Z sercem do muzyki

DSC_0585Muzyka od dawna jest ważną częścią mieszkańców Łubnic. Wszystko za sprawą Orkiestry Dętej OSP. Już w latach siedemdziesiątych XIX wieku Wojciech Polus z Kolonii Dzietrzkowice założył w Łubnicach zespół, który nieoficjalnie uważany jest za genezę dzisiejszej orkiestry.

Brak wiarygodnych dokumentów na ten temat jednak zmusza do przyjęcia innej prawdy jaką jest 1916r. i powstanie Orkiestry Dętej dzięki mieszkańcowi Wójcina –  Piotrowi Mendel. Zapalony muzyk trzy razy w tygodniu spotykał się z 12 młodych ludzi, chętnych do nauki gry na instrumentach. Intensywniejsze działanie orkiestry można było zauważyć po 3 latach nauki. Zespół uświetniał swym występem różne uroczystości kościelne, ale też zabawy taneczne, wesele czy nawet pogrzeby.

W 1922 roku Piotr Mendel oddał zespół w ręce swojego wychowanka Antoniego Kawalca – Jędrasika z Łubnic. Pod jego kierownictwem zespół liczył 25 osób i otrzymał wiele zasług. 14 lat później niestety opuścił on Łubnice i wyemigrował do Francji, podobnie jak inni muzycy: Stefan Baniak, Piotr Falarz, Antoni Podgórski. Kierownictwo przejmuje więc Antoni Glapa. Okres międzywojenny nie służył orkiestrze. Swoją pomoc oferował ks. Alojzy Halama, jednak mimo wysiłku zespół miał 6-letnia przerwę. W czasie II wojny światowej części instrumentów, nut i dokumentów nie udało się uchronić przed zniszczeniem. Antoni Glapa wrócił do działalności zaraz po wyzwoleniu. Instrumenty pochowane w podziemiach, kryjówkach, znów ujrzały światło dzienne a zespół cieszy nasze uszy po dzień dzisiejszy.

Orkiestra Dęta przez kolejne lata przechodziła z rąk do rąk,  pomimo wielu trudności z m.in. brakiem miejsca na próby, brakiem finansów orkiestra działała na największych obrotach. Członków przybywało, zwiększał się repertuar, zespół wzbogacał się o nowe instrumenty i talenty. 5.02.1959 roku orkiestra została zarejestrowana w wydziale kultury PPRN w Wieruszowie. Pierwszym poważnym sukcesem muzyków było zajęcie I miejsca w powiatowych eliminacjach orkiestr dętych w Wieruszowie, rok 1962. Sześć lat później natomiast zdobyli wyróżnienie „Dyplom Uznania”, niedługo po tym wydarzeniu kolejny sukces – II lokata na Przeglądzie Powiatowym w ramach I Ogólnopolskiego Festiwalu Amatorskich Orkiestr Dętych. Szczególnym koncertem był występ  w 1974 roku, z okazji 29 rocznicy wyzwolenia Łodzi, w Filharmonii Łódzkiej.

Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte to szereg sukcesów orkiestry:

– 1975r. występ i nagroda na II ogólnopolskim Festiwalu orkiestr dętych w Pułtusku
– 1976r. nagroda puchar i dyplom na Festiwalu w Gołuchowie
– 1975r. koncert podczas rocznicy powstania OSP w Kępnie
– 1979r.  koncert podczas rocznicy powstania OSP w Laskach
– 1978r. IV miejsce na Międzywojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych
– 1979r. III miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Ostrowie Wielkopolskim
– 1981r. wyróżnienie i puchar w II Przeglądzie Chórów i Orkiestr w Ostrowie Wielkopolskim i w Międzywojewódzkim przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Wałbrzychu
–  1984r. I nagroda w III Przeglądzie Amatorskich Orkiestr OSP

Dwutysięczny rok również przyniósł Orkiestrze zasłużone nagrody za ciężką pracę. 2003r. orkiestra dostała wyróżnienie w II Przeglądzie Orkiestr Dętych Województwa Łódzkiego w Sieradzu. Zespół gościł w Parlamencie RP, z okazji obchodów Dni Straży Pożarnej. Ilość chętnych do gry na instrumentach jest tak wielka, że grupa orkiestry była zmuszona zatrudnić  w 2004 roku nowego instruktora muzyki  – Damiana Janasa. Tego roku do Orkiestry przyłączyła się również grupa mażoretek, która upiększa muzyczne wydarzenia, układami tanecznymi.

Obecni opiekuni Orkiestry Dętej w Łubicach – czyli mgr. Artur Krzęcia, oraz prowadząca mażoretki – Paulina Pawińska – Strzelecka, wzbogacają występy o nowe pomysły. Orkiestra jest zespołem młodych, wartkich ludzi, pełnych miłości do muzyki. Chętnie pokazują swoje umiejętności na imprezach okolicznościowych, uroczystościach lokalnych, powiatowych a nawet w innych państwach – Francji, Hiszpanii, Bułgarii.

Agata Fiszer

Ten wpis został opublikowany w kategorii Łubnice. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments