Obóz MDP Kąty Rybackie 2016

WesterplattePo raz kolejny w dniach od 25 czerwca do 8 lipca 2016 roku odbył się obóz szkoleniowo-wypoczynkowy dla członków OSP Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych województwa łódzkiego ,,Kąty Rybackie 2016”.

 

Chcąc zrealizować marzenia najmłodszych Ochotnicza Straż Pożarna w Łubnicach zorganizowała obóz MDP w Kątach Rybackich na którym połączono przyjemne z pożytecznym.

W obozie uczestniczyło 110 członków MDP z województwa łódzkiego w wieku od 10 do 15 lat. Wśród uczestników była grupa 40 młodych druhen i druhów z powiatu wieruszowskiego. Wspólnie z nimi wypoczywała również młodzież z powiatów: zgierskiego, łowickiego, opoczyńskiego oraz brzezińskiego.

Po przyjeździe do Ośrodka „Skowronki” uczestnicy obozu zostali zakwaterowani w  czteroosobowych domkach. Następnie przedstawiono podział uczestników na poszczególne sekcje. Na obozie serwowane były cztery posiłki dziennie (śniadania, obiad, kolacja) oraz dodatkowo podwieczorek.

W trakcie obozu zrealizowano program szkoleniowy dla członków MDP, który zakończył się zawodami CTIF ze sprzętem pożarniczym. Duży nacisk podczas szkolenia położono na doskonalenie umiejętności w pokonywaniu toru przeszkód. Druhny i druhowie niezależnie od wieku pełnili służby dyżurne: gospodarczą oraz wartowniczą. Każdy poranek zaczynał się pobudka i gimnastyką.

Poza zajęciami związanymi ze szkoleniem pożarniczym młodzież aktywnie wypoczywała zwiedzając okolice Kątów Rybackich. Młodzi druhowie korzystali z kąpieli morskich i słonecznych. Podczas pobytu na plaży młodzież poszukiwała skarbów morza tj: muszelek, bursztynów oraz różnych kamieni.

Zorganizowano całodniowe wycieczki autokarowe do Fromborka, Malborka i Trójmiasta. Będąc w Gdyni młodzież zwiedziła statek ,,SV Dar Pomorza/”, Dworzec Morski oraz gdyński port na Placu Gombrowicza, na którym znajduje się Pomnik „Ludziom Morza”. Pomnik to cztery kamienie symbolizujące cztery zawody morskie: dokerów, marynarzy, rybaków i stoczniowców. Na tablicy widnieje cytat: „Dziś synowie się nie trwożą burz ni szumów morskich wód”.

W Sopocie obozowicze wraz z opiekunami spacerowali i robili pamiątkowe zdjęcia na największej atrakcji tegoż miasta czyli na sopockim molo. Po czasie wolnym młodzież udała się do Gdańska. Przewodnik zaprezentował historię miasta i opowiedział o budowlach i atrakcjach turystycznych w Gdańsku. Po zwiedzeniu starówki wszyscy odbyli rejs statkiem do Westerplatte.

W kolejnym dniu zorganizowano wycieczkę do Fromborka. Młodzież zwiedziła Wzgórze Katedralne, Planetarium oraz rynek miasta. Zapoznano uczestników także z historią życia jednego  z wielkich Polaków tj. Mikołaja Kopernika. W drodze powrotnej obozowicze zwiedzili Krynicę Morską, a także latarnie morską w tejże miejscowości.

W Malborku uczestnicy obozu zostali oprowadzeni po zamku krzyżackim. Poznali jego historię i mieli możliwość zakupu pamiątek.

Niewątpliwe największą atrakcją dla sekcji chłopców był rejs szybką łodzią motorową typu RIB w Krynicy Morskiej.

W trakcie obozu odbyło się również bardzo dużo obozowych imprez, tj; dyskoteki, ognisko z pieczeniem kiełbasek, chrzest obozowy na plaży, a także wiele różnorodnych rozgrywek i zajęć sportowych. Przy ognisku w amfiteatrze młodzież zaprezentowała piosenki, układy tanecznych i skecze pełne humoru.

Podczas obozu zorganizowano rozgrywki:

Turniej piłki siatkowej
Turniej Beach Soccer’a
Turniej tenisa stołowego

Dla uczestników obozu zorganizowano także konkursy:

  • „ Ja też mam talent”
  • „ Rzeźba na plaży”
  • „ Znalazca największego bursztynu”

Wszystkie zajęcia były wcześniej zaplanowane i realizowane zgodnie z programem zajęć.

Dzień przed zakończeniem obozu zorganizowano uroczysty apel, na którym każdy młody strażak otrzymał pamiątkowy medal, wyróżnione zostały także osoby, które otrzymały Złotą Odznakę MDP. Były także podziękowania, słodkie upominki oraz pamiątkowe zdjęcia.

Młodzieżą z powiatu wieruszowskiego opiekowali się: druhna Monika Łuszkiewicz oraz druh Rafał Niedźwiecki.

Na obozie zagwarantowana była opieka medyczna sprawowana przez pielęgniarkę oraz opieka  ratownika podczas kąpieli morskich. Nie stwierdzono wypadków, a jedynie drobne kontuzje i dolegliwości wieku młodzieńczego oraz miejsca po ukąszeniach komarów, które będą nietrwałą pamiątką mile spędzonego czasu wśród nowych znajomych.

Osiągnięte cele:

– integracja zespołów z różnych powiatów;
– fantastyczna zabawa;
– kształcono postawę młodego Polaka – odważnego i mężnego;
– zapoznano się z pięknem krajobrazu nadmorskiego;
– stosowano się do zasad obozu i przestrzegano regulaminu;
– zorganizowano popisy talentów młodzieżowych;
– zadbano o rozwój fizyczny młodzieży.

Organizator

Komendant Gminny ZOSP RP
Gminy Łubnice
Jan Dudek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łubnice, Z kraju. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments