A Ty Mi Grajku Graj – Powiatowa Biesiada Folklorystyczna

Biesia I (37) (Copy)W sobotę 17 października Lututów na jedno popołudnie stał się stolicą folkloru Ziemi Wieruszowskiej, bowiem tego dnia w Gminnym Ośrodku Kultury zorganizowana została Biesiada Folklorystyczna o zasięgu powiatowym.

 

 

„Witam Państwa na Powiatowej Biesiadzie Folklorystycznej p.n. „A Ty Mi Grajku Graj” z udziałem zespołów ludowych i biesiadnych, które mam zaszczyt serdecznie powitać”. Tymi słowami imprezę rozpoczął dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Wacław Zabłocki.
Przywitał v-ce Starostę Powiatu wieruszowskiego p. Mirosława Urbasia,
v-ce przewodniczącego Rady Powiatu p. Józefa Suwarę, Wójta Gminy Lututów p. Marka Pikułę, Prezesa RBS w Lututowie p. Mariana Fitę, etnografa p. Tomasza Spychałę, dyrektorów placówek oświatowych i biblioteki, radnych Rady Powiatu, Radnych Rady Gminy, zespół muzyczny z GOK w Klonowej, sponsorów, Stowarzyszenie „Rodzina” oraz wierną od lat publiczność.

Dyrektor przedstawił tradycję „folkloryzowania”, która sięga roku 1995 oraz czterech przeglądów folklorystycznych organizowanych wspólnie z Wojewódzkim Domem Kultury w Sieradzu.

Pierwsza Powiatowa Biesiada miała miejsce w 1999 roku.
Nazwy też się zmieniały były to konkursy, przeglądy, żeby w końcu zostać Biesiadą Powiatową Zespołów Folklorystycznych i Kapel Podwórkowych.
W 2000 roku biesiada była połączona z 25 leciem zespołu w Sokolnikach.
W roku 2010 roku odbywała się w Czastarach z okazji 25 lecia Kapeli
w Czastarach.

W roku 2012 połączona była z 25 leciem Kapeli Ludowej „Lututowiane”.
W 2014 roku dzięki dofinansowaniu z Łódzkiego Domu Kultury Przegląd Folklorystyczny miał zasięg międzypowiatowy.

W roku bieżącym jak zaznaczył p. Zabłocki impreza będzie skromna ale nie zabraknie ciepła i pozytywnej energii. Dyrektor GOK podkreślił duże zaangażowanie w realizację zadania Starostwa Powiatowego w Wieruszowie, Samorządu Gminy Lututów oraz Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie.

Następnie głos zabrał gospodarz gminy Wójt Gminy Lututów pan Marek Pikuła. Pokreślił rolę Gminy Lututów w kultywowaniu tradycji i regionalizmu oraz dokonał uroczystego otwarcia tegorocznej Biesiady Powiatowej.

Po nim prowadzenie przejęła p. Aleksandra Kalus, organizatorka całej imprezy a zarazem dobry duch Gminnego Ośrodka Kultury. Na wstępie p. Aleksandra powiedziała: Powiatowa Biesiada Folklorystyczna jest projektem realizowanym we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Wieruszowie wpisanym w kalendarz imprez powiatowych oraz w kalendarz wydarzeń kulturalnych w naszej Gminie. Jest zatem częścią tej ziemi i miejsca w którym żyjemy, mieszkamy i pracujemy. Jest produktem pracy muzyków i śpiewaków amatorów, którzy z pasją pielęgnują wartości dziedzictwa kulturowego przekazywanego z pokolenia na pokolenie.

Ci ludzie twardo wrośli w ziemię swoich ojców aby nie zatracić tożsamości i ze czcią dbać o kształt i wymiar kultury ludowej w lokalnym środowisku.
Szanowni Państwo zanim rozpoczniemy wspólne muzykowanie pragnę zaprosić wszystkich państwa do zabawy oraz degustacji produktów, które otrzymaliśmy od sponsorów: a sponsorami dzisiejszej imprezy są: Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie, Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu, Masarnia „Brzozowiec” oraz darczyńca, który chce pozostać anonimowy. Ale szanowni goście to nie wszystko. Na stole biesiadnym obok produktów krzepiących ciało znajdują się również napoje po spożyciu których człowiekowi robi się cieplej i weselej. Rzeczone napoje otrzymaliśmy od p. Wiesława Wawrzyniaka, który prowadzi Przedsiębiorstwo Handlowo – Produkcyjne w Kaliszu”.

Po tym krótkim wprowadzeniu zespoły w kolejności: „Lututowianie”, „Sokolniki” oraz „Podpora Rodziny” z Dzietrzkowic zaprezentowały swój repertuar i wieloletni dorobek artystyczny.

Po zakończeniu muzycznej wędrówki szlakiem pieśni,tradycyjnej muzyki instrumentalnej oraz piosenki biesiadnej p. Aleksandra Kalus powiedziała:
„Szanowni państwo jesteście świadkami widowiska muzycznego, które jest niewielką iskierką tak pięknej aczkolwiek ginącej kultury ludowej, która jest naszym narodowym dziedzictwem. W dobie tak ogromnego postępu technicznego należy pamiętać o tym żeby ta iskierka nie zgasła i zrobić wszystko aby przybrała kształt płomienia.

Budując swoją teraźniejszość musimy patrzeć w przyszłość ale nie wolno nam zapominać o przeszłości ponieważ to tradycja, wiara, historia daje nam solidne fundamenty na których możemy budować własną tożsamość.

Adam Asnyk w utworze „Do młodych” napisał: „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść”. My drodzy państwo musimy o tym pamiętać ponieważ po nas przyjdą kolejne pokolenia, które swoją przyszłość budować będą na naszych fundamentach”.

Następnie głos zabrał v-ce Starosta Powiatu Wieruszowskiego Pan Mirosław Urbaś, który w kilku ciepłych zdaniach podsumował imprezę oraz wspólnie z Wójtem Gminy p. Markiem Pikułą na ręce kierowników zespołów wręczyli nagrody oraz okolicznościowe dyplomy. Podczas gali podkreślono rolę kierowników, którzy stoją na straży dobrej współpracy i wizerunku zespołu.

Na zakończenie organizatorzy imprezy przygotowali dla muzyków, śpiewaków oraz wszystkich gości dodatkową niespodziankę w postaci upominku muzycznego w wykonaniu zespołu z Gminnego Ośrodka Kultury w Klonowej.

Zwieńczeniem uroczystości była wspólna kolacja przygotowana przez panie kucharki z Przedszkola oraz zabawa przy muzyce biesiadnej.
Organizatorzy

Foto: W. Zabłocki

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments