Konferencja w KPP

dscf3657-copyNa konferencji związanej z programem Map Zagrożeń witał zebranych komendant KPP w Kępnie podinspektor Robert Ciesielski. Od 20 września 2016 roku Krajowa Mapa Zagrożeń i Bezpieczeństwa działa dla województwa wielkopolskiego. To kolejny element związany z zarządzaniem bezpieczeństwem publicznym na terenie Polski w tym Wielkopolski. Program powstał w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji przy współudziale Komendy Głównej Policji. Rozpoczęła się część pilotażowa na terenie dwóch grup garnizonowych. Po części pilotażowej została wdrożona na terenie powiatu kępińskiego. Założenia tego programu są takie, aby poczucie bezpieczeństwa obywateli w szczególności powiatu kępińskiego stale wzrastało. Tą mapę obywatele mogą wykorzystywać w sposób taki, że mogą dowiadywać się o tym, czy i jaki stan bezpieczeństwa jest obecnie na terenie powiatu. Można tam umieszczać swoje wątpliwości co do bezpieczeństwa, zagrożenia, dzielić się swoimi spostrzeżeniami oraz reagować na wszelkiego rodzaju zagrożenia. Nie ma znaczenia czy zagrożenia takie dotyczą li tylko powiatu, tyczy się to każdego innego miejsca zamieszkania. Dlatego obywatel przejeżdżając w każdej innej miejscowości, w każdym innym mieście może takie zgłoszenie  naruszenia bezpieczeństwa, takie swoje spostrzeżenie co do bezpieczeństwa złożyć. Narzędzie to pozwoli na rzetelne oraz jasne zidentyfikowanie, ukazanie skali, jak również rodzaju zagrożeń i instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa oraz porządku publicznego.

Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń dowiemy się, gdzie i jakie występują zagrożenia bezpieczeństwa. Możemy także sami przekazywać informacje o zagrożeniach w naszej okolicy. – Założeniem programu jest, aby poczucie bezpieczeństwa obywateli, także w naszym regionie stale wzrastało– powiedział podinsp. Robert Ciesielski, komendant Komendy Powiatowej Policji w Kępnie.

Kwestie techniczne uruchamiania tej mapy przekazała zastępca naczelnika Wydziału Prewencji.

„20 września to termin uruchomienia aplikacji mobilnej dotyczącej map zagrożeń bezpieczeństwa Polski w tym województwa wielkopolskiego. Uruchomienie tej aplikacji ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie możliwości, które kierujemy do obywateli

Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze link do aplikacji znajduje się na stronie KPP w Kępnie również na stronie Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu, a także wystarczy wpisać hasło – Mapy Zagrożenia w jakiejkolwiek wyszukiwarce w Internecie i nastąpi przekierowanie. Tam państwo znajdą bardzo prosty intuicyjny program dotyczący możliwości naruszenia zagrożeń w zasadzie na terenie całej Polski, ale myślę, że państwa najbardziej będzie dotyczył stan bezpieczeństwa na terenie powiatu kępińskiego. Jest tam ponad 20 zakładek dotyczących różnego rodzaju zagrożenia, które występują w Polsce, a w naszym przykładzie na terenie powiatu kępińskiego. Przy pomocy kursorów określamy dokładnie miejsce wystąpienia zagrożenia, adres włącznie z nr nieruchomości bądź też nr ulicy i tam zaznaczamy zagrożenie, które ujawniamy, które nas niepokoi. Następnie już operator, koordynator tego programu z ramienia Komendy Powiatowej Policji w Kępnie w swoim zakresie obowiązków ma zweryfikowanie takiego zgłoszenia i sprawdzenie czy faktycznie do takiego naruszenia prawa w mieście we wskazanym miejscu przez państwa dochodzi. Państwo możecie weryfikować te zgłoszenia i możecie dowiadywać się, czy zostały one potwierdzone po sprawdzeniu przez funkcjonariuszy, czy zakwalifikowane jako zgłoszenia niepotwierdzone. Mogę jeszcze dodać jeśli chodzi o statystykę. Program pilotażowy, który był uruchomiony 1 lipca na terenie garnizonu podlaskiego, pomorskiego i stołecznego, po okresie pilotażu czyli w okresie 2 miesięcy po analizach i we wnioskach podsumowano go tak, że na 6000 zgłoszeń 4000 zostało zakwalifikowanych jako niepotwierdzone.

 Wszystkie zgłoszenia są anonimowe, ale nr IP zostawi swój ślad, dzięki czemu będzie można uniknąć fałszywych zgłoszeń alarmowych i głupich żartów mówiła st.asp Gabriela Kurzawa – Szuba.  Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze. Link do niej znajduje się na stronach policyjnych, a także wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło mapy zagrożenia i nastąpi przekierowanie – dodała st. asp Gabriela Kurzawa-Szuba. Policjanci apelują, aby w ramach programu „Mapa” nie zgłaszać pilnych interwencji. W tego typu przypadkach należy dzwonić pod numery alarmowe 112 lub 997.

Powiem jeszcze o aplikacji jaka weszła w ubiegłym tygodniu – dodaje komendant. Jest to Moja Komenda aplikacja mobilna dostępna generalnie z każdego smartfona tylko trzeba ją sobie ściągnąć, oczywiście bezpłatnie i w tym momencie można się logować na tą komendę, która jest w najbliższej okolicy. Jest to doskonałe narzędzie do kontaktu z dzielnicowymi, ale nie tylko. Na tej aplikacji jest wskazany każdy dzielnicowy, adres, telefon czyli bezpośredni kontakt do niego w razie potrzeby pilnej informacji, lub wskazanie informacji. To doskonała droga również do tego, żeby z dzielnicowym  taki sposób się skontaktować. Również u nas to zostało uruchomione, są tam wskazani dzielnicowi i jaka możliwość kontaktu z dzielnicowym istnieje.np. jestem we Wrocławiu muszę zgłosić nie wiem gdzie jest najbliższy posterunek, włączam i on kieruje mnie do najbliższego posterunku, podaje całą mapę. Na zakładce jest opis rejonu dzielnicowego, rejonu służbowego, ulic, miejscowości jakie rejon obejmuje, to łatwy sposób zidentyfikowania swojego dzielnicowego, jego nr telefonu kontaktowego a jeśli się jest w trybie online to przy pomocy mapy doprowadzi nas w razie potrzeby do najbliższej komendy.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments