„Dzielnicowy bliżej nas”

dsc_0530„Jesteśmy tutaj po to żeby porozmawiać o bezpieczeństwie. Bezpieczeństwo jest jedną z ważniejszych potrzeb każdego człowieka”

W Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Wieruszowie w dniu 20 września Komenda Powiatowa Policji w Wieruszowie zorganizowała spotkanie nasycone rozmową o bezpieczeństwie.  Pierwsza część dotyczyła pracy i działań dzielnicowych. Przeprowadzone badania dotyczące pracy dzielnicowych wykazały, że można coś poprawić. Powstały nowe przepisy, w których dzielnicowym odebrano niektóre zadania by mieli więcej czasu dla społeczeństwa.

Podczas konferencji Kierownik Dzielnicowych asp. sztab. Waldemar Leszczyński przybliżył sylwetki dzielnicowych. Nowa koncepcja pracy dzielnicowego skupia się głównie na odciążeniu go od zadań takich jak prowadzenie sprawy wykroczenia, obsługiwanie zdarzeń, prowadzenia postępowań przygotowania. Dzielnicowy to funkcjonariusz pierwszego kontaktu do którego każdy może zwrócić się o pomoc, poradę prawną. Policjant podkreślał, że dzielnicowy nie jest od nagłych zdarzeń a problemowych i powinien znać swoją okolicę i swoich podopiecznych.

Zaproszeni goście wypowiedzieli się na temat współpracy z dzielnicowymi, wskazali oczekiwania poszczególnych samorządów, grup społecznych – jak widzieliby współpracę policji z konkretnymi instytucjami.

„Na czym powinna opierać się współpraca? Są na to trzy główne tezy – dostępność, zaufanie i efektywności” – Jak uważa Mirosław Urbaś Wicestarosta Wieruszowski

Adam Śpigiel, przewodniczący Rady Miejskiej skwitował dzielnicowych jako studnię wiedzy.

„Zna najlepiej topografie terenu, mieszkańców. Jest pierwsza ręka miedzy policją a mieszkańcem. Nie jest od karania ale od rozmowy, tłumaczenia, przeprowadza rozmowy profilaktyczne. (…) Mamy naprawdę dobrych dzielnicowych”

Z kolei przedstawieniem problematyki w zakresie profilaktyki wśród dzieci i młodzieży przez dzielnicowych zajął się Marian Kazuś dyr. Zespołu Szkół nr 2 w Wieruszowie.

„Bardzo cenimy sobie organizowanie spotkań uczniów z funkcjonariuszami policji na temat bezpiecznego poruszania się po drogach i innych zagrożeń”.

Dyrektor podziękował dzielnicowym za ich fachowość i zaangażowanie w to co robią. Podjął jednak jeszcze jeden ważny temat. Mianowicie zagrożenia terrorystyczne.

„Należy przeszkolić pracowników szkoły w zakresie procedur w sytuacji ataku terrorystycznego. Mieliśmy w szkole prawdziwy alarm bombowy. Dlatego wiem co mówię i składam taki wniosek”

Druga część konferencji dotyczyła wprowadzenia na teren województwa łódzkiego Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Innowacyjnego pomysłu na zwiększenie bezpieczeństwa. Mapa od tygodnia działa na naszym terenie.

Ogólnym założeniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest, łatwa dostępność dla mieszkańców, żeby wskazać realne zagrożenie. Policjanci podkreślali jednak, że nie zaprzestają bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami, a mapa jest czymś dodatkowym. Podczas prezentacji goście poznali dokładne działanie nowego pomysłu oraz jak wygląda działanie policjantów od kuchni przy Krajowej Mapie Zagrożeń.

Na zakończenie wszyscy mogli w praktyce poznać zasady działania KMZB w Ruchomym Punkcie Informacyjnym przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Wieruszowie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski, Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
tajny wspołpracownik
7 lat temu

Patrząc na foto, rodzi się pytanie, Panowie Urbaś i Kazuś to …. w tym ograniczonym towarzystwie kim są? Jaka jest podstawa ich współpracy? O co w niej chodzi?

wędkarz
7 lat temu

Boże! broń nas przed takimi dzielnicowymi…. wysłuchaj nas Panie. Amen