Konferencja podsumowująca realizację projektu zdrowotnego PL13

DSC_0144 (Copy)24 sierpnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu zdrowotnego PL13 pt. „Kompleksowy program zmniejszania zachorowalności na choroby związane ze stylem życia na obszarze powiatu wieruszowskiego”.

Kierownik projektu p. Michał  Holicki i p. Barbara Howis – specjalista ds. promocji projektu złożyli sprawozdanie z realizacji projektu.

Przypomnijmy: Powiat Wieruszowski pozyskał 2.172.852 zł dofinansowania ze środków funduszy norweskich. Projekt był realizowany  w okresie luty 2015 – kwiecień 2016.  Celem projektu była  poprawa zdrowia publicznego i ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu oraz zmniejszenie zachorowalności na choroby związane ze stylem życia na obszarze powiatu wieruszowskiego.

Projekt składa się z dwóch części: programu badań profilaktycznych i programu promocji zdrowia i zdrowego stylu życia.

Program badań profilaktycznych skierowany jest do osób bezpośrednio zagrożonych zapadalnością na choroby naczyń krwionośnych mózgu i choroby serca. Natomiast w zakresie promocji zdrowia i zdrowego stylu życia w projekcie mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy powiatu wieruszowskiego. W ramach programu profilaktycznego realizowane były dla mieszkańców powiatu badania profilaktyczne: dla osób w wieku 45-70 lat w kierunku chorób naczyń krwionośnych mózgu i chorób serca oraz dla osób w wieku 7-20 lat w kierunku chorób serca.

Do udziału w tych badaniach można było się zapisać się poprzez wypełnienie ankiety. Na jej podstawie wybrani zostali mieszkańcy powiatu, którym zaproponowane zostały dalsze badania diagnostyczne (laboratoryjne) w kierunku profilaktyki chorób układu krążenia. W całym programie profilaktycznym zaplanowano udział 8000 mieszkańców powiatu wieruszowskiego. Obok programu profilaktyki chorób układu krążenia realizowany był także program promocji zdrowia w zakresie chorób układu krążenia. W tym programie udział mogli wziąć wszyscy mieszkańcy powiatu, dla których organizowane były pikniki zdrowotne, warsztaty edukacyjne, a dla dzieci i młodzieży warsztaty szkolne w zakresie zdrowego żywienia, zdrowej diety i znaczenia aktywności fizycznej na zdrowie człowieka.

Odbyło się 11 pikników zdrowotnych zorganizowanych przez Powiat Wieruszowski pod względem logistyczno-technicznym. Blisko 2 tys. osób skorzystało podczas pikników z  porad medycznych, natomiast ponad  1800 osób uczestniczyło w  zajęciach edukacyjnych w placówkach oświatowych. W ramach każdego pikniku zapewniono darmowe owoce i soki oraz następujące darmowe atrakcje: konsultacje dietetyczne (z badaniem, za pomocą specjalistycznego analizatora, składu ciała), grupowe ćwiczenia zumby z instruktorką, nauka chodzenia z kijkami nordic walking z instruktorem (zestawy kijków przekazane uczestnikom zajęć na stałe), pokazy udzielania pomocy przedmedycznej przez ratowników medycznych, możliwość korzystania z urządzeń rekreacyjnych typu dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, kule wodne do chodzenia po wodzie, gry i konkursy z nagrodami (w tym na każdym pikniku do wygrania w drodze losowania rower).

W czwartek 24 sierpnia 2016 r. podczas konferencji podsumowującej projekt wręczono  nagrody w postaci sokowirówek i rowerów mieszkańcom naszego powiatu oraz dyrektorom gimnazjów  w powiecie wieruszowskim przekazano fantomy. 80 rowerów przekazano szkołom ponadgimnazjalnym i do Punktu Informacji turystycznej działającego przy bibliotece powiatowej w Wieruszowie.

Niewątpliwie atrakcyjną nagrodą były  rowery w liczbie 40, które  rozlosowane zostały wśród mieszkańców aktywnie biorącym udział w programie, którzy wzięli   udział w badaniach profilaktycznych.  Mieszkańcy powiatu wypełnili ok. 9 tys. ankiet, wykonano ok. 3 tys. badań diagnostycznych. Atrakcyjne rowery przyczynią się z pewnością do wzrostu aktywności ruchowej i zdrowego trybu życia.

Konferencja była też okazją do wręczenia nagród uczniom ZSP im. Stanisława Staszica w Wieruszowie w ramach akcji „Antytytoniowi”.

W najbliższym czasie zamieścimy materiał obrazujący dane statystyczne i realizacje założonych celów projektu PL13.

Zabierając głos starosta wieruszowski p. Andrzej Szymanek  dziękował wszystkim instytucjom, pracownikom zaangażowanych w projekt, placówkom oświatowych oraz wszystkim uczestnikom biorących udział w ankietach, piknikach i badaniach.

E. Tomaszek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments