Czy są szanse na geotermię w Wieruszowie?

part (Copy)Przedstawiamy Państwu raport zawierający informację geologiczną dla przewidywanej lokalizacji otworu geotermalnego w rejonie Wieruszowa. Dokument został przygotowany przez kieleckie Przedsiębiorstwo Geologiczne na zlecenie Gminy Wieruszów i był pierwszym krokiem w rozpoczętych pracach mających na celu zdefiniowanie możliwości i zagospodarowania wód termalnych w naszym rejonie.

Z analiz wynika, że dalsze działania w tym kierunku wydają się być uzasadnione. Kolejnym krokiem jest nawiązanie współpracy z doświadczonym w dziedzinie geotermii Przedsiębiorstwem Geologicznym POLGEOL z Warszawy, specjalizującym się nie tylko w przygotowaniach dokumentacji, badaniach, projektach czy nadzorach wiercenia ale także w pozyskiwaniu środków na inwestycje geotermalne – między innymi ze środków NFOŚiGW. Od obecnie przygotowywanych programów tego ostatniego, zależeć będą dalsze nasz prace o czym będziemy Państwa informować.

Podsumowania i wnioski – fragment dokumentu

Gmina Wieruszów leży w południowo-zachodniej części grzędy ostrzeszowsko-wieluńskiej, wchodzącej w skład monokliny przedsudeckiej południowej. Na sfałdowanym podłożu, zbudowanym z utworów karbonu dolnego, leży pokrywa permo-mezozoiczna, stanowiąca młodsze piętro strukturalne.
Przeanalizowane materiały archiwalne wskazują, że najbardziej perspektywicznym zbiornikiem geotermalnym w rejonie gminy Wieruszów jest dolnortiasowy zbiornik geotermalny (utwory pstrego piaskowca).
Podczas wiercenia otworu Wieruszów-1 z utworów pstrego piaskowca (z głębokości 1341-1628 m) do badań laboratoryjnych pobrano próbki piaskowca. Badania wykazały, że przebadane próbki charakteryzują się porowatością w granicach 2,82 – 18,55%, natomiast przepuszczalność próbek ze stropowej części badanego profilu wynosiła 90 – 93 mdcy. W otworze Wieruszów-1 z utworów pstrego piaskowca (głębokość opróbowanego horyzontu: 1427-1323 m) uzyskano przypływ solanki o wydajności 20 m3/h.
Poza tym, w odległości około 35 km na południowy zachód od Wieruszowa, w Wołczynie (otwór Wołczyn-VIIA), w 2014 roku udokumentowano złoże wód podziemnych z utworów pstrego piaskowca (trias dolny – ujęty poziom 830-1004 m p.p.t.). Pod względem chemicznym jest to 2,33% solanka chlorkowo-sodowo-wapniowa, bromkowa, żelazista, borowa. Temperatura wody na wypływie wynosi 43,5°C.
Zgodnie z danymi zamieszczonymi w Atlasie… (Górecki (red.), 2006a) temperatura w stropie utworów dolnotriasowych w rozpatrywanym rejonie osiąga wartość około 50-55°C. Mineralizacja wód w stropie utworów triasu dolnego w okolicach Wieruszowa może przekraczać 110 g/dm3. Utwory dolnotriasowe tworzące skały zbiornikowe wód geotermalnych w analizowanym obszarze cechują się przewodnością od 25 · 10−5 m2/s do 50 · 10−5 m2/s. Potencjalną wydajność ujęć wód geotermalnych bazujących na wodach dolnotriasowych w rozpatrywanym obszarze można przyjąć na poziomie około 75 m3/h
Woda termalna o takich parametrach klasyfikuje się głównie do wykorzystania w balneologii i rekreacji oraz może służyć do napełniania niecek basenowych. Strop utworów triasu dolnego znajduje się na głębokości około 1300 m p.p.t., co znacznie obniża koszty udostępnienia złoża. Miąższość całkowita utworów triasu dolnego w rejonie Wieruszowa wynosi około 400 m.
Pozostałe zbiorniki wód termalnych występujące w rejonie Wieruszowa w utworach charakteryzują się już znacznie słabszymi parametrami hydrogeotermalnymi.

RAPORT zawierający informację geologiczną dla przewidywanej lokalizacji otworu geotermalnego w rejonie Wieruszowa.

Zał. 1. Wycinek Mapy geologiczno-gospodarczej Polski w skali 1: 50 000.
Zał. 2. Wycinek Szczegółowej mapy geologicznej Polski w skali 1: 50 000.
Zał. 3. Wycinek Mapy hydrogeologicznej Polski w skali 1: 50 000.
Zał. 4.1. Mapy z utworów triasu górnego na Niżu Polskim (wg Atlasu zasobów geotermalnych formacji mezozoicznej na Niżu Polskim, red. W. Górecki i in., 2006 r.).
Zał. 4.2. Mapy z utworów triasu środkowego na Niżu Polskim (wg Atlasu zasobów geotermalnych formacji mezozoicznej na Niżu Polskim, red. W. Górecki i in., 2006 r.).
Zał. 4.3. Mapy z utworów triasu dolnego na Niżu Polskim (wg Atlasu zasobów geotermalnych formacji mezozoicznej na Niżu Polskim, red. W. Górecki i in., 2006 r.).
Zał. 4.4. Mapy z utworów permu dolnego na Niżu Polskim (wg Atlasu zasobów geotermalnych formacji mezozoicznej na Niżu Polskim, red. W. Górecki i in., 2006 r.).
Zał. 4.5. Mapy z utworów karbonu na Niżu Polskim (wg Atlasu zasobów geotermalnych formacji mezozoicznej na Niżu Polskim, red. W. Górecki i in., 2006 r.).
Zał. 5. Przypuszczalny profil litologiczno-stratygraficzny rejonu Wieruszowa.
Zał. 6. Archiwalna karta otworu wiertniczego Wieruszów-1.

Do pobrania (zip 56 MB)

wieruszow.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments