Wydatki z budżetu gminy na ryczałty samochodowe w latach 2014 i 2015

ryczalty Nawiązując do wniosków o udostępnienie informacji publicznej kierowanych do Urzędu Miejskiego w Wieruszowie przez lokalne media informujemy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa przedsiębiorca zatrudniający pracownika może wykorzystywać na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochód należący do tej osoby. W takiej sytuacji należy zwrócić pracownikowi koszty wykorzystania tego samochodu.
W przypadku, gdy pracownik używa swojego prywatnego samochodu na bieżące potrzeby w tak zwanych jazdach miejscowych (lokalnych) konieczne jest podpisanie umowy o użytkowanie takiego auta. Ważne jest również, aby samochód taki stanowił własność lub współwłasność pracownika albo pracownik posiadał inny tytuł prawny upoważniający go do rozporządzania tym samochodem.
Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów nie będących własnością pracodawcy w przypadku jazd miejscowych zwrot kosztów pracownikowi może być dokonany w sposób zryczałtowany.
Na podstawie tego przepisu pracodawca przyznaje pracownikowi limit kilometrów. Limit ten ustala pracodawca, ale powinien być on ustalony w zależności od liczby mieszkańców w danej gminie lub mieście, w których pracownik jest zatrudniony i nie może przekroczyć:
• 300 km – w miejscowości do 100 tys. Mieszkańców (dotyczy Gminy Wieruszów)
• 500 km – w miejscowości ponad 100 tys. do 500 tys. mieszkańców,
• 700 km – w miejscowości ponad 500 tys. mieszkańców.
Przyznane indywidualnie każdemu z pracowników limity przelicza się wykorzystując stawki obowiązujące za 1 km w zależności od pojemności skokowej silnika. Aktualne stawki za 1 km wynoszą:
Samochód osobowy Pojemność silnika do 900 cm3 Pojemność silnika pow. 900 cm3
Stawka za 1km 0,5214zł 0,8358zł
Obowiązkiem pracownika jest złożenie pisemnego oświadczenia o używaniu przez niego pojazdu do celów służbowych w danym miesiącu. Oświadczenie to powinno zawierać dane dotyczące pojazdu (pojemność silnika, marka, numer rejestracyjny) oraz określać liczbę dni nieobecności pracownika w miejscu pracy w danym miesiącu z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej lub innej nieobecności, a także liczbę dni, w których pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych. Kwotę ustalonego ryczałtu zmniejsza się o jedną dwudziestą drugą za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika w miejscu pracy z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej trwającej co najmniej 8 godzin lub innej nieobecności oraz za każdy dzień roboczy, w którym pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych.
W oparciu o w/w przepisy burmistrz przyznaje ryczałty na korzystanie z samochodu prywatnego do celów służbowych tym pracownikom Urzędu Miejskiego w Wieruszowie, których zakresy obowiązków związane są z koniecznością wyjazdu w godzinach pracy na teren gminy w związku z przeprowadzeniem np. wizji w terenie, kontroli, oględzin, odbiorów itp. Ryczałt w/w nie przysługuje pracownikowi na dojazd do pracy i powrót z niej.
Mając powyższe na uwadze poniżej publikujemy informację o wysokości wydatków z budżetu gminy związanych z przyznaniem ryczałtów poszczególnym pracownikom urzędu oddzielnie za 2014 i za 2015 rok.

WYKAZ PRACOWNIKÓW URZĘDU MIEJSKIEGO W WIERUSZOWIE OTRZYMUJĄCYCH RYCZAŁT SAMOCHODOWY

32um

http://www.wieruszow.pl/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
qwerty
8 lat temu

Jedynym racjonalnym wydatkiem w tym przypadku jest ryczałt dla gońca no i może inspektor od przyrody a reszta nie nabijać sobie kasy tylko korzystać ze samochodu służbowego. Wyjazdy służbowe tych kilku osób można zaplanować w skali tygodnia tak, że samochód służbowy będzie cały czas w użyciu. Owszem może zdarzyć się sytuacja wyjątkowa, ale ile razy. Z tych statystyk widać wyraźnie że nie które osoby zadbały aby przyznany limit rozliczyć co do grosza a czy faktycznie jeździły gdzieś służbowo nie wiadomo.