Obchody Dnia Niepodległości w Bolesławcu

DSC_0600 (Copy)Nabożeństwem w kościele pw. Św. Trójcy w intencji poległych za Ojczyznę rozpoczęły się  7 listopada dwudniowe obchody Dnia Niepodległości w Bolesławcu.

Po mszy przemaszerowano na Rynek, gdzie pod  pomnikiem złożono kwiaty, a następnie mieszkańcy mogli obejrzeć inscenizację historyczną- pożegnanie i wymarsz oddziału powstańczego z 1863 r.

Drugi dzień obchodów Dnia Niepodległości rozpoczął się  rekonstrukcją bitwy z powstania styczniowego przy  bolesławieckiej Baszcie przedstawiającą wydarzenia  z roku 1863 mające miejsce w naszym Regionie. W roku 1863 Bolesławiec, podobnie jak cały powiat wieluński był rejonem nadgranicznym. Grupy rekonstrukcyjne, młodzież z gimnazjum w Bolesławcu, mieszkańcy oraz członkowie Klubu Historyczno – Regionalnego Gloria Vitis  zaprezentowały potyczki odziału powstańczego z moskalami oraz  przemyt broni i zaopatrzenia dla Powstania.

O godz. 15.00  pod cerkwią w Chróścinie odprawione zostało nabożeństwo ekumeniczne w intencji Ojczyzny  z udziałem księży prawosławnych i katolickich.

Po nabożeństwie miało miejsce otwarcie Muzeum w Plenerze przy cerkwi. Muzeum składa się z 8 paneli wystawowych.  Na nich pokazane było życie mieszkańców w zaborze oraz  walki niepodległościowe.

W organizację obchodów włączyła się Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie,  Klub Regionalno – Historyczny „Gloria Victis”, Gminny Ośrodek  Kultury w Bolesławcu oraz Urząd Gminy.

Dwudniowe obchody Dnia Niepodległości w Bolesławcu i otwarcie Muzeum w Plenerze zostały zrealizowane  w ramach projektu „Spotkania z przeszłością”. Projekt współfinansowany  jest ze środków Łódzkiego Domu Kultury, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego, Gminnego Ośrodka Kultury w Bolesławcu i PBP w Wieruszowie.

Foto/Film: Piotr Kołodziejczyk

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bolesławiec. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments