31 maja obchodzimy Dzień Bociana

131 maja obchodzimy Dzień Bociana. Tradycja święta ulubionego ptaka Polaków rozpoczęła się w Polsce w 2003 roku, dzięki inicjatywie stowarzyszenia „pro Natura”. Przyrodnicy oraz energetycy chcą w tym dniu zwrócić uwagę na zagrożenia i potrzebę ochrony bocianów białych, a także przypomnieć szczególne miejsce, jakie zajmują te ptaki w polskiej kulturze.

 

Od kilku lat Grupa Energa dodatkowo zachęca wspólnie z przyrodnikami do pomagania boćkom przez zbieranie sznurków, a w razie niebezpiecznych dla nich sytuacji do korzystania z infolinii 801 BOCIAN.

Dlaczego bociany upodobały sobie Polskę? Jakie są zwyczaje tych pięknych ptaków? Co zrobić kiedy widzimy boćka w potrzebie? Grupa Energa i PTTP “pro Natura” od lat wspólnie prowadzą szereg działań na rzecz popularyzowania wiedzy i pomocy bocianom białym w Polsce. Energetycy już od 20 lat montują platformy pod bocianie gniazda, które chronią ptaki przed porażeniem prądem, a okolicznych mieszkańców od przerw w dostawie energii elektrycznej. Energa zainstalowała ich już blisko 10.000 i można dzięki temu stwierdzić, że około 20% wszystkich gniazdujących w Polsce boćków korzysta z konstrukcji pod gniazda wykonanych przez energetyków Grupy Energa. Co roku instaluje się nie tylko nowe, ale też remontuje kilkuletnie platformy; gdyż gniazda potrafią ważyć nawet 1000 kg i często wymagają „odchudzenia”.

W ramach współpracy Energi z przyrodnikami powstała infolinia 801 BOCIAN (801-26-24-26), dzięki której pomagać bocianom może każdy nas. Pod tym telefonem przyrodnicy udzielają porad z zakresu ochrony bociana białego, zwłaszcza w przypadku stwierdzenia poszkodowanych ptaków, czy zagrożony gniazd.

Co roku “pro Natura” oraz Grupa Energa zachęcają także do zbierania plastikowych sznurków z pól, które bociany wykorzystują do budowy gniazd. Sznurki stanowią jednak śmiertelne zagrożenie dla ich piskląt. Młode mogą się w nie zaplątać i z tego powodu nigdy nie opuścić bocianiego gniazda.

Pamiętajmy o ochronie boćków nie tylko z okazji ich święta!

Więcej informacji na temat aktywności związanych z ochroną bocianów białych oraz ciekawostek na ich temat można znaleźć na www.bociany.pl, www.bocianopedia.pl i www.facebook.com/dbajobociany.

Info: ENERGA

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Z kraju. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments