W WDK zbudowali zespół międzynarodowej wymiany

wymianaCztery różne narodowości, trzy zaangażowane państwa, dwa główne hasła: migranci i uchodźcy oraz jeden główny cel: międzynarodowej integracji.

„I co to ma ze mną wspólnego?…” Migranci i uchodźcy obecni w naszych społeczeństwach – pod takim hasłem grupa młodzieży rozpoczęła projekt międzynarodowej wymiany.

 

Spotkanie mające na celu wybór uczestników przedsięwzięcia odbyło się 24 sierpnia w WDK. Organizatorami przedsięwzięcia, w którym weźmie udział w sumie 28 młodych osób: Polaków, Niemców, Żydów oraz Arabów są Wieruszowski Dom Kultury, Stowarzyszenie Jeden Świat, Haus am Maiberg oraz centrum edukacji Givat Haviva.

Pierwsza część tej międzynarodowej wymiany będzie miała miejsce od 25 do 31 października br. w Heppenheim (Niemcy), kolejna planowana jest na jesień 2016 r. w Givat Haviva, Menashe (Izrael). W programie przewidziano m.in.: warsztaty tematyczne, wycieczki, stworzenie filmu, wystawy fotograficznej oraz animacje językowe.

Jeden Świat i Haus am Maiberg organizują kilkanaście projektów międzynarodowych rocznie. W tym roku po raz pierwszy nawiązana została współpraca dodatkowo z centrum edukacyjnym Givat Haviva z Izreala oraz Wieruszowskim Domem Kultury, który stał się dodatkowo jedynym ośrodkiem rekrutującym uczestników z terenu Polski. Polscy uczestnicy w wieku 15-17 lat będą pochodzić tylko i wyłącznie z regionu wieruszowskiego.

Dla nas to bardzo ważne, aby udostępnić młodzieży pole dyskusji na aktualne, trudne tematy i poznanie różnych perspektyw z nimi związanych. To już nie pierwsze międzynarodowe wydarzenie i projekt jaki udało się nam realizować w ostatnich tygodniach, pierwszym był semi – camp z udziałem wolontariuszy z Iranu, Meksyku oraz Chin, za chwilę w domu kultury funkcjonować będzie centrum międzynarodowego wolontariatu. Mam nadzieję, że to początek budowania trwałego międzynarodowego zsieciowania domu kultury, ponieważ w perspektywie czasu to tylko zalążek tego co w tym kontekście możemy zrobić” – komentuje Dawid Kosakiewicz Dyrektor Wieruszowskiego Domu Kultury.

Młodzież podczas wyjazdów podejmować będzie wraz z animatorami tematy migracji w społeczeństwach, wyzwań jakie przynosi, radzenia sobie ze stereotypami, reakcji odnośnie migracji w środowiskach. Wspólne działania mają za zadanie promować otwartość i świadomość różnorodności kulturowej. Projekt jest wspierany przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży (DPJW), Centrum Koordynacji Niemiecko – Izraelskiej Wymiany Młodzieży (ConAct), fundusze Ministerstwa Spraw Społecznych w Hesji oraz Wieruszowski Dom Kultury.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
franek
8 lat temu

Wcale się nie zdziwię jak się okaże, że opiekunami młodzieży w wyjazdach do Niemiec i Izraela okaże się p.dyrektor i burmistrz. Oczywiście tylko w celu nadania odpowiedniej rangi tym spotkaniom, a problemy emigracji w Europie na pewno zostaną natychmiast rozwiązane.Czego to się nie robi dla wieruszowskiej kultury.

niezmiernie ciekawy
8 lat temu

Inicjatywa takiego działania niezmiernie ciekawa i cenna ale zawsze jest ale. Dlaczego nie podano nazwisk wieruszowskich wybranków. Jakie kryteria decydowały o wyborze (myślę że znajomość ang. przynajmniej w zakresie podstawowym). Obym tylko się nie zdziwił. Mam nadzieję, że wszystko jest ok.