30 lat warcab w Lututowie

Fot  1 (Copy)Sekcja warcabowa działa od 1986 roku. A jako LKS ,,Czarna Damka,, Lututów od 2006 r. Obchodzimy więc w tym roku 30-lecie powstania klubu warcabowego. Klub zawiązywali: Edward Perdek, Jan Osiołkowski – do 2010 roku prezes oraz Wiktor Halamus – pierwszy przewodniczący sekcji.
Różnie układały się losy klubu w ciągu tych minionych 30 lat. Ale z cała stanowczością należy stwierdzić, że chwil dobrych i bardzo dobrych było więcej. Krótko chcielibyśmy wspomnieć o tych najważniejszych osiągnięciach.
Tylko podczas turniejów o randze mistrzowskiej / Młodzieżowe MP, MP LZS, Kryształowy Kamień, Turniej Freya, MP Niepełnosprawnych, MP Seniorów, MP seniorów starszych, rozwiązywanie zadań warcabowych na czas, MP AZS/ nasi zawodnicy i zawodniczki zdobyli łącznie 130 medali /34 złote, 56 srebrne i 40 brązowe/.
6 razy byliśmy Drużynowymi MP LZS, 3 razy Drużynowymi v-ce MP LZS oraz 2 razy zdobywaliśmy brązowe medale. Przez 4 lata graliśmy w I lidze warcabowej.
Na te wyniki pracowało dziesiątki zawodników i zawodniczek oraz kilku działaczy. Wymienimy tylko niektórych: Przemysław Oderkiewicz, Piotr Szubert/ Osiołkowski /, Żaneta Bartoszek/Halamus /, Stanisław Łucki, Edward Perdek, Jan Osiołkowski, Bogdan Osiołkowski, Agnieszka Słaba / Halamus/, Wiktor Halamus, Krystian Golec, Anna Golec/Białkowska/, Krzysztof Białkowski, Ślęzak Zygmunt, Mariusz i Arkadiusz, Ksenia Skotarska, Pazek Estera i Samuel, Ciećka Paulina i Dawid, Grzegorz Siwik.
Pierwszym powołanym warcabistą do kadry Polski z naszej sekcji była kol. Żaneta Halamus /Bartoszek/. Do najlepszych wyników uzyskanych w ciągu tych 30 lat należy zaliczyć to, że przetrwaliśmy próbę czasu i zawirowań. A jeśli chodzi o wyniki sportowe to należy wymienić między innymi:
7 miejsce Mariusza Ślęzaka w MŚ juniorów 2009 rok , 10 m-ce w MŚ kadetów 2007 rok , 2 razy 9 pozycje w Mistrzostwach Europy juniorów, 13 miejsce w grze błyskawicznej podczas MŚ w Turcji. 12 miejsce podczas Olimpiady warcabowej w 2012 roku w Lille /Francja/ to największa niespodzianka /plus/ tego turnieju, gdzie uczestniczyli najlepsi warcabiści świata. Mariusz wygrał 2 razy MP LZS, był v-ce MP LZS. W roku 2011 został MP w warcaby 100-polowe gra błyskawiczna, a w 2012 uplasował się na III miejscu podczas MP seniorów. Zdobywał medale w młodzieżowych MP /na długi czas i grze błyskawicznej/ .Wygrał ,,Kryształowy Kamień,, , a także zdobywał medale srebrne i brązowe w tych turniejach. Był też w drużynie , która zdobywała medale w MP LZS oraz DMP w 2012 r.
3-krotnie w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy brał udział Piotr Osiołkowski/Szubert /. Piotr był cztery razy Młodzieżowym Mistrzem Polski w warcaby 64 i 100 polowe oraz 8 razy srebrnym i 4 krotnie brązowym medalistą w/w turniejów. Był również v-ce MP seniorów oraz medalista MP LZS /indywidualnie i w drużynie/, wygrywał też Kryształowy Kamień, dwa razy był najlepszy w zadaniach warcabowych na czas. Uczestniczył 2-krotnie w mistrzostwach Europy seniorów. Kolejnym kadrowiczem na ME oraz MŚ jest Arkadiusz Ślęzak. Był 13 podczas MŚ kadetów w 2008 roku , a także 15 w ME juniorów w 2010. Jest MP w warcabach 100-polowych w grze błyskawicznej oraz MP w warcabach aktywnych w 2009 roku. Reprezentował nasz kraj w Mistrzostwach Europy w 2012 roku, zajmując w kategorii juniorów 16 pozycję. Dwa razy grał w Finale IMP. Zdobywał srebrne i brązowe medale w DMP. Zdobycie medali w młodzieżowych MP /na długi czas i grze błyskawicznej/, MP LZS w drużynie, brązowy medalista w IMP LZS to bardzo dobre wyniki następnego naszego warcabisty.
Nie można zapomnieć o Przemysławie Oderkiewiczu, który w eliminacjach Europejskich do Mistrzostw Świata zajął najlepsze miejsce z trójki Polskich kadrowiczów i był rezerwowy podczas mistrzostw świata seniorów w Amsterdamie w 2005 roku. Przemek zajął I miejsce w Mistrzostwach Polski w grze błyskawicznej, 5 razy wygrał MP LZS, był dwa razy drugi i dwa raz trzeci. Dwa razy wygrał Kryształowy Kamień i raz zajął 2 miejsce. Zwyciężył w rozwiązywaniu zadań warcabowych na czas i raz był II. Wygrał wiele razy turnieje ogólnopolskie oraz zajmował medalowe pozycje na takich zawodach. Wraz z drużyną podczas MP LZS zdobył 4 złote, 3 srebrne oraz 2 brązowe medale. Przemek to srebrny i brązowy medalista drużynowych MP rozgrywanych w 2012 roku w Lututowie. Był brązowym medalistą Indywidualnych MP seniorów, plasował się na medalowych pozycjach podczas młodzieżowych MP warcaby 64 oraz 100-polowych. W 2010 roku zajmując 29 pozycję podczas ME seniorów wypełnił I normę na MF. Edward Perdek zdobył między innymi 8 medali na MP osób niepełnosprawnych w warcaby 100 polowe oraz medale w MP seniorów starszych/ grze błyskawicznej i na długi czas/ . Jest złotym, srebrnym i brązowym medalistą MP LZS w drużynie. W sierpniu 2012 roku zdobył v-ce Mistrzostwo Europy Osób Niepełnosprawnych w warcaby 100-polowe/jest to pierwszy medal tej rangi zdobyty dla klubu /.Wychowankiem naszego klubu jest niepełnosprawny
z dysfunkcją wzroku Krzysztof Pichlak / obecnie reprezentuje Jutrzenkę Częstochowa/
Medale zdobywali też: Stanisław Łucki, Ania i Krzysztof Białkowscy, Ksenia Skotarska, Paulina i Dawid Ciećka, Estera i Samuel Pazek, Żaneta i Agnieszka Halamus, Grzegorz Siwik, Zygmunt Ślęzak, Jan Osiołkowski.
Najbardziej zasłużonymi działaczami w historii warcabów w Lututowie byli: Edward Perdek, Jan Osiołkowski, Wiktor Halamus, Wacław Zabłocki i Zygmunt Ślęzak.
Nie byłoby tyle dobrych wyników, gdyby nie pomoc finansowa z Urzędu Gminy w Lututowie. Nie szczędzili nam pomocy Rada Wojewódzka Zrzeszenie LZS w Sieradzu oraz od 1997 roku Rada Wojewódzka Zrzeszenie LZS w Łodzi, Starostwo Powiatowe w Wieruszowie. Pomocy nigdy nie odmawiał Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie na czele z Prezesem Panem Marianem Fitą.
W ciągu minionych 30 lat zawsze mogliśmy liczyć na Radnych naszej gminy oraz Wójtów i Naczelników, którzy urzędowali w tym okresie na czele z Wójtem Gminy Panem Markiem Pikuła. Nie powinniśmy zapomnieć o Panu Józefie Suwara, Ryszardzie Trzeciaku, Kazimierzu Bartoszku, Leszku Żbiku. Składamy podziękowania dla dyrektorów GOK w Lututowie /Wacław Zabłocki, Aleksandra Kalus/ oraz dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjum . Wiemy, że dzięki naszym warcabistom Lututów znany jest w najdalszych zakątkach naszego kraju, a także poza nim. W 2011 roku po raz pierwszy w Lututowie zorganizowano Mistrzostwa Polski/warcaby 100-polowe aktywne/. Ale już w roku 2012 odbyły się Drużynowe MP i Drużynowe MP w grze błyskawicznej. W grudniu 2012 roku klub był organizatorem Otwartych Mistrzostw Z LZS w warcabach 100-polowych. Nasz klub organizował też półfinały oraz finały IMP i eliminacje do olimpiady młodzieży.
Będziemy się starać, aby na nasze miejsce znaleźć godnych następców tak działaczy jak i zawodników. Żeby ta tradycja zagościła i przetrwała w Lututowie przez następnych 30 lat.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments