Śpiew ma łączyć i dawać radość każdemu

IMG_1111-Copy Rozmowa z p. Sebastianem Sikorą Dyrygentem Chóru Con Grazia z Czastar.

 

 

ITP. Chór Con Crazia działa pod Pana kierownictwem od niespełna roku, a już występ w gmachu Filharmonii Kaszubskiej i trzecia nagroda festiwalu. Proszę się wytłumaczyć, jak do tego doszło? 🙂

Sebastian Sikora: Sam jestem w szoku! Zapewne występy w takim miejscu to marzenie wszystkich dyrygentów. Raz, że występ ogólnopolski, dwa, że z takiego małego czastarskiego świata, trzy, że tak szybko…. Dalej można by wiele faktów wyliczyć, pewnie będzie ku temu za chwilę okazja.

ITP. Organizator „I Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego 50+” Camerata Musicale – Wejherowski Chór Mieszany na swoim FB zamieścił następujący wpis: „Cieszymy się, że mieliśmy zaszczyt gościć Państwa na naszym Festiwalu. Z rozrzewnieniem będziemy wspominać wspólnie wpędzony czas, wszystkie konkursowe wykonania, momenty radości, zabawy ale również chwile wzruszenia, łzy spływające po policzkach laureatów. To było dla nas bardzo ważne wydarzenie. Mamy nadzieję, że opuszczaliście Państwo nasze miasto w poczuciu dobrze spędzonego czasu i już dzisiaj przyjmiecie nasze zaproszenie na kolejną edycję Festiwalu, którą mamy nadzieję dla Was zorganizować już za dwa lata…” A, jakie są odczucia i wrażenia Pana oraz Pań chórzystek po tym festiwalu? Jak Con Grazia wypadła na tle innych zespołów?

S.S: Właściwie w „wejherowskim podsumowaniu” zostało zawarte sedno Pani pytania. To, co czuje się podczas takiego wydarzenia, oprócz wzruszeń i radości, to również skupienie, napięcie i nie oszukujmy się – stres także, poziom robi swoje. Po uzyskaniu brązowego pasma ja sam czuję radość, jestem niezmiernie dumny z moich Pań chórzystek, które stanęły na wysokości zadania.  Nie zapominajmy, że to dla nich nie lada wyczyn. Widziałem, że były bardzo przejęte, że zależało im na jak najlepszej prezentacji, tym bardziej, że nasz zespół był najmłodszy stażem wśród pozostałych chórów. To, jak wypadliśmy oceniło profesjonalne Jury. Bardzo ważny dla nas jest fakt, że oceniani byliśmy przez specjalistów.

 ITP. Proszę powiedzieć o przygotowaniach do tego festiwalu. Zapewne wymagało to ogromnej pracy i czasu?

S.S. A ile mamy miejsca na odpowiedź na to pytanie?:) Oczywiście nie były to tylko regularne próby. Przygotowania wymagały godzin mnóstwa naszego czasu prywatnego. Właściwa aranżacja utworu, wypracowanie wszystkich elementów występu od początku do końca z zachowaniem standardów scenicznych – to wymaga musztry J, która również zwróciła uwagę.

ITP. Skoro w czerwcu rocznica, to należy zapytać, jak wyglądał początek zawiązania i działalności chóru?

S.S. Szczerze mówiąc, pierwotna koncepcja opierała się na tym, żeby zorganizować zajęcia chóralne dla Pań działających przy Klubie Seniora w taki sposób, aby czuły, że śpiewanie to wspaniała forma spędzania czasu. Szybko zauważyłem, że chęci i potencjał Pań mogę wykorzystać poważniej. Postawiliśmy na profesjonalny rozwój. Wszystko nabrało tempa. Uprzedziłem jednak, że to trudna i wymagająca poświęcenia praca.

ITP. Intryguje nazwa Waszego chóru. Co oznacza ta łacińska nazwa i skąd pomysł właśnie na taką?

S.S. Nazwy szukałem około tygodnia. To chyba jakieś zrządzenie losu, bo właśnie nad morzem zdecydowałem o takiej nazwie. Grazia z włoskiego oznacza „wdzięk”. Moje Panie Chórzystki zawsze prezentują się z ogromnym wdziękiem.

ITP. Panie Sebastianie, proszę powiedzieć, w jaki sposób mobilizuje Pan chórzystki, by znajdowały czas na próby i koncerty, i co jest najtrudniejsze a co cieszy w pracy z chórem?

 

S.S. Sprawdza się metoda nie kija, a marchewki. Śpiewanie ma nam przede wszystkim sprawiać radość i przyjemność, a jeśli to kończy się sukcesem – to wspaniale. Próby są konkretne, ale ważna jest też integracja. Przecież mieliśmy śpiewać tylko dla śpiewania·J A co jest najtrudniejsze? Na pewno nie różnica wieku. Niewątpliwie cieszy wzajemny szacunek.

ITP. Dla jakich odbiorców przeznaczona jest Wasza muzyka? Proszę również powiedzieć, jaki preferujecie repertuar?

S.S. Odbiorcą może być każdy, śpiewamy repertuar świecki, sakralny, patriotyczny, a nawet ludowy. W zamyśle mamy utwory z wykorzystaniem ruchu scenicznego.

ITP. Panie Dyrygencie, jak wygląda codzienna praca w chórze, proszę zdradzić kilka tajników Waszego „warsztatu”.

S.S. Tak jak wspomniałem – to systematyczna praca. Skupiamy się na emisji głosu, prawidłowym oddechu, czytelnej artykulacji i właściwym frazowaniu. Moje Panie musiały się tego nauczyć od podstaw.

ITP. Wiem, że występujecie lokalnie na różnych uroczystościach ale były też wyjazdy koncertowe. Proszę powiedzieć, gdzie koncertowaliście oprócz Wejherowa i jakie plany koncertowe na najbliższy czas?

S.S. Należy zacząć od występów lokalnych, poprzez powiatowe w Sokolnikach, regionalne w Wieruszowie i na ogólnopolskich w Skierniewicach oraz Wejherowie kończąc. Nasze plany, to dalszy rozwój. Konkursy i występy mają być tylko etapami i okazjami do promowania chóru i regionu. Każdy wyjazd daje możliwość lepszego poznania się i wiary we własne możliwości.

ITP. Chór żeński Con Grazia liczy obecnie 13 osób. Czy są możliwości dołączenia do zespołu, jakie są kryteria przyjęcia i czy są jakieś ograniczenia wiekowe?

 S.S. Po występie w Wejherowie stwierdziłem, że jestem gotów poszerzyć nasz skład, dlatego mile widziani są wszyscy chętni w każdym wieku. Nie ma żadnych ograniczeń – śpiew ma łączyć i dawać radość, każdemu.

ITP. Pytałam o najbliższe plany. A, jakie są Pana plany związane z chórem na przyszłość? Kiedy będzie można usłyszeć Was na płycie?

S.S. Wkrótce będziemy obchodzić nasz rok – dopiero rok! I to będzie dobra okazja do przemyśleń. O płycie jeszcze nie myśleliśmy, czas pokaże.

ITP. Proszę powiedzieć, jacy ludzie tworzą Chór Con Grazia, w jakim są wieku, skąd pochodzą? Które chórzystki mają potencjał, by zostać solistkami?

S.S. Przede wszystkim są to mieszkanki gminy Czastary, wiekowo 50+. We wszystkich Paniach drzemie potencjał solistki, ale chóralistyka to wspólne brzmienie.

ITP. Dziękuję za rozmowę. Jeszcze raz gratuluję zdobycia trzeciej nagrody na festiwalu w Filharmonii Kaszubskiej.

 

Z p. Sebastianem Sikorą – Dyrygentem Chóru Con Grazia z Czastar rozmawiała

 Anna Świegot

Zapraszamy na  www.facebook.com/tygodnikpowiatowy

IMG_1111-Copy

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Czastary. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments