Sara, Nirwana i ja – spektakl z przesłaniem

Mroczeń  (1)„Miłość nie zawsze jest początkiem czegoś dobrego…”
Grupa teatralna „Echo Pałacu” z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczeniu zaprosiło mieszkańców Mroczenia, gości, rodziców, uczniów, znajomych, przyjaciół na premierę spektaklu pt. „Sara, Nirwana i ja”, na motywach sztuki Agaty Parady.

 

Spektakl premierowy miał miejsce 29 listopada 2015r. w sali gimnastycznej Gimnazjum w Mroczeniu. Rozbudowania tekstu A. Parady dokonali uczniowie we współpracy z opiekunami grupy i przedstawili w kilkunastu odsłonach. Sztuka porusza istotny i ciągle aktualny problem relacji młodych ludzi, ich rodziców lub opiekunów, które niejednokrotnie prowadzą do niezrozumienia i szukania alternatywy w niewłaściwym miejscu.

Spektakl dotyczył powszechnego w społeczeństwie problemu narkomanii.
Główna bohaterka Sara jest nastolatką, uczennicą renomowanego liceum. Prowadzi beztroskie życie. Nie stwarza problemów wychowawczych, ma swoje marzenia, które realizuje dzięki uporowi i chęci do nauki. Zdaje się, że ma kochanych, acz wymagających rodziców, siostrę. Można by rzec, że życie jest sielanką.

Do czasu kiedy na jej prostej drodze staje pewnego dnia on, przystojny chłopak – Maks, który zagubił się w życiu – młody narkoman, ale jego życiowym przewodnikiem stały się narkotyki i to on świadomie podstępem wciąga ją w nałóg, w świat, w którym sam żyje, w świat iluzji, złudzeń, które przysłaniają prawdę o rzeczywistości i to w ten świat zostaje wchłonięta Sara. Dziewczyna „zauroczona miłością”, okłamuje rodziców, wyprowadza się z domu, w ten sposób traci dom, rodzinę, przyjaciół, a także zdrowie. Czy znajdą się osoby, które jej pomogą? Czy rodzice zrozumieją problem nastolatki i chociaż spróbują wyciągnąć z nałogu? Nie mając oparcia w najbliższych, zatraca się w nim i zmierza prostą drogą ku przepaści.

Przesłaniem spektaklu jest uświadomienie uczniom, widzom, że każdy z nas – niezależnie od wieku czy płci – może stanąć przed zagrożeniem ze strony narkotyków czy innych używek. Podsumowując, spektakl przesłanie otwiera nasze umysły na poruszany problem i uświadamia, jak łatwo można ulec nałogom i zmarnować sobie życie. Pokazuje też jak ważna w naszym życiu jest rodzina, która w jednym przypadku podaje pomocną dłoń a w przypadku Sary rodzice odtrącają ją. Historia Sary kończy się nieszczęśliwie, odepchnięta przez rodziców w niemym krzyku rozpaczy, bez wizji przyszłości umiera w szpitalu po przedawkowaniu.

W spektaklu wystąpili: Sara – Dominika Gruszka, Wiktoria Zychla; Maks – Maciej Kieszkowski; Kacper – Tobiasz Lubowski; Rodzice Sary – Wiktoria Kokot i Jakub Lempert; Kasia – Roksana Janus, Rodzice Kasi – Kornelia Maciejewska, Jakub Oszenda, lekarka – Julia Winiecka, pielęgniarka – Natalia Rabiega; Angela(siostra Sary) – Martyna Cieślak; Monika – Anna Kania; Ania – Katarzyna Wala; Ewa – Nikola Czajkowska; Asia – Nikola Kurzawa; Sandra – Patrycja Jerczyńska; Martyna – Martyna Lubojańska, Żaneta – Żaneta Federowicz. Reżyseria: Joanna Gruszka i Elżbieta Ilska. Współpraca: Agnieszka Sitek, Ewa Jędrzejewska, Kazimierz Skiba, Paweł Hańczak – DJ Medyk. Rada Programowa Teatru: Angelika Janus, Krystyna Lempert, Danuta Kokot, Kornelia Cieślak, Iwona Oszenda.

Były kwiaty, podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do pomocy w realizacji i zaprezentowaniu tego spektaklu szerokiej publiczności. „Nie zawsze trzeba nieć same piątki, w życiu osiąga się sukcesy, kiedy daje się możliwość spojrzenia na siebie i rozwijania swoich pasji oraz talentu – mówił dyrektor A. Tyra i dziękował wszystkim przybyłym na to spotykanie, młodym artystom, nauczycielom, rodzicom.

Ogromnie się wzruszyłam, staram się robić wszystko, by było lepiej dzieciom i młodzieży, dziękuję nauczycielom, rodzicom i dyrektorowi za prowadzenie i rozwój szkoły. Tyle mądrości, idei i przesłania zawierał spektakl, że trzeba, by ujrzał światło dzienne poza ta miejscowością, był pokazany w innych miejscowościach – dodała wójt B. Lewandowska Siwek. Już dawno nie byłam na tak dobrym spektaklu, nie był to łatwy spektakl, było mocne przesłanie, które poruszyło nas dogłębnie. Wspaniała gra młodzieży a wspaniali nauczyciele umieli wydobyć z młodzieży to co jest w nich najlepsze – podkreśliła poseł RP B. Henczyca. Po spektaklu dyrektor w imieniu rodziców zaprosił wszystkich na bankiet.
MaŁa

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Baranów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments