Nabożeństwo różańcowe i procesja ulicami Wieruszowa

_DSC0804W Święto Matki Bożej Różańcowej 7 października 2015 r. odbyło się nabożeństwo różańcowe połączone z procesją ulicami Wieruszowa. Jest to patronalne święto Wspólnot Różańcowych, popularnie nazywamy: Kołami Różańcowymi, wspólnota Róż Różańcowych, Żywy Różaniec.

Nabożeństwo Różańcowe rozpoczęło się dziesiątką różańca w kościele, a pozostałe były odmawiane podczas   procesji z figurą MB Fatimskiej. Po zakończonej procesji odprawiono Mszę Świętą której przewodniczył o. Piotr Polek w intencji Róż Różańcowych, za żyjących oraz zmarłych ich członków.

Z historii wiemy, że: Wydarzenia miały miejsce pod Lepanto 7 października 1571 roku. W 1571 roku turecki król Selim II chciał podbić całą Europę, by ogarnęła ją wiara muzułmańska. Papież Św. Pius V, wówczas kiedy dowiedział się o planach sułtana rozpoczął gorliwą modlitwę różańcową, w czasie której powierzył los Europy w objęcia Maryi. W czasie modlitwy doznał wizji, w której zobaczył Maryję patrzącą spokojnym wzrokiem na niego jak i walczącą flotę pod Lepanto. Wojska chrześcijańskie pokonały przeciwników, papież św. Pius V wiedział, że jest to cudowne ocalenie Europy przez Matkę Bożą. ustanowił 7 października na pamiątkę tamtych wydarzeń święto Matki Bożej Różańcowej. W 1885 roku miesiąc październik został ustanowiony modlitwą różańca, tak trwa po dzisiejszy dzień.

Różaniec jest modlitwą maryjną, tj. duchowo jednoczącą chrześcijanina z osobą Matki Jezusa. Różaniec jest modlitwą bardzo prostą, a jednocześnie kompletną pod każdym względem. Człowiek włącza się w nią ciałem i duszą, swoim głosem i dłońmi, swym umysłem i sercem.

O Różańcu papieże mówili:

Jak powiedział Pius XII „dusza czuje się łagodnie pociągnięta do postępowania drogą wytyczoną przez Chrystusa i Jego Matkę”.

Przypominając słowa św. Jana XXIII papież bł. Paweł VI pragnął, aby Różaniec stał się „wielką modlitwą publiczną i powszechną wobec zwyczajnych i nadzwyczajnych potrzeb świętego Kościoła, narodów i całego świata”.

Św. Jan Paweł II o Różańcu Świętym.

Odmawiać różaniec to znaczy udać się do szkoły Maryi i uczyć się od niej, Matki i apostołki Chrystusa, jak żyć całkowicie zgodnie z wymaganiami wiary chrześcijańskiej.

Podczas modlitwy różańcowej kontemplujemy Chrystusa, patrząc na Niego uprzywilejowanym wzrokiem Jego Matki Maryi; rozważamy tajemnicę życia, cierpienia i zmartwychwstania Pana oczami i sercem Tej, która była Mu najbliższa.

Różaniec jest moją codzienną modlitwą – i muszę powiedzieć, że jest modlitwą cudowną, cudowną w swojej prostocie i w swej głębi…W tej modlitwie powtarzamy wiele razy te same słowa, lecz są to słowa, które Dziewica Maryja usłyszała od Archanioła i od swej krewnej Św. Elżbiety. Z tymi słowami łączy się cały Kościół.

Modlitwa różańcowa jest modlitwą wdzięczności, miłości i ufnej prośby… Do tej modlitwy różańcowej zachęcam was i zapraszam. Odmawiajcie różaniec!. Ufam, że ta tradycja odmawiania różańca w mojej Ojczyźnie będzie dalej podtrzymywana i rozwijana. Tego życzę z całego serca duszpasterzom i rodakom w mojej Ojczyźnie”.

Św. Jan Paweł II niejeden raz w swoich publicznych przemówieniach zachęcali wiernych do ukochania tej modlitwy.

Bł. o. Honorat Koźmiński kiedyś powiedział – Gdyby Polacy bez przerwy odmawiali Różaniec w Gietrzwałdzie, nie musieliby walczyć o wolną Polskę, mieliby ją bez walki wolną”.

I my dzisiaj i przez cały październik bierzemy w ręce różaniec, i powtarzamy słowa Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej.

W dzisiejszych czasach kiedy i my wszyscy „walczymy” o wolną naszą Ojczyznę, bierzmy różańce do rąk czy jesteście w pracy, w domu, szkole, na mieście czy na uczelni i oplatajmy modlitwą te nasze sprawy. A szczególnie w tych dniach, kiedy w Watykanie zebrał się Synod o Rodzinie, polecamy pod opiekę Najświętszej Maryi Panny oraz św. Jana Pawła II i  patronów naszej Ojczyzny.

Piotr Kołodziejczyk
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments