Oceniamy radnych

oceniamy-radnych-150x104116 listopada 2014 r. odbyły się wybory samorządowe (druga tura 30 listopada). Wkrótce połowa obecnej kadencji radnych i samorządowców wybranych na funkcje publiczne. Rajcy, burmistrzowie, wójtowie będą wypełniać swoje mandaty do wyborów w 2018 roku.

 

Zapytaliśmy wszystkich 15 radnych Rady Miejskiej w Wieruszowie, 21 radnych Rady Miejskiej w Kępnie, 17 radnych Rady Powiatu Wieruszowskiego i 17 radnych Rady Powiatu Kępińskiego o bilans ich działalności na „półmetku” kadencji. Poprosiliśmy o wskazanie sukcesów i porażek pracy radnego.

Napływające do naszej redakcji odpowiedzi radnych miejskich, powiatowych i pozostałych samorządowców będziemy sukcesywnie publikować.

Niektórzy radni poprosili nas o przedłużenie terminu na udzielenie odpowiedzi, na co przystaliśmy. Z uwagi na to, że w sierpniu wielu radnych było na urlopach i wyjazdach termin został przedłużony do końca września. Jest to ostateczny termin nadsyłania sprawozdań z pracy radnych i samorządowców. Poinformujemy wyborców, naszych czytelników i internautów, którzy radni i samorządowcy nie wykazali dobrej woli współpracy z lokalnymi mediami i nie okazali szacunku wyborcom nie udzielając odpowiedzi i nie przedstawiając sprawozdania z pracy radnego/samorządowca za prawie 2-letni okres (półmetek kadencji).

O podobne sprawozdanie zwrócimy się pod koniec kadencji do wszystkich samorządowców z terenu gmin w powiecie wieruszowskim i kępińskim. Mamy nadzieję, że sprawozdania z pracy radnych i samorządowców pomogą wyborcom w ocenie i podjęciu decyzji, czy osoby te zasługują na ponowne zaufanie i oddanie na nich głosów w wyborach samorządowych na jesieni 2018 roku.

Drodzy wyborcy, czytelnicy, internauci;

dziś możecie ocenić pracę radnych: Dawida Boryczko – radnego Rady Miejskiej w Wieruszowie oraz radnych Rady Miejskiej w Kępnie: p. Lidii Krowiarz i p. Alicji Młot 

 

dawid-boryczkoDawid Boryczko radny Rady Miejskiej w Wieruszowie

 

 

 

W odpowiedzi na pismo z dnia 04.08.2016 r. odnośnie działania i aktywności radnych Rady Miejskiej pragnę ustosunkować się do zadanych pytań.

1. Jako radny Rady Miejskiej zaangażowałem się i powziąłem następujące inicjatywy w następujących kwestiach:

-Budowa drogi gminnej w Pieczyskach, a także późniejszy przegląd gwarancyjny
-Usunięcie z Studium Zagospodarowania Przestrzennego  farmy wiatrowej zlokalizowanej w miejscowości Pieczyska
-Utwardzenie drogi prowadzącej do miejscowości Grześka, a także uporządkowanie pasa drogowego w/w drogi.
-Wykonanie prac pielęgnacyjnych zadrzewień przy drodze gminnej Chobanin-Pieczyska
-Odmulenie rowu odprowadzającego cego opadowe z terenu Szkoły Podstawowej w Pieczyskach
-Odmulenie rowu biegnącego przy drodze Chobanin-Pieczyska odprowadzającego wody opadowe z terenu Pieczysk(za stacją)
-Pomoc mieszkańcowi Pieczysk, panu Kowalczykowi w rozwiązaniu wieloletniego sporu z Urzędem Gminy dotyczącego rowu znajdującego się w działce w/w osoby.
-Zaangażowałem się w zbieranie podpisów wśród mieszkańców Sołectwa Chobanin w sprawie ograniczenia tonażu na byłej DK 8, a także składałem pismo w tej sprawie.
-Kontrola urządzeń melioracyjnych znajdujących się przy posesji p. Marcina Puchalskiego.
-Zbieranie kart do głosowania przy głosowaniu do budżetu obywatelskiego.
-Zaangażowałem się w stworzenie terenu rekreacyjnego w Chobaninie, za placem zabaw.
-Termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Pieczyskach.
-Wymiana wiat przystankowych w miejscowości Chobanin
-Dofinansowanie z UM do zakupu lekkiego samochodu ratowniczo -gaśniczego dla OSP Chobanin oraz jego utrzymianie.
-Przewóz dzieci z terenu Gminy Wieruszów do szkół
-Oświetlenie uliczne ul. Ustronnej w Wieruszowie
-Termomodernizacja Domu Strażaka w Chobaninie.
-Przegląd drogi biegnącej za domami przez Górkę Wieruszowską i Chobanin/ jest to droga równoległa do byłej DK 8
– Usunięcie słupka telekomunikacyjnego w chodniku na wysokości pana Zgorzelskiego
-droga gminna na Górce Wieruszowskiej( za wiaduktem)
-droga gminna z Chobanina w kierunku Osowej.
-Remont placu zabaw w Chobaninie
-Naprawa chodnika na Górce Wieruszowskiej oraz rozwiązanie problemu z wbudowaną w chodnik studzienką telekomunikacyjną
-Montaż lampy przy przejściu dla pieszych w Pieczyskach, na wysokości posesji państwa Kik
-Sprawy wymagające bieżącego załatwienia.

2. Za swój sukces uważam sprawy, które zostały pozytywnie zakończone i dobry kontakt, jaki mam na co dzień z mieszkańcami. Ponadto współpracuję na bieżąco z sołtysami i radami sołeckimi Sołectw Chobanin i Pieczyska.

3. Uważam, że jako radny wnoszę spokój do pracy RM.

4. Jako radny biorę udział w zebraniach wiejskich, a także na co dzień jestem dostępny dla wszystkich mieszkańców.

5. Myślę, że podniesione problemy mieszkańców zawarte w interpelacjach i wnioskach, które złożyłem pisemnie spełniały oczekiwania wyborców. Kandydując do RM podkreślałem w rozmowach z mieszkańcami Chobanina i Pieczysk, że obydwie miejscowości będą przeze mnie traktowane jednakowo i myślę, że dobrze się z tego wywiązuję. Dbam o to, by obydwa sołectwa cały czas się rozwijały, infrastruktura była coraz lepsza i bardziej przyjazna mieszkańcom.

Z wyrazami szacunku
Dawid Boryczko

Lidia Krowiarz radna Rady Miejskiej w Kępnie

Szanowna Redakcjo,
Jako radna Rady Miejskiej w Kępnie uroczyście ślubowałam pracować dla dobra i pomyślności gminy, działać zawsze zgodnie z prawem oraz z interesami gminy i jej mieszkańców, godnie i rzetelnie reprezentować swoich wyborców, troszczyć się o ich sprawy oraz nie szczędzić sił dla wykonywania zadań gminy. Praca radnej to pewne wyzwanie, to osiągnięcie celów i rozwiązywanie wielu problemów, które dotyczą min. gospodarki komunalnej, oświaty, kultury, opieki społecznej, administracji. To realizacja narzuconych przez siebie planów, które zawsze będą rozliczać mieszkańcy.

Uważam, że jestem radną do której można zwrócić się z każdym problemem, porozmawiać o trudnych sprawach i która stara się pomóc znaleźć rozwiązanie. Bardzo cenię kontakt bezpośredni z osobami spotykanymi na co dzień lub podczas różnych uroczystości i wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Kępnie. Jednak najczęstszym kanałem komunikacji w dzisiejszych czasach jest Internet. To poprzez Internet otrzymuję zapytania, prośby o zainteresowanie się daną sprawą lub wyjaśnienie różnych tematów związanych z gminą. Jako mieszkanka Osiedla 700-lecia uczestniczyłam w Walnym Zgromadzeniu Członków Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej w Kępnie, gdzie poruszano i rozmawiano o ważnych sprawach mieszkańców mojego osiedla. Ważne są dla mnie sprawy i interes całej Gminy nie tylko mojego okręgu wyborczego.

Dzięki stałym kontaktom z mieszkańcami, znając ich potrzeby i oczekiwania zgłosiłam:
– Projekt do Kępińskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2016 rok na „Wybieg dla psów” pomiędzy ulicami Ks. Wawrzyniaka a Szpitalną. Realizacja tego zadania pozytywnie wpłynęłaby na komfort życia mieszkańców posiadających psy i ochroniłaby „duży park” przed zanieczyszczeniami,
– Projekt do Kępińskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2017 rok na utworzenie „Rodzinnego placu zabaw” w Parku Miejskim w Kępnie. Realizacja tego zadania zapewniłaby budowę bezpiecznego, rodzinnego, nowoczesnego placu zabaw dla najmłodszych.
W imieniu mieszkańców Osiedla 700 – lecia i swoim własnym złożyłam:
– w 2015 r. wniosek o zabezpieczenie środków w budżecie na rok 2016 Miasta i Gminy w Kępnie na budowę chodnika przy ulicy Topolowej. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony.
– w 2016 r. wniosek do Spółdzielni Mieszkaniowej w Kępnie o wymianę chodników znajdujących się na terenie Osiedla. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony.
– w 2016 r. wniosek do Spółdzielni Mieszkaniowej w Kępnie o utworzenie placu zabaw oraz przegląd, konserwację, naprawę istniejących urządzeń zabawowych na terenie Osiedla. W odpowiedzi uzyskałam informację, że przeprowadzono konserwację istniejącego placu zabaw dla dzieci. Sprawa utworzenia nowego placu zabaw stoi pod znakiem zapytania z uwagi na brak środków.
– w 2016 r. wniosek o zabezpieczenie środków w budżecie Miasta i Gminy w Kępnie na rok 2017 na zamontowanie na ul. Wiatrakowej progów najazdowych, spowalniających ruch, które jednocześnie pełniłyby rolę przejścia dla pieszych.

Ponadto na prośbę mieszkańców Kępna zwróciłam się z wnioskiem do Burmistrza Miasta i Gminy w Kępnie o wydzielenie i zabezpieczenie środków finansowych w 2017 r. na przygotowanie dokumentacji związanej z remontem ul. Kilińskiego w Kępnie z terminem realizacji tej inwestycji w latach 2017 – 2018.

W ramach konsultacji społecznych promowałam program KAWKA. Głównym zadaniem tego programu jest propagowanie niskiej emisji, wspierającej wzrost efektywności energetycznej oraz rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Zachęcałam mieszkańców do składania ankiet, udzielałam informacji i wyjaśnień w tej sprawie osobom, które chciały wymienić swoje dotychczasowe ogrzewanie. W ramach programu osoby zainteresowane mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 70 % kosztów inwestycji. Niestety w chwili obecnej program KAWKA został zawieszony przez Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska.

Komisji Rewizyjna, której przewodniczę pracuje wspólnie z pozostałymi Komisjami Rady Gminy nad opiniowaniem projektów uchwał, poddawanych pod głosowanie na sesjach Rady Gminy oraz na bieżąco omawia zagadnienia wynikające z bieżącej działalności Rady Gminy.

Komisja Rewizyjna realizując zatwierdzony przez Radę Miejską plan pracy dokonała analiz sprawozdań z wykonania budżetu za rok 2014 i 2015 oraz sporządziła wnioski do Rady Miejskiej o udzielenie absolutorium dla Burmistrza Miasta i Gminy Kępno jak również przeprowadziła kontrolę w następujących tematach:
– kontrola działalności Kępińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji,
– kontrola działalności Gminnego Ośrodka Wsparcia Rodziny w Kryzysie,
– analiza raportu audytu zewnętrznego w UMiG Kępno,
– analiza raportów Komórki Kontroli Wewnętrznej UMiG Kępno,
– kontrola wykonania uchwał Rady Miejskiej w 2015 r
– analiza informacji Rad Nadzorczych z działalności spółek komunalnych,
– analiza wykonania budżetu Gminy Kępno za I półrocze 2015 i 2016 roku,
– analiza projektu budżetu Gminy Kępno na 2016r oraz projektu uchwały w sprawie
wieloletniej prognozy finansowej Gminy Kępno,
– analiza zadłużenia gminy i prawidłowość spłaty zadłużenia,
– kontrola działalności MGOPS w Kępnie,
– kontrola załatwiania skarg i wniosków mieszkańców kierowanych do Burmistrza Miasta i Gminy w Kępnie w 2016 r.

Komisja Rewizyjna postępowania kontrolne przeprowadzała w sposób umożliwiający bezstronne i rzetelne ustalenie stanu faktycznego w zakresie działalności kontrolowanych przedmiotów. Wszystkie przeprowadzone analizy i kontrole zostały udokumentowane w formie protokołów i znajdują się w Biurze Rady Miejskiej. W roku 2015 Komisja Rewizyjna odbyła 13 posiedzeń natomiast w roku bieżącym 20 posiedzeń.

Jestem absolwentką studiów wyższych na kierunku Administracja o specjalności Zarządzanie. Jest to moja pierwsza kadencja w Radzie Miejskiej a czas który upłynął od momentu złożenia ślubowania oceniam pozytywnie. Okres ten był bardzo pracowity i nie jest to okres zmarnowany. Rada Miejska ustanowiła wiele aktów prawa miejscowego. Potrzeb inwestycyjnych w naszej Gminie jest bardzo dużo i we wszystkich dziedzinach, wiele z nich wymaga konsultacji, przeprowadzania analiz i długookresowego planowania. Ale dzięki inwestycjom, które już się dokonały lub są w trakcie realizacji nasze Miasto i Gmina pięknieje.

Z poważaniem
Lidia Krowiarz

Alicja Młot radna Rady Miejskiej w Kępnie

Jestem radną Rady Miejskiej w Kępnie, więc w naturalny sposób zajmują mnie sprawy całej Gminy Kępno. Biorę udział we wszystkich posiedzeniach, uroczystościach i większości wydarzeń organizowanych przez Urząd Miasta i Gminy Kępno. Jak zaznaczyłam na początku, obszarem mojego zainteresowania jest każde sołectwo, czy też okręg w mieście, a swoją funkcję traktuję bardzo poważnie.

Złożyłam wniosek do Budżetu Obywatelskiego na rok 2016 na budowę „Skwerku barw i zapachów”, przy ulicy Spółdzielczej. Projekt ten adresowany był do korzystających z terenów rekreacyjnych w tej części miasta. Osobiście starałam się rozmawiać ze wszystkimi mieszkańcami, przekonując, by na ten właśnie projekt oddali swój głos, dzisiaj wiem, że był to czas dobrze spożytkowany. Koncepcja skweru robi wrażenie, a prace zaczną się lada dzień.

W ramach konsultacji społecznych propagowałam program KAWKA, który dotyczył likwidacji niskiej emisji, wspierając jednocześnie wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Z ankietami dotarłam prawie do wszystkich mieszkańców ulic: Wolności, Sikorskiego, Berwińskiego, Dąbrowskiego, Parkowej, 1-Maja, 3-go Maja. Projekt został wstrzymany przez ministerstwo, ale o możliwości skorzystania z niego informowałam szeroko, co jest jedną z moich ról.
Wnioskowałam o przebudowę i poszerzenie ulicy Wolności, oraz budowę chodnika przy ul Berwińskiego.

Chodnik jest już w użyciu, a ul. Wolności będzie przebudowana.
Złożyłam szereg innych wniosków, które rzecz jasna wymagają analiz i długofalowego planowania. Mam świadomość konstrukcji budżetu, a na każdy swój pomysł patrzę realnie, konsultując to z innymi radnymi, a przede wszystkim Burmistrzem Piotrem Psikusem.

Wszyscy mieszkańcy gminy mają potrzeby, które możemy zaspokoić tylko dzięki rozsądnej współpracy. Dla przykładu, wymienię kilka ze swoich inicjatyw
– Nowa nawierzchnia na ulicy Dąbrowskiego, od strony parku,
– wykonanie chodnika i ławek, przy ulicy Dąbrowskiego (pod kasztanami),
– przebudowa i doposażenie placu zabaw obok szpitala,
– bardzo duża inwestycja, związana z przearanżowaniem parku miejskiego, na którą musi być zgoda i nadzór konserwatora zabytków.

Staram się służyć swoim doświadczeniem również jako członek komisji konkursowych Urzędu Miasta i Gminy Kępno, było tak w przypadku komisji gminnego konkursu nastolatków ,,Ośmiu Wspaniałych”, wyłonieniu oferentów na ,,Dziennego opiekuna”, komisji oceniającej kandydatów na dyrektorów placówek oświatowych, dwukrotnie pracowałam w komisji przydzielającej środki pieniężne dla organizacji pozarządowych. Dodatkowo wizytowałam również schronisko dla zwierząt w Wojtyszkach.

Komisja Mieszkaniowa, której przewodniczę, to duże wyzwanie, zdaniem osób bezpośrednio związanych z samorządem – najtrudniejsza ze wszystkich. Opiniujemy sytuację ludzi z listy ubiegających się o mieszkanie. Przyznaję, że to niewdzięczne zadanie, bo najchętniej pomogłabym wszystkim, co niestety nie jest możliwe. Zasoby mieszkaniowe Gminy Kępno zostały uszczuplone w poprzedniej kadencji, ale radzimy sobie, jak możemy najlepiej. Nie jest tak, że czuję się rozjemcą, wręcz przeciwnie, w chwili objęcia funkcji przewodniczącej postanowiłam rozszerzać stale swoją wiedzę w tej tematyce. W związku z tym, uczestniczyłam w forum mieszkaniowym, ,, Mieszkać godnie, wspólnie budujemy politykę mieszkaniową” zorganizowane przez Habitat For Humanity Poland w Warszawie.

Jestem na bieżąco ze wszystkimi krajowymi i lokalnymi doniesieniami w dziedzinie gospodarki mieszkaniowej. Komisja również konsultowała regulamin przyznawania mieszkań jakie powstaną dzięki gminnej spółce TBS Kępno sp. z o. o. Do tego czasu komisja opiniowała i analizowała sprawy mieszkaniowe niemal 100 razy poprzez wizję lokalną i rozpatrzyła ponad 300 spraw bieżących z zakresu gospodarki mieszkaniowej.

Komisja nie podejmuje uchwał, uchwały podejmuje tylko Rada Miejska.

Jako radna Porozumienia Samorządowego wspieram program naszego komitetu, który to skrupulatnie realizuje Burmistrz Miasta i Gminy Kępno. Nasze działania umożliwiają pozyskiwanie środków zewnętrznych, dzięki czemu pomnażamy pieniądze wydatkowane z budżetu. Miasto stale przechodzi proces unowocześnienia, co widać gołym okiem. Zapowiadane przez nas konsultacje i poszerzenie spektrum komunikacji – odbywa się. To fakt niezaprzeczalny. Powstały ośrodki doradcze, Kępiński Budżet Obywatelski i wiele innych kanałów. Jako radna czuję się spełniona, na samym początku zaznaczyłam, że większość swojego czasu poświęcam życiu gminy. Nie przypisuję sobie zasług, bo sukcesy dzielimy z mieszkańcami w procesie, w którym sami uczestniczą, od oddania na mnie głosu, do realizacji założeń istotnych dla ich życia.

Z poważaniem
Alicja Młot

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno, Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Brawo dla radnego z Wieruszowa
7 lat temu

Niech pan Jerzy się wypowie. To dobry i uczynny człowiek.

a
7 lat temu

A kto ich wybrał czy to nie wy sami?

Anonimowo
7 lat temu

A co z radnym powiatowym z PIS-U? Ten co pomaga ludziom

tadusz
7 lat temu

pewnie tym samym co radny z Pieczysk .

Anonimowo
7 lat temu

Ciekawa jestem czym może się pochwalić radny z Biadaszek w gminie Galewice? Obawiam się, że niczym.