reklamowo-informacyjną systemu bookcrossingu w Wieruszowie w celu edukacji mieszkańców jak korzystać z systemu, która obejmowałaby ulotki, plakaty ogłoszeniowe w środkach masowego przekazu publicznego. W środku budynków punkty byłyby prawdopodobnie zwykłymi regałami, a na zewnątrz przybierałyby formę szafy przypominającej drzewo (jak istniejący punkt na Ursynowie) lub gabloty (jak istniejące w Poznaniu) zależnie od charakteru otoczenia.

Chciałbym brać udział w konsultacjach, mieć wpływ na realizację.

Uzasadnienie dla realizacji projektu
Projekt miałby pozytywny wpływ na ukulturalnienie Wieruszowa i jej mieszkańców poprzez promocję czytelnictwa i samego bookcrossingu. Polepszałoby to wizerunek Wieruszowa i powiatu na tle innych miast naszego województwa.

Wstępny kosztorys projektu

wraz z wyszczególnieniem jego składowych
Zakup 3-4 regałów do punktów w środku budynków (do urzędów, bibliotek, domu kultury: 400 zł
Zakup ok. 1-2 regałów/gablot „terenowych”: 300-400 zł
Koszt pozyskania „początkowych” książek (zapewne w dużej mierze od księgarni chętnych zaoferować książki do takiej akcji z bardzo dużymi rabatami czy niepotrzebnych (ze względów jakości) zbiorów bibliotek): 100 zł
Projekty modelu regałów terenowych (zapewne dwóch wariantów – drzewnego-parkowego i gablotowego-miejskiego): 100 zł
Projekt umiejscowienia regałów w przestrzeni miejskiej: 100 zł
Projekt ulotki i nalepki: 50 zł
Wydrukowanie ok. 1000 tys. ulotek informacyjno-edukacyjnych zaznajamiających z akcją i mapą punktów bookcrossingowych: 100zł
Wydrukowanie plakatów reklamowych w formacie B1 i wykorzystanie jako reklam: 100 zł

Produkcja nalepek oznaczających, że dana książka należy do akcji bookcrossingu: 50 zł

Projekty regałów terenowych mogłyby być wzorowane na istniejących i działających regałach parkowym w parku na Ursynowie w Warszawie, czy na poznańskim regale miejskim.
Całkowity koszt projektu: zł 1250 zł
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu :
Koszty bieżącej konserwacji i napraw regałów „terenowych”: 100 zł/rok
Całkowity roczny koszt eksploatacji: 100,00 zł

Andrzej Dratwa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
małgosia
8 lat temu

Wieszczu emerycie-mniemam ze nie jesteś poetą bo nie umiesz czytać między wierszami. Nie napisałam poeta-emeryt to coś złego,nawet nie dokonałam takiego połączania!!! Poeta to stan ducha ,jak i emeryt i zgorzkniały emeryt. To są trzy rożne stany skupienia! Myślałam ze to oczywiste!postaram się wyrażać jaśniej.
Nie zauważyłeś ze ja pytam? świadczy o tym takie małe słowo „Czy..” mam świadomość ze jest to pytanie retoryczne,bo wiadomo ze nie ma na takie pytania odpowiedzi i nawet jej nie oczekuje.To bardziej rzucanie w przestrzeń problemu .Zostaje jedynie filozofia i etyka na owo „czy”….
Moje myślenie możne nieudolnie ubrane w słowa chciało poruszyć problem „prawdziwości”. Poetów. Czy poeta to ten który narzeka na Salwadora Dali,i miejsce? Czy jest to maruda który chowa się za poezje?
Halina-jakich ludzi obrażam?

Halina
8 lat temu

Czy Ty Małgosiu, przypadkiem nie obrażasz ludzi…Czy masz prawo do takich ocen? Co za dużo to niezdrowo!

małgosia
8 lat temu

Prawdziwym poetom nie przeszkadza nic,ani Salvador, autor wspaniałych ksiązek i obrazów ,ani czas ,a tym bardziej miejsce.chyba ze poeci udawani-myslą tylko że są poeatmi a z artyzmem i wrazliwoscią i ubieraniem w słowa rzczywistości , nie mają nic wspólnego.Krakowski salon poezji odbywa się w róznych dziwnych miejscach,im dziwniej tym dla poetów bardziej inspirująco.poeta musi myślec i otwierac się na nowe.inaczej nie bedzie poetą-obserwatorem , a narzekajacym na nową rzeczywistość zgorzkniałym emerytem.i teraz w kontekscie komentarza wyzej….czy Wieruszów potrzebuje Takich poetów którzy nie umieja znalesc nowych dróg,nowa rzeczywistosc ich nie inspiruje a sa zasklepeni w skorupie starych nawyków ?czy własny sos nie jest juz skisły?Prosze wyjsc do młodych! W Młodości jest siła i inspiracja.

Pytająca
8 lat temu

Gdzie znajdują się książki i filmy, które były zbierane podczas jakiegoś pikniku kulturalnego do kawiarenki WDK? Czy Redakcja może to sprawdzić?

Anonimowo
8 lat temu

Taki punkt wymiany książek był w Wieruszowie w Kawiarence Artystycznej WDK, sam przekazałem tam książki… Ale teraz zawitał tam Salvadore a dla książek nie ma miejsca:-(

aka
8 lat temu

Z tego co się orientuję to w bibliotece miejskiej i powiatowej już są miejsca w których można zostawić bądź zabrać ze sobą książkę, zgodne z ideą bookcrossingu.