Dobiegła końca wystawa „Chrzcielnice” w trzcinickiej bibliotece

chrz (5)„Chrzcielnice” to tytuł wystawy, jaką można było oglądać w sierpniu br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzcinicy.

 

 

Ekspozycja wypożyczona z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu prezentowała  najpiękniejsze chrzcielnice znajdujące się w świątyniach położonych na Szlaku Piastowskim. Wystawa upamiętniała jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Inauguracja wystawy przygotowanej przez Stowarzyszenie „Promyk” przy współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu odbyła się w Bibliotece Miasta Gniezna z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Prace nad wystawą trwały już od 2014 r. Z okazji zbliżającej się rocznicy Chrztu Polski, Stowarzyszenie rozpoczęło 3-letni program artterapeutyczny o tematyce: „Chrzcielnice w kościółkach drewnianych i zabytkowych na Szlaku Piastowskim”.

Organizatorzy kierowali się przekonaniem, że wielkie wydarzenie, jakie będzie miało miejsce w 2016 r. potrzebuje oprawy artystycznej wzbogacającej świadomość społeczną o roli chrztu, w życiu kulturalnym, społecznym i politycznym narodu polskiego i jego wpływie na losy Europy.

Członkowie stowarzyszenia postanowili poprzez swe prace rękodzielnicze, malarskie, fotograficzne, witraże, haft i inne dzieła plastyczne ukazać jeden z symboli chrztu – chrzcielnice jako miejsca początku życia chrześcijańskiego. Dla zobrazowania różnorodności form architektonicznych chrzcielnic, zaproszono do współpracy także zaprzyjaźnionych fotografów z Gniezna i Poznania oraz z Niemiec i Węgier.

Wystawa „Chrzcielnice” była kolejną inicjatywą Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy upamiętniającą jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski.  W kwietniu br. odbyła się promocja okolicznościowej pocztówki przedstawiającej chrzcielnicę z kościoła parafialnego w Trzcinicy oraz obraz Matki Boskiej Częstochowskiej w oryginalnej postaci mieszczący się w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa w Trzcinicy.

Olejny obraz namalowany jest na płótnie w stylu późnego gotyku (replika barokowa), a czas jego powstania datuje się na I poł. XVIII w. Autor obrazu nie jest znany. Od kilkudziesięciu lat postać Maryi i Dzieciątka zakrywała trwale mocowana do obrazu sukienka. Obecnie obraz został poddany pracom renowacyjnym.

Ekspozycja „Chrzcielnice” wśród mieszkańców cieszyła się dużym zainteresowaniem a wszyscy zwiedzający wystawę otrzymali na pamiątkę jubileuszowe wydawnictwo.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Trzcinica. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments